HP N54L - BIOS zle widzi dyski

Witam,

Mam takie pytanie odnośnie wykrywania dysków przez BIOS.

W HP N54L mam 3 dyski: Seagate 500GB, Seagate 3TB i WD RED 3TB.

Dysk 500GB widziany jest w BIOS normalnie jako 500, ale te 2 dyski 3TB są widziane w BIOS jako 801,6GB, a system widzi normalnie 3TB.

Moj sprzęt posiada SATA-2. Czy moge miec z czasem problemy? Dzisiaj mam w planach zakup jeszcze 2 dysków WD RED 3TB i w kompie zostawić Seagate 500GB i 3xWD RED 3TB.

Nie chce pózniej kombinować, bo to jest moj domowy serwer NAS. Po co np. zgubić dane…

Zaktualizuj firmware tego microserwera (o ile jeszcze tego nie robiłeś). Generalnie nic się nie powinno stać, jako że znam takie Prolianty które pracują z 4 dyskami po 4TB, i nie mają problemów (choć nigdy nie sprawdzałem jak te dyski widzi BIOS).

Robiłem flash BIOSu do modowanej wersji żeby mi z pełnym transferem działał port SATA na płycie. Tam chce podłączyć dysk z systemem.

A w jakim systemie plików masz partycje i ile ich masz na jednym dysk? Ja chce ext4 i jedna partycje na każdym po 3TB.

Ja osobiście tego sprzętu nie używam, ale miałem z nim do czynienia w jednej zaprzyjaźnionej firmie, gdzie robi za serwer plików, pod kontrolą Windows Server 2008R2 Standard. Dyski są spięte w RAID 5, a system plików to NTFS.

To znane ograniczenie niektórych BIOS-ów i jeśli nie korzystasz z pseudosprzętowego RAID, to nie ma się czym martwić.