[Ideapad 100] Brak możliwości wyłączenia SecureBoot i włączenia LegacyBoot

Od dłuższego czasu posiadam laptopa Lenovo IdeaPad 100. Dwa razy był otwierany, a po raz pierwszy z uwagi mechanicznego uszkodzenia touchpada. Ostatnio więc wymieniałem kość RAM poza serwisem.

Zauważyłem, że nie mogę wyłączyć SecureBoot i włączyć LegacyBoot. Okazało się to, po próbie przeprowadzenia memtest na nowej kości, gdyż w menu gruba nie mam memtesta. Myślę, że nastąpiło jedno z poniższych:

  1. Pamięć CMOS lub płyta główna uległa uszkodzeniu podczas wymiany touchpada lub wymiany kości RAM. Czy jest możliwość wymiany pamięci CMOS, jeżeli okazałoby się, że uległa uszkodzeniu?
  2. Wgrało mi się złośliwe oprogramowanie do UEFI.
    Jak to wykryć i usunąć? Na laptopie jest zainstalowany fabrycznie Windows 10, więc prawdopodobieństwo złapania syfa jest. Korzystam na nim z Avasta, ale prawdopodobnie nie znalazłby złośliwego oprogramowania w UEFI - jaki program z darmową licencją pod OpenSUSE Tumbleweed lub Windows 10 polecacie?
  3. Pamięć RAM jest uszkodzona, więc nie mogę zmienić ustawień. Nie mogę przeprowadzić memtesta, gdyż opcje UEFI się nie zapisują.
    Co w tym przypadku zrobić? Mam tyle płytek, że ta spod której instalowałem system, gdzieś się zapodziała.
  4. Może jakieś inne przyczyny?

ymaga t
Okazało się, że memtest nie działa w trybie UEFI, gdyż wymaga trybu rzeczywistego pracy procesora. Jakieś zamienniki?

Ściągnąłem memtest 7, który działa z UEFI boot i uruchomiłem go spod GRUB2. Pamięć mam sprawną. Jednak wciąż nie mogę zmienić ustawień płyty głównej (nie zapisują się).