Huawei K562 i dwie sieci LAN

Cześć,
mam pytanie dotyczące konfiguracji sieci przedstawionej na załączonym rysunku.
Czy istnieje możliwość, aby komputery z sieci 192.168.10.X widziały się z komputerami z sieci 192.168.20.X? Mam na myśli czy da się to jakoś zrealizować na routerze Huawei K562. Głównie chodzi o to, aby komputery z obu sieci widziały NAS. Myślałem o ustawieniu routerów 1 (Asus RT-AX58U) i 2 (TP-Link TL-WR1043ND) jako zwykłe switche i objęciu całości jedną numeracją, ale TP-Link na porcie WAN ma tylko obsługę:

  • Static IP
  • Dynamic IP
  • PPPoE
  • BigPond Cable
  • L2TP
  • PPTP

W razie wątpliwości pytajcie.

A zobacz czy w tych routerach masz gdzieś opcję „Access Point”. Miałem jakiegoś TP-Linka (tzn mam nadal ale leży i czeka na lepsze czasy XD) i po skonfigurowaniu na wyżej wspomnianą opcję wszystkie urządzenia się widziały.
Swoją drogą, dlaczego nie wepniesz NASa bezpośrednio do Huaweia? Wtedy jak się odpowiednio dnsy poustawia to powinno zadziałać bezproblemowo.

Taka opcja jest tylko w Asusie. TP-Link jej nie posiada.
Na razie port WAN Routera 2 podpiąłem do portu LAN Routera 1 i urządzenia z sieci 192.168.20.X widzą te z sieci 192.168.10.X, ale w drugą stronę to nie działa, a wszystkie porty LAN routerów będą potrzebne dla urządzeń.
NAS nie mogę podpiąć do Huaweia, bo ten router ma tylko dwa porty LAN do dyspozycji.

Do zrobienia tego co namalowałeś potrzebny będzie swich warstwy 3, nawet kilka. Czy jesteś pewien że potrzebujesz aż tylu podsieci. Najprościej będzie użyć jednej podsieci. W tym wypadku w Asusie i TP-Linku najłatwiej będzie pominąć użycie portu WAN. Zapanuj tylko nad DHCP w poszczególnych urządzeniach, tak by potencjalne adresy nie zachodziły na siebie.

Bo w ogóle najlepiej by było wpiąć access pointy w miejsce ruterów. Do huaweia switch i do switcha wszystko co wymaga podpięcia po kablu. Najszybsze rozwiązanie.

Można by było przekierowania portów zrobić ewentualnie i jak się dobrze zakombinuje to zadziała, bo po dnsach wątpię żeby zadziałało.

Kup sobie dwa switche, sprzedaj te routery. Chyba, że masz tam klientów wifi? To wtedy sprzedaj TP-Linka i zamiast niego użyj switcha. Ewentualnie sprzedaj TP-Linka, kup drugiego Asusa RT-AX58U i ustaw oba jako Access Pointy pracujące w MESHU.

Tyle podsieci nie jest potrzebne, ale plan był taki, aby rozwiązać to jakoś w oparciu o posiadany sprzęt.
Połączenia Wi-Fi również są potrzebne.
Asus to właśnie świeży nabytek, więc sprzedaż raczej nie wchodzi w grę.
Wygląda na to, że chyba najprościej będzie zignorować porty WAN w routerach, a ich nikczemną liczbę portów LAN rozbudować prostymi switchami i wszystko oprzeć na jednej adresacji.
Dziękuję za wszystkie pomysły i sugestie.

TP-Link TL-WR1043ND mają możliwość konfiguracji jako AP, szukaj w Quick Setup:

Wtedy Ausa dajesz jako router, a TP-Linki jako AP. Niestety Asus nie ma możliwości wykorzystania dwóch portów WAN.

Inne rozwiązanie to przejście na OpenWRT wspierane są i RT-AX58U i TL-WR1043ND.

Po wgraniu firmware ustawiasz Ausa jako router a TP-Linki jako Dumb AP

Gratis dostaniesz możliwość tworzenia VLAN-ów, zarządzania nimi na wbudowanych w routery switch-ach, będziesz mógł tworzyć odseparowane sieci dla np: IoT, Gościnne, itp.,

Potem możesz Asus-a skonfigurować tak by jeden z portów LAN stał się drugim WAN-em i zrobić load balancing wykorzystując obydwa porty z Huawei-a, w zależności co tam dostajesz od ISP.

PS. Nie piszesz jakie masz wersje TL-WR1043ND - jedynka to wspierany zabytek…, reszta od biedy będzie.

Mój TP-Link to wersja 2.1 z firmware 3.19.32 Build 150910 Rel.44072n.
Sprawdzałem w Quick Setup i nie widzę opcji ustawienia jako Acces Point.
Jest dokładnie tak, jak w podlinkowanym niżej emulatorze:
https://emulator.tp-link.com/TL-WR1043ND_UN_2.0/Index.htm
To, co opisałeś, brzmi ciekawie, choć wolałbym uniknąć zabawy z OpenWrt, bo trochę brakuje czasu na eksperymenty i obawiam się o stabilność urządzenia, z którym dotychczas nie było najmiejszych problemów. ale jeśli standardowy firmware nie pozwala przekształcić routera w AP, może to być jedynym wyjściem.

Gdyby TP-Link zaczął działać jako AP, byłoby już super.
Przy Asusie raczej nie będzie potrzeby eksperymentowania z OpenWrt, bo load balancing przy łączu 300Mbps nie jest konieczny :slight_smile:

Czy dobrze rozumiem, że OpenWrt w trybie AP (Dumb AP) pozwoli w TP-Linku wykorzystać port WAN jako LAN, oferując w sumie 5 portów LAN działających jak switch?

OpenWRT to nie eksperyment, to bardzo dojrzały projekt, ze stabilnością też nie ma problemu. Czasami trzeba od nowa skonfigurować sprzęt, bo po aktualizacji zmieniły się pliki konfiguracyjne - tak było po przejściu na DSA, ale to nie tragedia, nie robi się tego codziennie.

W zamian dostajesz całkowicie nowe możliwości, których oryginalny firmware nie miał i co bardzo istotne, co jakiś czas będziesz miał kolejne aktualizacje.
Najnowszy OpenWRT jest z 15.11.2023 a aktualizacje Twoich TP-Linków skończyły się 25.10.2015! Podobnie będzie z Asusem, za jakiś czas aktualizacji po prostu nie będzie.

Switch w OpenWRT jest konfigurowalny, masz to opisane w sekcji Use the WAN-Port as a LAN-Port [OpenWrt Wiki] TP-Link TL-WR1043ND

Dziękuję za wszystkie informacje i wyjaśnienia. Zdecydowanie zachęciłeś mnie i będę eksperymentował :slight_smile:

No to jeszcze dodam, że sporo wiedzy jest na polskim eko.one.pl jest tam również forum, a sam autor strony, buduje i udostępnia obrazy na różne modele routerów. Ponadto jest https://forum.openwrt.org/ niektóre aspekty łopatologicznie wyjaśnia https://www.youtube.com/@OneMarcFifty.

Z biegiem czasu zamiast korzystać z gotowych obrazów, będziesz budował je sam, już z gotową konfiguracją, jak jest to opisane np. tu: Jak zbudować/uaktualnić firmware OpenWRT dla routera WiFi | Morfitronik

Dzięki za linki. Póki co udało mi się zrobić z routera TP-Link AP z pięcioma portami LAN (WAN zamieniony na LAN). Zauważyłem jednak, że w odróżnieniu od oryginalnego firmware, ukrycie SSID powoduje, że urządzenia znające tę sieć nie chcą się z nią łączyć. Kolejna mała niedogodność, to brak możliwości dodania opisu dla filtrowanych adresów MAC urządzeń Wi-Fi, co ułatwiałoby zarządzanie nimi. Niemniej jednak to fajny kawałek softu :slight_smile:
Swoich obrazów raczej nie będę przygotowywał, bo aż tak wiele uwagi nie mogę temu zagadnieniu poświęcić :wink:

Może zaawansowane urządzenia mają tryb edycji zapamiętanej sieci zamiast „zapomnij” jak w Androidzie 1.x-4.x.

Co do łączenia z ukrytymi SSID, miałem taki jeden sprzęt, który nie chciał się łączyć z widocznym SSID pomimo identycznej nazwy i hasła, jak w poprzednim AP, wystarczyło usunąć połączenie i stworzyć od nowa i problem się rozwiązywał. Z drugiej strony masz dostępne logi zobacz co wypisuje.

Co do adresów MAC zobacz czy wystarczy to rozwiązanie z fping Associated stations list in AP, how to show host names? - Network and Wireless Configuration - OpenWrt Forum

Co do budowania obrazów, chmm… Robię to z lenistwa, zbudowane obrazy zawierają to co potrzebuję razem z konfiguracją, po restarcie AP są gotowe do pracy, czas poświęcony przy budowaniu jest krótszy niż późniejsze doinstalowywanie pakietów i konfigurowanie.

Dziękuję, sprawdzę te rozwiązania.
Zauważyłem też, że po wyłączeniu nadajnika Wi-Fi przez WebGUI, nie da się go ponownie włączyć/wyłączyć przyciskiem na tyle routera. Włączenie przez WebGUI pozwala zarządzać działaniem nadajnika za pomocą przycisku. Z jednej strony źle, z drugiej dobrze, bo nikt ręcznie nie włączy Wi-Fi bez hasła roota.
Co do własnych obrazów, to może gdybym musiał robić to często, prześledziłbym temat, ale z racji że dotyczy to jednego routera domowego, sam rozumiesz :wink:

@krystian3w Problem dotyczy urządzeń, które mają już w pełni skonfigurowane połączenie i dla których ukrywanie SSID zostało włączone później.

Przyciski mogą mieć przypisane różne akcje, zobacz eko.one.pl - OpenWrt - Przydatne skrypty

Dziękuję :slight_smile:

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.