ICS a udostępnianie drukarek

Witam!

Mam problem z pewną siecią u znajomego. Wygląda ona tak: komputer z Win8, który ma modem na USB z LTE z Plusa, połączenie ICS przez eth idzie do rutera TL-WDR3600, z którego rozchodzi się na dwa komputery z Windowsem XP. Do rutera podpięte są trzy drukarki (dwie po Wi-Fi i jedna na eth). Drukarki są udostepnione i działają na komputerach z WindowsemXP. Nie działa zaś między tymi komputerami udostępnianie plików, ale nie to jest największym problemem. Główny problem to to, aby ten komputer z Win8, który ma uruchomionego ICS i de facto jest poza LANem mógł korzystać z tych drukarek sieciowych. Ten komputer do rutera jest podpięty przez eth, ale ma też wbudowane Wi-Fi. Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania:

  1. Typu szalonego i głupiego, to połączyć ten komputer z siecią LAN za pomocą Wi-Fi. Wydaje mi się jednak, że to bardzo zły pomysł, bo może on próbować łączyć się z po Wi-Fi z internetem.

  2. Użyć programu typu Hamachi i stworzyć VPN, ale jak wtedy udostępnić drukarki?

Może jest jakaś opcja w ruterze, która by to umożliwiała (no nie wiem, Virtual Server czy tam DMZ)?

O ile sam router posiada trasy do sieci, o tyle podejrzewam, że Windows 8 nie posiada tras do sieci za routerem. Dodaj trasy do sieci LAN w Windows 8. Co do Ad.1, to wcale nie jest głupi pomysł, router działałby jako przełącznik, wówczas w Windows 8 IP musisz pobierać z DHCP lub ustawić statyczne IP z podsieci LAN, a bramę ustawić na W8, a nie na router (w DHCP ustawiasz bramę na W8, bo router nie może być bramą, on będzie przełącznikiem). VPN nie ma sensu tworzyć, tym bardziej Hamachi. Chodzi głównie o wydajność rozwiązania, nie wspomnę że Hamachi potrafi robić bałagan w ustawieniach sieciowych.

Co pkt 1. To to samo mogę zrobić po eth.? Trzeba tylko zmienić bramę z rutera na komp z Win8, tak?

Tak, bo te porty, to porty przełącznika. AP również działa w drugiej warstwie. Oczywiście komputer z Windows 8 podpinasz pod port LAN, nie WAN (zresztą pod WAN trzeba by było podpiąć się kablem krosowanym).

 

Tak.

 Teraz mam podpięte do WAN kablem prostym i działa.

 

Jeżeli potraktuje ruter jako switch to wtedy adresy wszystkich urządzeń trzeba ustawić na sztywno, bez DHCP?

Niektóre routery mają auto MDI-MDIX, widocznie twój ma lub karta sieciowa.

 

To będzie działać tak:

  1. Topologia fizyczna

INTERNET -> USB (WINDOWS 8) ETH <-> LAN (ROUTER/DHCP) LAN/AP <-> HOST

  1. Topologia logiczna

x.x.x.x -> USB (WINDOWS 8) ETH < 192.168.1.0/24 > LAN (ROUTER/DHCP) LAN/AP < 192.168.1.0/24 > HOST

Czyli podłączasz modem pod USB, łączysz się z internetem. Podłączas kartę sieciową pod LAN routera zamiast WAN i przypisujesz statyczne IP z podsieci LAN, w której jest router (ewentualnie pobierasz z DHCP routera jeśli umożliwia rezerwację adresów). Reszta hostów pobiera adresy z DHCP, z tym że w konfiguracji DHCP wskazujesz IP, które ma Windows 8, jako adres bramy (to powinno być w polach opcjonalnych, w TP Linkach są tam zera) i to wszystko.

Dzięki Ci bardzo. Z tego co piszesz to należy wyłączyć windowsowego ICS’a, dobrze zrozumiałem?

Nie, nie. ICS ma być włączony. Routerem będzie w tym przypadku komputer z Windows 8, a router sprzętowy będzie tylko przełącznikiem.

Czyli wtedy połączeniu eth na Win8 ustawić IP na sztywno, tak?

Tak.

  1. Podpinasz modem pod USB;

  2. Łączysz się z internetem;

  3. Przypisujesz statyczne IP na karcie sieciowej;

  4. Włączasz udostępnianie połączenia;

  5. Podpinasz kabel sieciowy do karty sieciowej i do portu LAN w routerze;

  6. W opcjach DHCP ustawiasz IP komputera jako adres bramy;

  7. Podłączasz resztę komputerów do routera.

Co do punktu 3, adres bramy zostawiasz pusty, podajesz tylko IP, maskę i DNSy.

OK, jutro będę z tym działał, dzięki.