Identyfikacja komputerów w sieci w oparciu o MAC oraz nr seryjny dysku twardego

Witam,

Raczej nie da się tego obejść. Hyperwizor przypisuje MAC adres karcie i zmiana w systemie powoduje, że się adresy nie zgadzają. Inaczej to wygląda na fizycznej karcie, system przechowuje MAC w RAMie, inaczej zmiana adresu nie byłaby w ogóle możliwa, gdyż jest on na stałe zapisany w ROMie karty sieciowej. System skoro ma MAC w RAMie raczej nie zagląda już do ROMu, a BIOS myślę już tu nie ingeruje. Inaczej to wygląda w przypadku zarządcy wirtualnych maszyn, ale jak to dokładnie działa, tego już nie wiem. Prawdopodobnie przetwarza ramki i adresy mu się nie zgadzają.

Co do dysku, to prawdopodobnie będzie to samo co z kartą sieciową.

Dziękuję za odpowiedź.

 

Ok. Szczerze powiedziawszy jestem w stanie zaprezentować skuteczność identyfikacji sprzętu w oparciu o MAC nieposługując się środowiskiem wirtualnym, jednak taka forma byłaby bardziej czytelna/przejrzysta. Adres MAC fizycznej karty sieciowej zapisany jest na stałe, trwałe/fizyczne zmienienie tego adresu jest niemożliwe, więc mamy tutaj pewną analogię w porównaniu do maszyny wirtualnej. Mam rozumieć, że wirtualizowany system pobiera w inny sposób adres wirtualizowanej karty sieciowej, nie sięgając do wirtualizowanej pamięci RAM, prawda? (zawile opisane ale skutecznie) Rodzaj karty sieciowej wirtualizowanej sieci to Internal Network.

 

Jest możliwe, w końcu jakoś go tam zapisano :wink: Tak samo z resztą z dyskiem.

Zasadność takiej zabawy i dostępność metod wykonania tych modyfikacji to już inna bajka.

Karta sieciowa ma pamięć ROM (read-only) i w niej zapisany jest MAC, który jest przypisany na stałe. System odczytuje MAC z ROMu karty i ląduje go do RAMu.

Z dyskiem chodziło mi, że UUID też musisz prawdopodobnie zmienić na poziomie hyperwizora.