I7 4770K - podejrzanie wysokie temp. procka

Witam,

Bez stresu w programie msi temperature cup wyświetla 28-35. W biosie to nawet 40 pokazuje…

 

Ale gdy odpale jakąś gre na ultra i chwile pogram to temperatura wzrasta i waha sie co chwile 40-55. To wahanie jest jakieś dziwne 35 a zaraz 40, i nagle spadek. O co chodzi? Chłodzenie powinno być okej, komputer “świerzy”, kilka dni temu została nałożona pasta na procesor… I to może to jest przez to? Moze za dużo dane? ale rozprowadziłem po całym procesorze w miare równo…

 

Niech eksperci się wpowiedza.

To efekt oszczędności w fabryce intela. Masz egzemplarz z fatalnie przyklejonym heatsinkiem.

Temperatury są w porządku, gdyby przekraczały 60*C to powoli można by się martwić. :wink:

Dla upewnienia odpal OCCT - test LinPack na okres 20 minut.

PS W OCCT temperatury będą sporo wyższe niż podczas codziennego użytkowania (program dosłownie wyciska z procesora 100% także się nie przerażaj). :wink:

Zasilacz Seasonic X-Series 750W, chłodzenie Thermalright HR-02 Macho 120 rev. A, obudowa Zalman Z9 plus.

 

Co lepsze, jeszcze chciał bym podkręcić ten procek…

 

OCCT obczaję za chwilke.

 

W razie w myślcie co robi takie temperatury :confused: pasta też jest dobra chyba, Arctic Cooling MX-2.

 

Ty jakiś przewrażliwiony jesteś jak dla ciebie takie temperatury są wysokie :shock:

Jeszcze raz napiszę: wahania odczytów temperatury są spowodowane zmianą technologii klejenia heatsinków do rdzenia. Temperatury są OK. Do wahań - cóż - musisz się przyzwyczaić.

 

 

Czyli co, mam zły radiator albo ja coś źle zrobiłem?

 

No to pewnie o kręceniu procka nie mam co myśleć jak zapewne mi wtedy temperatur będą szaleć…

Nie Soulcatcher. Wszystko jest OK. Musisz się tylko przyzwyczaić do wahań temperatury.

 

 

Oby oby. OCCT odpalone, to jak będzie tam jakiś raport to dam go od razu tutaj…

 

A co do kręcenia tego procka przy tym chłodzeniu?

Nie jestem zwolennikiem OC, ale mogę powiedzieć, że dużo zależy od egzemplarza. Mój kręci się tak sobie :slight_smile:

I jeszcze jedno: temperatury to jedno, o wiele ważniejsze jest stabilne napięcie - czyli płyta główna z dobrą sekcją zasilania.

OCCT dla ogarniętych, ja nic z tego nie kumam.

 

Sprawdźcie:

http://imageshack.com/a/img853/7461/fmmx.png

Na moje oko wszystko jest w porządku, 60-70 stopni to nic specjalnego dla i7 w stresie :smiley: Komputer pracuje normalnie? Nie wyje jak potępieniec gdy grasz? Jeśli tak to przestań się przejmować :roll:

Też mi się zdarzyło czasami mieć temp. w pobliżu 55 stopni ale to jest naprawdę w normie temp.  (temp. pomieszczenia w lecie, duże obciazenie komputera)

Ale temp.  w tym przypadku może być niedokładna… Dlaczego? Ano dlatego, że jeśli wentylator pracuje na różnych obrotach raz zwalnia , a raz nawiewa to wtedy temp. potrafią być niedokładne i duże wahania… (czujnik temp. może nie dokładnie odczytywac pomiar), chociaż to też zależy od oprogramowania do odczytu temp. ja sprawdzam EeasyTune

Ja ustawiłem stałe obroty i pokazuje mi POPRAWNĄ TEMP. - w tej chwili 32 stopnie.

Potrafi ktoś mi wytłumaczyć oco chodzi w tych screenach co dałem? Czy jest tam wszystko okej, czy nic się niedzieje…

I jaką mam szanse że w ogóle coś ukręce z tego procesora.

Może np za mocno zakręciłem radiator i coś sie dzieje? nie za dużo pasty?

Pasty się daje bardzo cieniutką wartwę “jakbyś tylko maznął” - heh to taka przenośnia…

 

To dałem pewnie tak z pół milimetra więcej… i może to ma wpływ?

 

Próbować powoli kręcić procka? jak tak to jak to zrobić.

Tak, im więcej pasty tym gorsze chłodzenie

To może później nałoże od nowa pastę…

 

Ale na początku jak ustawić te wiatraki by chodziły cały czas tak samo, jeśli nic sie nie poprawi, zdzieram paste. Aha, a radiator to ma być silno dokręcony czy jak…

Nie chodzi tu o silne przykręcenie, tylko na wyczucie, że wszystko dobrze styka i nie ma luzów. Robie czegoś na siłe może uszkodzić np. rdzeń procesora…Jeśli nie masz regulatora obrotów wentylatora możesz skorzystać z programów do kotroli np. Speed-FAN lub w biosie (jesli jest taka możliwość)

Nowy test OCCT, jeszcze raz nałożona pasta, 20m, AVX.

Niech ktoś przeanalizuje.

 

http://imageshack.com/a/img823/3883/nl2x.png