Huawei e587u-2 dostęp z zewnątrz do odkurzacza

Witam, 

 

od razu zaznaczam, że nie jestem pewny działu. Dlaczego? Bo tyczy się to sieci oraz technologii mobilnej i sprzętu AGD. Moderatorów proszę o wyrozumiałość.

 

Kuzyn kupił sobie odkurzacz: hoover robocom 3 i steruje nim z telefonu gdy jest w domu za pomocą aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=it.hoover.robo.com W domu ma internet z orange i modem  huawei e587u-2

 

Moje pytanie: czy da się zrobić tak by można było sterować odkurzaczem będąc w dowolnym miejscu w swiecie poprzez internet?

 

Nie mam styczności z technologiami mobilnymi, ale na zwykłej sieci to albo bym sobie VPN zmontował albo użył DMZ. Najgorsze jest to, że ja jestem w okolicach Łodzi, a kuzyn w Krakowie.

 

Dzięuje za pomoc (choć może  być tak, że się nie da :slight_smile: - może inny sprzet trzeba kupić?)

Da się. Tylko w przypadku internetu mobilnego jest to często połączenie punktowe ze zmniennym IP i tu może być problem. Jeśli kuzyn ma stałe IP, to da się wszystko zrobić, pod warunkiem, że operator nie stosuje NAT.

Więc tak: z moich testów przez telefon wygląda na to, że jest stałe IP przyznane przez Orange. Niestety głowy za to nie dam, dlatego odesłałem kuzyna do Orange po informację. Będzie to załatwiał w środę, więc i wtedy będzie jesne czy jest stałe IP i czy jest jakiś NAT.

Nie trzeba z tym iść do Orange, jeśli kuzyn ma router i na WAN ma publiczne IP, to nie ma NAT. Jeśli łączy się bezpośrednio z modemem, to sprawdzasz ipconfig czy ma publiczne IP. Jeśli tak, to sobie zestawiacie tunel VPN, korzystacie z DMZ lub jakiegoś innego rozwiązania. Jeśli jest za NATem, no to nic na to nie poradzicie, chyba że stworzycie VPN z użycie serwerów pośredniczących przy pomocy np. Hamachi, TeamViewer itp. programów.

http://forum.dobreprogramy.pl/ip-publiczne-czy-prywatne-tu-si%C4%99-dowiesz-jak-sprawdzi%C4%87-t361832/

Robiłem tracert do wp.pl i miałem takie IP po kolei:

Wygląda na to, że jesteście za NATem. Ten modem pełni również funkcję routera, więc pewnie sam w sobie ma włączony NAT. Można się do niego zalogować?

Taniej będzie wykupić publiczne IP, jeśli jest taka możliwość.

Tak, można się do niego logować. IP jakie dostaje komputer lub telefon po wi-fi jest z klasy 192.168.1.x

Modem jakie ma IP? Lub jako możesz, to daj zrzuty ekranu z panelu tego modemu.

Przepraszam za przerwę. Nie mieliśmy czasu się zająć tematem. Właśnie załatwiamy stałe IP od operatora i ustawiam dostęp z zewnątrz do modemu. Jak będę miał dam znać co mi się udało zdziałać.