Idea funkcji ms przywracanie systemu

Witam. Niby prosta sprawa, której nie mogę zrozumieć.

Przywracanie systemu wiadomo - przywraca rejestr, ustawienia, pliki systemowe. Nie rusza plików usera.

I tutaj moje pytanie.

W opcjach ochrony można ustawić przywracanie dla innych partycji “d”, “e”, itp w zależności od posiadania.

 

Czy jeżeli włącze przywracanie na partycjach niesystemowych d i/lub e to mam rozumieć że jest to punkt przywracania jakby partycji systemowej c przechowywany na innej partycji w celu np. jak brakuje miejsca na c to punkty tworzą się na innej, czy jak. No bo na dysku d i e nie ma nic systemowego co można by przywrócić, więc taka jest moja logika. Dobrze rozumiem?

 

Jak brakuje mi miejsca na c bo np mam mały ssd to mogę to wyłączyć a włączyć na partycji niesystemowej. Będzie to działać?

 

Przepraszam za śmieszne pytanie, ale czasem proste rzeczy bywają trudne.

Nie jest tak! Jeśli w opcjach przywracania systemu masz zaznaczoną wyłącznie partycję C (systemową), to system przywróci do tyłu (data i czas) to wszystko co na niej było, oprócz folderu profilu użytkownika, który pozostanie nietknięty i aktualny na czas bieżący.

Jeśli jednak w opcjach zaznaczysz partycję C + jakąś jeszcze inną, niesystemową, to system przywróci na partycji C tak jak wyżej, natomiast na partycji niesystemowej wszystko (wszystkie pliki, nie tylko systemowe)   co na niej było w dacie i czasie, do których system przywracasz. Powstaje wówczas z reguły niezły bałagan w komputerze, a i folder przywracania zajmuje wtedy olbrzymią ilość miejsca. Z tego powodu nie zaleca się stosowania właśnie tej drugiej opcji.

Narzędzie przywracania systemu niczego nie “przerzuca” na inną partycję, dlatego warto to mieć włączone dla partycji systemowej ale za to ograniczyć wielkość folderu przywracania (w ustawieniach) do wartości np. 1-2 GB, co dla dysków SSD zupełnie starczy.

I o takie wyjaśnienie chodziło. Dzięki za odpowiedź. Temat do zamknięcia.