Huawei e587u-2 dostęp z zewnątrz do odkurzacza


(rasgan) #1

Witam, 

 

od razu zaznaczam, że nie jestem pewny działu. Dlaczego? Bo tyczy się to sieci oraz technologii mobilnej i sprzętu AGD. Moderatorów proszę o wyrozumiałość.

 

Kuzyn kupił sobie odkurzacz: hoover robocom 3 i steruje nim z telefonu gdy jest w domu za pomocą aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=it.hoover.robo.com W domu ma internet z orange i modem  huawei e587u-2

 

Moje pytanie: czy da się zrobić tak by można było sterować odkurzaczem będąc w dowolnym miejscu w swiecie poprzez internet?

 

Nie mam styczności z technologiami mobilnymi, ale na zwykłej sieci to albo bym sobie VPN zmontował albo użył DMZ. Najgorsze jest to, że ja jestem w okolicach Łodzi, a kuzyn w Krakowie.

 

Dzięuje za pomoc (choć może  być tak, że się nie da :slight_smile: - może inny sprzet trzeba kupić?)


(roobal) #2

Da się. Tylko w przypadku internetu mobilnego jest to często połączenie punktowe ze zmniennym IP i tu może być problem. Jeśli kuzyn ma stałe IP, to da się wszystko zrobić, pod warunkiem, że operator nie stosuje NAT.


(rasgan) #3

Więc tak: z moich testów przez telefon wygląda na to, że jest stałe IP przyznane przez Orange. Niestety głowy za to nie dam, dlatego odesłałem kuzyna do Orange po informację. Będzie to załatwiał w środę, więc i wtedy będzie jesne czy jest stałe IP i czy jest jakiś NAT.


(roobal) #4

Nie trzeba z tym iść do Orange, jeśli kuzyn ma router i na WAN ma publiczne IP, to nie ma NAT. Jeśli łączy się bezpośrednio z modemem, to sprawdzasz ipconfig czy ma publiczne IP. Jeśli tak, to sobie zestawiacie tunel VPN, korzystacie z DMZ lub jakiegoś innego rozwiązania. Jeśli jest za NATem, no to nic na to nie poradzicie, chyba że stworzycie VPN z użycie serwerów pośredniczących przy pomocy np. Hamachi, TeamViewer itp. programów.

http://forum.dobreprogramy.pl/ip-publiczne-czy-prywatne-tu-si%C4%99-dowiesz-jak-sprawdzi%C4%87-t361832/


(rasgan) #5

Robiłem tracert do wp.pl i miałem takie IP po kolei:


(roobal) #6

Wygląda na to, że jesteście za NATem. Ten modem pełni również funkcję routera, więc pewnie sam w sobie ma włączony NAT. Można się do niego zalogować?

Taniej będzie wykupić publiczne IP, jeśli jest taka możliwość.


(rasgan) #7

Tak, można się do niego logować. IP jakie dostaje komputer lub telefon po wi-fi jest z klasy 192.168.1.x


(roobal) #8

Modem jakie ma IP? Lub jako możesz, to daj zrzuty ekranu z panelu tego modemu.


(rasgan) #9

Przepraszam za przerwę. Nie mieliśmy czasu się zająć tematem. Właśnie załatwiamy stałe IP od operatora i ustawiam dostęp z zewnątrz do modemu. Jak będę miał dam znać co mi się udało zdziałać.