HP ProBook 4510s - instalacja Windows XP + Debian

Witam,

Posiadam laptopa HP ProBook 4510s (VC191EA) i od dwóch dni próbuje zainstalować na nim Windowsa XP i Debiana (preinstalowaną Vistę wywaliłem).

Moje postępowanie:

W programie partycjonującym instalatora XP tworzę sobie kilka partycji (HP_RECOVERY zostawiam tak jak było):

C: Partycja2 [Surowa]

F: Partycja4 [Surowa]

G: Partycja5 [Surowa]

H: Partycja6 [Surowa]

I: Partycja7 [Surowa]

D: Partycja3 (HP_RECOVERY) [NTFS]

Partycję C: formatuję w NTFS i instaluję XP. Wszystko przebiega sprawnie, po instalacji uruchamia się bootloader gdzie mogę sobie wybrać: Windows XP lub Vista loader (czy jakoś tak, w każdym razie zakładam, że “Vista loader” pochodzi od tej partycji RECOVERY). Następnie instaluję Debiana (najnowszy dostępny) i ustawiam sobie takie partycje:

> nr 5 logiczna NTFS // tu siedzi zainstalowany XP

 > nr 6 logiczna B f ext3 // to dla Debiana /

 > nr 7 logiczna 

 > nr 8 logiczna f ext3 // to dla Debiana /home

 > nr 9 logiczna f // to dla Debiana SWAP

 > nr 2 główna // tu siedzi HP_RECOVERY

Tu pojawiają się problemy. O ile system instaluje się OK, o tyle GRUB już podczas instalacji zgłasza, że wykrył: “Windows Vista/Longhorn loader” (czyli to co jak mniemam pochodzi od HP_RECOVERY), a kompletnie nie wykrywa partycji z zainstalowanym XP!

Kilkakrotnie próbowałem różnych kombinacji z tymi partycjami (m. innymi zamiana partycji głównej z logiczną), żadna nie spowodowała, że GRUB wykrył instalację XP.

Już kilkakrotnie instalowałem linuxa na stacjonarnych PeCetach i nigdy nie było żadnego problemu, tj. najpierw XP, później Debian i wszystko hulało.

Moje pytanie jest następujące: Co, w jakiej kolejności i jak (partycja logiczna/główna) należy instalować, żebym mógł się w końcu cieszyć XP i Linuxem na lapku? Może to HP_RECOVERY miesza, nie chciał bym tego usuwać (przynajmniej na razie), zaznaczam :slight_smile:

Pozdrawiam i przepraszam za trochę chaotyczny opis.

A nie możesz ręcznie dodać do GRUBa wpisu od Windowsa XP?

Dodaj ten wpis do /boot/grub/menu.lst :

title Microsoft Windows XP

root (hd0,4)

makeactive

chainloader	+1

Pozdrawiam!