HTML w CSS'ie

Czy można w jakiś sposób wstawić kod HTML w CSS’a ??

Najbardziej mi chodzi oto aby nie powtarzać np. menu do każdego pliku. Abym tylko w jakimś pliku zmienił i wszędzie było tak samo.

Jedyna możliwość to: http://webmade.org/porady/content-css.php

ale tym nie wstawisz kodu htmla.

To trzeba zrobić inaczej, na przykład includowanie pliku z menu do każdej strony w php.

najlepiej użyj do tego PHP…

Najlepiej PHP i SMARTY do tego… uczyć się warto (też się uczę, jak zresztą całe życie:P) od razu w ten sposób. PHP ma służyć do “pracy” z/na danymi a HTML do ich prezentacji - tako rzecze mój mentor w tej sprawie;)

SMARTY - tylko nie to. Są kiepskie, to zwykły “znajdź i zamień” z paroma dodatkowymi ficzerami, w dodatku ciągle na niedługo już nie wspieranym php 4.

Bardzo dobry system szablonów to np. phptal, wymaga trochę czasu na opanowanie specyficznego działania, ale zwraca się to szybko sprawnością działania i produkowaniem dobrego kodu. Albo można iść we własny silnik renderowania htmla przez rozszerzenie dom w php, jak ja to ostatnio robie.

no to ja już nieczaje

Jeże chodzi tylko o menu to najlepszym sposobem jest php i include. Masz np. plik menu.php w którym masz kod menu (tylko samego menu) i na stronie gdzie to menu ma być piszesz

<?php include('menu.php'); ?>

Naturalnie serwer musi obsługiwać php a rozszerzenie pliku to .php a nie .html .

Mam problem z polskimi znakami, przy takiej konfiguracji

<?php include('styles/header.php'); ?>

Mam ustawione na UTF-8

idea jest taka… ze jak cos inclodujesz, to caly kod pliku jest wklejany do pliku docelowego. Wiec w header.php masz tylko samo menu, i nic po za tym. Za strone kodowana odpowiada plik do ktorego includujesz, jak masz ustawiona strone kodowa w utf-8 to header.php tez musi zapisany w tym kodowaniu.

No to w jakim razie mam zapisywać w formacie UTF-8 w FrontPage’u??

Kodowanie w meta musi być zgodne z tym w jakim zapisujesz plik, include nic nie zmienia jeśli chodzi o kodowanie. Nawiasem mówiąc to FrontPage nie jest najlepszym edytorem, lubi swoje śmieci dorzucać do kodu.

zauważyłem to i owo, ale to jest lepsze od notatnika czy nvu

Zamiast FrontPage proponuję Ci korzystanie z darmowego Komodo Edit.

CSS służy do prezentacji a HTML do tworzenia kody strony.

Używaj PHP jest wszędzie na serwerach przeznaczonych na witryny.

W pliku index.php możesz includować inne pliki, np.

<? include(“menu.php”); ?>

<? include(“prawa.php”); ?>

Proponuję uczyć się XHTML oraz CSS.

Absolutnie nie korzystać z takiego badziewia jak FP.

Jak sam napiszesz w XHTML wtedy kod jest mały objętościowo i szybki,

zgodny ze standardami.

Super magazyn do poczytania, wiele porad wielkiej klasy specjalistów, html, css, pozycjonowanie i inne

http://www.smashingmagazine.com

sprawa wyjaśniona, dzięki za lekcje :smiley: