I3 a HT - wydajność w grach

Jak wszyscy wiedzą procesor ten posiada dwa rdzenie z HT tzn ma cztery wątki.

Po pierwsze ma pytanie czy każdy wątek “pracujący w pojedynkę” jest w stanie w 100 % obciążyć rdzeń ?

Czy wątki posiadają własną (wydzieloną) pamięć L2 (256 kb na rdzeń) czy dzielą ją wedle potrzeb z drugim wątkiem ?

a teraz moje wątpliwości

W dragon age 1 z włączonym HT pracowały mi wszystkie cztery wątki na 45-55% (lekko fluktuowały) kiedy wyłączyłem HT (czyli były 2 a nie 4 wątki) to każdy z wątków/rdzeni był używanych na 100%.

Czy dzielenie więc wątków na siłę na cztery jest lepsze niż używanie dwóch wątków na 100% ?

Nie chodzi mi tylko o tę grę, ale w ogóle o całokształt :wink: w kontekście sensu używania HT a wydajności

PS. Czy to prawda że procesor z HT bierze do 40% więcej prądu czy to tylko ściema jak ta z lat 90 że mleko jest zdrowe a jajka szkodliwe ? Chodzi mi o te rewelacje z Wikipedii:

Do do HT to tak wydajność wzrasta i może pobierać więcej prądu gdyż HT działa na na zasadzie kolejek. A jeśli chcesz pograć to już lepiej wybrać sobie i5 z 4 rdzeniami.

I tak HT zwiększa wydajność może nie tak jak 2 dodatkowe rdzenie ale jednak zwiększa.

Caius Cosades ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.