I7 - 4770K "zgubił" 70 GFlops

Sytuacja jest prosta. Ogółem przeczytałem dzisiaj na blogu DB test w/w procesora. Jako, że mam identyczny sprzęt to wykonałem identyczne testy. W publikacji bloger narzeka na bardzo wysokie temperatury. Sprawdziłem to i wyszły mi ok. 15-20 stopni niższe. Oto moje wyniki i wyniki blogera. Jedyną różnicą sprzętową jest płyta główna. On ma MSI Z87 Deluxe, a ja ASUS Z87-A. Jednak moją uwagę zwrócił pewien mały szczegół. Bloger miał wyniki testów na poziomie 120 GFlops’ów, a ja zaledwie 50 GFlops’ów. Stąd moje pytanie co takiego mogło sprawić, że mam 70 GFlops’ów mniej? Intryguje mnie to, bo w końcu taka wydajność piechotą nie chodzi tym bardziej w procesorze za taką kasę. Dodam jeszcze, że w odróżnieniu od testera mam Windows 8, on Windows 7. Z góry dziękuję za pomoc i jeżeli potrzebne jest więcej informacji to służę pomocą.

 

 

Odpowiedź jest prosta - procesor został podkręcony przez blogera (widać to w programie CPU-Z, mnożnik jest inaczej ustawiony niż u Ciebie stąd też inne taktowania) i stąd też wzięły się wyższe temperatury w stosunku do twojego procesora który pracuje na standardowych taktowaniach. Pozatym patrząc na twojego screena sądzę, że możesz mieć niezły bałagan w systemie :slight_smile: W tle mogły być włączone jakieś programy które dodatkowo zaniżyły wydajność (oczywiście mówię tu o liczbach, przy takim sprzęcie raczej nie odczujesz różnicy przy aplikacjach działających w tle a tym bardziej nie wpłyną one na komfort pracy).

Dzięki za pomoc, a masz może jakiś sprawdzony sposób na czyszczenie tego syfu w tle? Póki co w OC bawić się nie będę.

Takie jest moje stwierdzenie, że możesz posiadać jakiś niepotrzebny soft co niekoniecznie jest prawdą. Przejrzyj listę zainstalowanych programów i jak masz takie cuda jak “przyspiesz mój komputer” itp. które są wciskane przy instalacji programów to je usuń. Możesz przejrzeć listę autostartu i wyłączyć programy które uruchamiają się z systemem co powinno przyspieszyć ładowanie systemu (narzędzie “msconfig” zakładka uruchamianie). Pozatym nie sugeruj się zbyt mocno wynikiem benchmarku. Tak w ogóle to, czy zauważyłeś jakikolwiek spadek wydajności systemu ? Jak komputer śmiga tak samo jak po świeżo zainstalowanym systemie to raczej nie ma czym się przejmować.