Huby PWM i ogólnie huby na wentylatory + Enthoo Primo SE podłączanie podświetlenia obudowy i LED Wentylatorów

Pytania:

1.Mam obudowę Enthoo Primo SE i jest tam hub na wenty 3 pin bodajże 6-7 wejść 3pin (do 1 jest podpięty went 140mm, do dwóch kolejnych są podpięte rozdzielacze y z 2 wentami 140mm każdy - łącznie 5 sztuk i są to wenty 3pin bez pwm.
Hub posiada kabel sata do zasilania z jednej strony i jakąś cewkę na samym hubie i kabel 4pin pwm z drugiej do podłączenia do “cpu_fan” płyty głównej(przewód ten ma 4 żyły co budzi we mnie grozę gdyż nie chciałbym czegoś spalić na płycie - gdyby miał 2 żyły tylko tą od obrotów i sterowania PWM czułbym się bezpieczniej - po prostu się cykam że jak hub będzie zrypany czy coś,albo nie dostanie napięcia z sata to pociągnie całość z gniazda 4pin płyty głównej co przeciąży gniazdo na płycie przy większej ilości podłączonych wentów.)
W opisie huba niejasno wyjaśniono: By nie podłączać sata gdyby podłączono ten przewód 4pin do gniazda 4pin na płycie które nie obsługuje w pełni PWM bo może to kolidować ze sterowaniem PWM a skutkiem bedzie bodajże praca wentów na pełnych obrotach.Ale napisano też że hub "draw power from 4pin motherboard connector and spread PWM control across all connected 3pin fans) bo fany są 3 pin i podłączenia huba też 3 pin za wyjątkiem tego do płyty.

Moje pytanie brzmi: Co się stanie gdy podłącze sata a 4-pin pwn do MB pozostawię niepodłączony ?
Czy wenty będą chodzić na pełnych obrotach? czy muszę podłączać do płyty głownej wtyczkę 4pin?
Generalnie to pytanie dotyczy też hubów innych producentów także tych zakupionych jako osobny produkt.

2.Jak sprawdzić pasek led na boku obudowy bez instalacji systemu i podświetlenie wentylatorów - nie wiem jak to podłączyć - widze że jest jakiś drugi kabel sata zasilania który idzie do przedniego panelu więc bedzie to od ledów albo właśnie czerwonego paska który idzie na topie i froncie obudowy.

3.Czekam na nową budę a mianowicie Phanteks Enthoo 719 do której chcę zamontować 14 wentylatorów. Plan jest taki:

6 x 120mm PWM - 4 na boku i 2 na dole obudowy (1800-2100rpm)
4 x Noctua 140mm Industrial IPPC 3000 PWM (3 na froncie i 1 na tyle obudowy)
3 x 140mm lub 4 x 120mm PWM na topie obudowy 1800-2100rpm (jeszcze nie wiem jakie)

Chcę je podzielić na 3 sekcje którymi będą sterować osobne huby - w przypadku Noctua będzie to ich
hub pwm z potencjometrem tak by przy włączaniu kompa nie ruszały na full speed i wyły jak kosiarka
do trawy.
Wenty z topu i dołu obudowy chciałem podłączyć do huba Deepcool FH-10 3(4)+2 czyli 5 lub 6
sztuk.
Boczne 4 sztuki do osobnego huba także deepcool FH-10 by można było na przykład całkowicie wyłączyć wenty na boku obudowy lub regulować osobno prędkość
każdej sekcji która jest powielana z jednego wentylatora i przenoszona na podłączone pozostałe.
Zakładam że nie będę miał problemów z większością wentylatorów za wyjątkiem Noctua Industrial.

Otóż jak deklaruje producent na w specyfikacji wentylatora https://noctua.at/en/nf-a14-industrialppc-3000-pwm/specification max power input to 6,6W 0,55A podczas gdy na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=XMvBQoU82_8 pobiera on 0,66 A prądu a widziałem jeszcze inny gdzie dochodziło to nawet 0,76A .
Chciałbym podłączyć 4 sztuki tego wentylatora do huba Noctua : https://noctua.at/en/products/accessories/na-fc1/specification który można obciążyć max 3A.
Da to radę 4-em takim potworom jak 140mm Industriale 3000rpm? Nie chce nic spalić!

Do tego dochodzi chłodzenie - gniazdo CPU_FAN na chłodzenie wodne - więc w przyszłości kupując płytę będę musiał mieć 4 x 4pinowe gniazda z obsługą PWM na płycie by podłączyć 3 huby i chłodzenie CPU.Najchętniej chłodzenie budy zrobiłbym niezależnie od kompa gdyby były jakieś zasilacze z wyjściem molex/sata 100w do kupienia odobno i z regulacją potencjometrem z PWM. A tak to tylko można znaleźć jakiś zasilacz 3pin na allegro max 2A z regulacją napięcia…Nie produkują już fajnych fan controlerów (choć mam jeszcze nowiutki scythe Kaze master pro II 6 kanałów 35w na kanał ale tylko dla wentów 3pin) z wyświetlaczem i pokrętłami do montażu w zatoce 5,25. Tylko że obecnie niewiele obudów ma te zatoki bo szybki stały się ważniejsze niż funkcjonalność.

4.W związku z powyższym pytaniem nr.4 chcę jeszcze dodać trochę podświetlenia obudowy ARGB pewnie z 8 pasków lub co najmniej 4 z każdej strony budy.
Jak to wszystko ma się do zasilacza jak bardzo można obciążyć linię molex i/lub sata - do tego jeszcze dojdą 2 dyski HDD, ze 2 SSD, podświetlenie ARGB z kontrolerem wbudowane w obudowę.
czy w zasilaczu jest to jedna linia 12v (w przypadku ledów 5v) i wszystkie wyjścia zasilacza zarówno do gpu,molexa,sata z niej korzystają czy jak… Bo to będzie bardzo drogi komp (choć nieprędko go złożę) i nie chcę niczego zje…ać tudzież spalić.

5.Swoją drogą czy wszystkie 4-pinowe konektory wentów na współczesnych płytach głównych średniej/wyższej półki posiadają obecnie pełną obsługę pwm?

6.Czy ktoś ma kontroler PWM Noctua NA_FC1 i huba Deepcool FH-10 - i coś może o nich powiedzieć tj.czy się sprawdzają ile wentów macie podłączonych do Deepcoola bo jakiego huba bym nie oglądał na amazonie to przy każdym ktoś narzeka że mu wenty popaliło a to płytę główną ,że się hub zjarał i dymił itd. a 4pinowe złącze do płyty głównej z 4 przewodami budzi mój strach i obawę że hub może pociągnąć tym kablem energię dla wszystkich wentów i uszkodzić płytę główną,podczas gdy 2 przewody w złączu 4pin do płyty tak jak to jest w przypadku kontrolera noctua na_fc1 to jedynie odczyt prędkości i sterowanie PWM podczas gdy całe zasilanie pobierane jest z sata zasilacza,
Przy Deepcoolu narzekali że sata przechodzi w mały wtyk przy hubie który się przepala/topi/dymi.

Ad.1. Z instrukcji wynika, że PWN należy podpiąć pod CPU_FAN, aby można było w pełni sterować obrotami wentylatorów.

pwmhub_zpsf66b268a

Tak więc powinieneś podłączyć zarówno zasilanie SATA, jak i PWM.

Jak nie podłączysz PWM, wentyle polecą na full.

Ad. 5. Czteropinowe wejścia opisane jako CPU/SYS_FAN są PWM właśnie, w przypadku PUMP_FAN może być różnie - na mojej płycie nie da się sterować prędkością, wentyl czy pompa podłączone pod te wejście idą pełną mocą. Warto zajrzeć do instrukcji wybranej płyty.