HP N54L - BIOS zle widzi dyski

(Osa End) #1

Witam,

Mam takie pytanie odnośnie wykrywania dysków przez BIOS.

W HP N54L mam 3 dyski: Seagate 500GB, Seagate 3TB i WD RED 3TB.

Dysk 500GB widziany jest w BIOS normalnie jako 500, ale te 2 dyski 3TB są widziane w BIOS jako 801,6GB, a system widzi normalnie 3TB.

Moj sprzęt posiada SATA-2. Czy moge miec z czasem problemy? Dzisiaj mam w planach zakup jeszcze 2 dysków WD RED 3TB i w kompie zostawić Seagate 500GB i 3xWD RED 3TB.

Nie chce pózniej kombinować, bo to jest moj domowy serwer NAS. Po co np. zgubić dane...

(Veers) #2

Zaktualizuj firmware tego microserwera (o ile jeszcze tego nie robiłeś). Generalnie nic się nie powinno stać, jako że znam takie Prolianty które pracują z 4 dyskami po 4TB, i nie mają problemów (choć nigdy nie sprawdzałem jak te dyski widzi BIOS).

(Osa End) #3

Robiłem flash BIOSu do modowanej wersji żeby mi z pełnym transferem działał port SATA na płycie. Tam chce podłączyć dysk z systemem.

A w jakim systemie plików masz partycje i ile ich masz na jednym dysk? Ja chce ext4 i jedna partycje na każdym po 3TB.

(Veers) #4

Ja osobiście tego sprzętu nie używam, ale miałem z nim do czynienia w jednej zaprzyjaźnionej firmie, gdzie robi za serwer plików, pod kontrolą Windows Server 2008R2 Standard. Dyski są spięte w RAID 5, a system plików to NTFS.

(moh3r) #5

To znane ograniczenie niektórych BIOS-ów i jeśli nie korzystasz z pseudosprzętowego RAID, to nie ma się czym martwić.