.htaccess blokowanie chińskich botów

Witam,

Z tego co się orientuje to wszystkie IP z chin zaczynają się od:

60 lub 61.

Więc wpisując

deny from 60.

deny from 61.

blokuje cały dostęp z Chin? :wink:

No w sumie wątpię by ktoś z Chin byłby chętny do odwiedzin mojej strony poza botem który bierze w jeden dzień 1,5 GB transferu i włącza mi limit jednoczesnych połączeń na hostingu…

Da się to zrobić jakoś inaczej? Czy w ogóle to rozwiązanie jest poprawne?

Pozdrawiam

Witanko,

nie wiem jak z tymi IPkami z Chin… nie znam dokładnej lokalizacji, ale napewno gdzieś w necie znajdziesz bazę…

Co do samego blokowania to wygląda, że powinno być dobrze. Ja na swoim serwerze mam poblokowane niektóre IPki z różnymi maskami - w Twoim przypadku maska to 255.0.0.0 lub jak ktoś inny woli 60.0.0.0/8 i 61.0.0.0/8 :stuck_out_tongue:

Nie widze sensu robienia tego inaczej … jak masz możliwośc przez IP to czemu nie. Ale możesz jeszcze sprwdzac user_arent (przeglądarka) i natej podstawie określać co to jest - zazwyczaj każdy bot wysyła własnego user_agent - też możesz to zrobić z poziomu .htaccess lub PHP. Licz się z tym, że może zmieniać się user_agent - to nawet Ty możesz zrobić.

Myśle blok po IP powinien wystarczyć

PZDR

Ktoś mi jednak powiedział coś takiego:

"Klasy adresowe przyznawane dla danych krajów bardzo często się zmieniają.

Dodatkowo takich klas adresowych dla danych krajów jest ogromna ilość.

"

I teraz nie wiem :frowning:

chciałbym blokować jednak wszystko na raz, a user_agent z tego co wiem może być dla różnych botów inny, więc musiałbym zrobić duuuużo warunków.

możesz poszukać w useragent fragmentu “bot”

co do klas adresów to ciężko mi powiedzieć. możesz sprawdzać w access logu kto jest skąd (tracert, ping lub traceroute), ale to czasochłonne… możesz zwiększyć maskę i dodawać każdy kolejny, który się pojawi…

Ja np. zablokowałem takie klasy:

deny from 41.

deny from 190.128.

bo mi spamowali :wink:

Byłoby idealnie gdybyś posiadał dane tych botów (useragent,ip itp)