HP XW4600 "beep code" na starcie

Stacja jak w tytule, na starcie “ciemność widzę” i piszczy 5x + 5x potem odpala wentylatory na maksymalne obroty i tak aż prądu nie odłączę.

Próbowałem sprawdzać pamięć, grafikę, dyski, napędy optycze…

Tutek na stronie producenta niezbyt pomocny bo nie wiem jaki bios tam siedzi…

Ktoś wie o co kaman?

W sieci znalazłem rozbieżne informacje, jedni że to ram a inni że mobo albo elektrownia lub CPU…

Ja bym PiS obwiniał ale sądzę że powód jest bardziej błachy.

Proszę o podpowiedzi zanim rozłożę dziadka na części pierwsze i zacznę wymieniać wszystko po kolei bo nie zamierzam budować tego kompa od nowa.

Próbowałeś wyjąć baterię od BIOSu na płycie głównej na ~15 minut lub zresetować BIOS zworką? Jeśli masz dwie kości pamięci to przełożyć ich do innych sąsiednich slotów, jeśli jedną to też do innego slotu. Masz podłączone jakieś urządzenia peryferyjne do komputera? Jeśli tak to odłącz bo również mogą powodować problem.

W jaki sposób próbowałeś sprawdzać podzespoły?

Nie sprawdzałem tylko bateryjki.

Laikiem nie jestem ale wszelkie voodoo i modły które dotychczas pomagały w takich przypadkach zawiodły.

Kości sprawdzałem pojedyńczo, grafike i dyski też, zamieniałem na inny, sprawny.

USB wszystkie puste.

BTW , specyfikacja: C2D E6750

2x2GB ddr2 ecc 667

250GB samsung + 500GB WD CB

Radek 3450.

Combo + DVDR…

Mobo i elektrownia oryginalne, stacja regularnie przedmuchiwana z kurzu, wentylatory ciche i sprawne, legalny Win10 home 64.

Dotychczas wszystko bez zarzutu działało.

 

Wiem że słabizna ale to komp który mamie do internetu służy.

 

Hej,

Odłączaj kolejno podzespoły - zacznij od peryferii i dysków. Następnie karta graficzna, później RAM, a na końcu CPU. Za każdym razem uruchamiaj i sprawdzaj, czy sygnał dźwiękowy się zmienia. Jeśli cały czas masz 5 piknięć, nawet gdy zostanie sama płyta, to prawdopodobnie ona jest uszkodzona.

Te sygnały dźwiękowe są długie czy krótkie? Ze zmienną wysokością dźwięku czy taką samą?

Pozdrawiam,

 

Stałe natężenie 2x5 sygnałów około sekundy każdy.

Peryferia sprawdzone.

Wyjęcie bakterii na 20 min. nic nie zmienia, po odłączeniu wszelkich peryferiów - zostaje sama płyta z procem wali seriami 5x5 dalej cisza i tylko miga na czerwono po 5x…

Dziś podjadę po pastę i sprawdzę CPU.

Jeżeli nie zaskoczy to szukam “nowej” stacji, zakup płyty nieopłacalny.

Hej,

Czekaj, czekaj - gdy został procesor i płyta zmienił się układ sygnałów, czy to po prostu literówka, bo piszesz 5x5?

Pozdrawiam,

Z peryferiami (dysk,grafika) piszczał 2x5 i odpalał wentylatory na max obroty, na samej płycie z CPU piszczy 5x5 migając czerwoną diodą , gdy skończy piszczeć wentylatory nie przyspieszają tylko dioda miga seriami po 5x.

Hej,

A po założeniu pamięci RAM błędy zmieniają się na 2x5?

Pozdrawiam,

Właśnie jadę do mamy, mam chwilę tam posiedzieć, będę testował dokładnie.

Do tej pory wszystko na szybko…

Jest progres.

Odpalił.

Pamięci.

Na jednej kości wsadzonej w port nr2 poszedł.

Na obu kościach pojedyńczo startuje.

Hej,

Czyli prawdopodobnie któraś w kości RAMu jest uszkodzona. Warto je sprawdzić przy pomocy na przykład MemTestu.

Pozdrawiam,

Pojedyńczo działają obie, tylko w slocie nr2.

W pozostałych nie.

Przedymałem sprzężonym powietrzem, przemyłem styki alkiem i ruszyło.

Wszystko działa. Dla pewności odpalę memtest.

Temat można zamknąć.

Dla potomnych: 

Błąd przy sprawdzaniu pamięci polegał na tym iż wkładałem je pojedyńczo tylko w jeden slot (nr1).

Testujemy na różnych slotach.