HTPC - Intel NUC czy składak?

Witam,

 

Przymierzam się do skompletowania zestawu HTPC

Czytam trochę na ten temat, bo w sieci jest teraz sporo informacji na ten temat.

Zależy mi na zestawie który sprawdzi się w roli HTPC i może jeszcze NASa

 

Najbardziej skłaniam się ku Intel NUC model Intel NUC Barebone, BOXD54250WYK2, i5-4250U

 

Ten sprzęt bardzo dobrze prezentuje się w tym teście, aczkolwiek ja wybrałbym model z i5 więc pewnie bardziej prądożerny.

 

http://www.dobreprogramy.pl/Intel-NUC-BOXD34010WYKH2-test-praktyczny,Blog,57437.html

 

Dorzuciłbym do niego dysk SSD 240 GB

Wydaje się to dobra opcją. Jednak pojemność będzie tutaj relatywnie niewielka i komputer nie pomieści wszystkich filmów i zdjęć. Potrzebne byłoby więc dokupienie dysku zewnętrznego

Alternatywą jest samodzielne złożenie zestawu z dyskiem SSD i tradycyjnym w obudowie.

Jeżeli chodzi o system to  decydowałbym się na Windows 8.1 lub XBMCbuntu.

Czy XBMCbuntu działałby jako NAS i czy obsługuje torrenty? Podobnie z Windows 8.1 – jaka jest jego funkcjonalność jeżeli chodzi o zastosowania NAS?

Jak sądzicie która z tych opcji da sprzęt najbardziej wszechstronny i jednocześnie ekonomiczny w eksploatacji?

Tyle pytań w jednym :slight_smile:

Ja osobiście skłaniałbym się do składaka - i wcale nie musi to być w tradycyjnej obudowie a np ITX. Choć Barebone mi się podobają to ich cena jest z d…

Zależy co chcesz aby Twój Nas spełniał. Jak tylko dysk sieciowy, Samba/FTP, DLNA to Win8 będzie aż nadto.

Ja sam mam złożony już leciwy ITX na L5420(wymiana z E5300)/Zotac9300ITX/ w obudowie Fell 202 z zasilaczem 96W. Wiem, że są teraz szybsze i oszczędniejsze konstrukcje, to i tak jestem zadowolony bo spełnia wszelkie pokładane w nim założenia. Choć zawsze używałem MediaPortal to jest on dość zasobożerny i długo się uruchamia, natomiast XBMC śmiga aż miło :slight_smile:

Zastanawiam się czym takie rozwiązanie jak NUC różni się od np. NASa od Synology np model Synology DS214play