HP laserjet 1018 - Ubuntu 9.10 -nie drukuje

Witam,

niedawno zainstalowałem Ubuntu 9.1 i właściwie są to początki początków z Linuxem i od raz oczywiście problem.

Od samego początku miałem problemy z zainstalowaniem tytułowej drukarki. Po dłuższym czasie udało mi się to, drukowała stronę testową, jakieś tam pliki tekstowe i już byłem szczęśliwy aż do czasu kiedy chciałem wydrukować pdf’a.

Co następuje.

  • drukarka jest zainstalowana prawidłowo, przy poprzednich próbach działała, teraz nie,

  • w systemie nie ma komunikatów o błędach czy tym podobnych,

  • po wybraniu opcji wydruku dokumentów (najpierw pdf a później próbowałem też innych z analogicznym efektem) wyświetla się na pasku kolejka zadań ale drukowanie się nie rozpoczyna,

  • w kolejce komunikaty: wysyłanie -> przetwarzanie i na przetwarzaniu pozostaje w nieskończoność

  • czasem jest też inaczej: wysyłanie -> przetwarzanie (drukarka niepodłączona?) -> przetwarzanie

  • po uruchomieniu drukarka normalnie się rozgrzewa po czym przechodzi w tryb oczekiwania (zielona kontrolka)

  • na drugim dysku mam zainstalowany Windows 7 i tam ta drukarka śmiga bez problemu

  • od ostatniego poprawnego drukowania w Ubuntu dwukrotnie instalowane były uaktualnienia.

Pytanie jest następujące: gdzie i jak szukać problemu (w systemie bo sprzęt jest sprawny).

PS

drugi raz dodałem drukarkę (tę samą) i reakcja jest ta sama. Zastanawia mnie ten komunikat który czasem się wyświetla, że drukarka może nie być podłączona (przy włączaniu/wyłączaniu sprzętu system wogóle nie reaguje i nie wiem czy to standardowe zachowanie Linuxa czy nie za bardzo bo Windows to się zawsze podnieca że coś znalazł). Czy jest w linuxie coś podobnego do menedżera urządzeń, w którym mogę sprawdzić stan sprzętu i ewentualne konflikty?

Np. z openoffice próbowałeś coś wydrukować?

A drukuje nadal te pliki tekstowe?

– WebNuLL

Pobierz alternatywne sterowniki poleceniem:

wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz

Rozpakuj sterowniki do katalogu:

tar zxf foo2zjs.tar.gz

cd foo2zjs

Wykonaj plik make poleceniem:

make

Pobierz odpowiedni firmware:

./getweb 1018

Dokonaj instalacji:

sudo make install

sudo make install-hotplug

sudo make cups