IBM R61 taktowanie procesora

Witam.

Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem R61i, ale jest pewnie problem z taktowaniem procesora. Mianowicie używając baterii lub majac baterie zadokowana baterie i podlaczony kabel zasilajacy moge zmienić częstotliwosc procesora czy to poprzez schemat zasilania w Windows XP czy poprzez cpufreq-utils w Ubuntu.

Jednak, jako że nie potrzebuje pracować na baterii, wycigam ja i pracuje na samym zasilaczu sieciowym. Wtedy nie mogę przeskakiwać między czestotliwościami. Ani schematy zasilania ani cpufreq-utils nie pozwalaja na zmiane taktowania procesora.

Gdzieś słyszałem, że wyłaczenie w BIOSie opcji zarzadzania energia zawsze przełacza procesor w tryb na najniższe taktowanie, ale ta opcja jest u mnie domyślnie właczona. Spotkal sie ktos z takim faktem?

Ciekawostka: pod Linuxem istnieje narzedzie powertop bodajze i ona pokazuje ilosc przerwań w danym okresie czasu. Jest też procentowa statystyka np. 90% - 800MHz, 10% - 1800MHz. W moim przypadku na odłaczonym kablu co jakis czas pojawia sie 1 albo 2% - 1800MHz co oznacza, ze czasami procek dziala na najwyzszym taktowanie.

Czy ktoś ma podobny problem i ujarzmil swojego IBM w kwesti taktowania ?