ICY BOX PCIe 4.0 x4 - bootowanie?

Czy z tego da się bootować ? Bo jakoś spotykam sprzeczne informacje.

ICY BOX PCIe 4.0 x4 - M.2 PCIe NVMe (do 64 Gbit/s)

https://www.x-kom.pl/p/662185-kontroler-icy-box-pcie-40-x4-m2-pcie-nvme-do-64-gbit-s.html

Jeżeli płyta nie jest jakimś zabytkiem, to nie powinno być problemu.
Nawet gdyby były, to i tak masz 14 dni na zwrot.

W sumie racja, co mi szkodzi potestować :slight_smile:

W zależności od płyty.
Kiedyś rozważałem do swojego pieca ale doczytałem gdzieś że nie ruszy.

Okazuje się, że to trochę bardziej skomplikowane.

  • Jeśli płyta główna na natywnie nvme to dysk w takim adapterze na 95% będzie widoczny do bootowania.
  • Jeśli płyta nie ma nvme ale nie jest bardzo stara to producent mógł w Bios dodać wsparcie a czasem jeśli nie dodał to powstały mody tego biosu które pozwalają na boot.
  • W trzecim wypadku gdy nie ma wsparcia to możemy zapomnieć o boot.

Zasadniczo producenci określają te adaptery słowami storage lub work. Przekopałem się przez większość tego co aktualnie sprzedawane. I nie spotkałem aby ktoś w specyfikacji wspomniał słowo ‘boot’ :stuck_out_tongue:

Może ktoś zapytać po co komu taki adapter skoro ma płytę ze złączami M2 ?
A no po to aby dysk który dostanie wciry można było schłodzić by się nie gotował. A na takim adapterze to i wentylator można bez problemu zamocować.

NVME było już w płytach pod procesory intel 4-gen (nazwa kodowa „haswell”).

W trzecim wypadku gdy nie ma wsparcia to możemy zapomnieć o boot.

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że istnieją zewnętrzne bootloadery które mogą zrobić użytek z takiego dysku.

wiki: Od listopada 2014 roku dyski NVMe są dostępne na rynku.

I znając Intela ten cud był tylko w chipsetach z górnej półki, z97 etc.

Tak da się z tego wystartować alternatywnym bootloaderem ale musi być drugi dysk czy inny nośnik który załaduje bootloader.

Pendrive za „1 złoty” z darmową dostawą (lub już od „1 złoty” jak się nie załapiemy)?

Ano, teoretycznie start może się odbyć z dowolnego dysku, ważne aby system załadować z najszybszego.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.