Identyfikacja wizualna - logo

Witam!

Mam kilka pytań od początkującego. :wink:

Przy opracowywaniu na zlecenie logo, lub ogólnie - prac wektorowych, w jakim rozmiarze pliku “przyjmuję się” oddawać prace? (chodzi mi o “rozmiar roboczy” w programie graficznym.)

Domyślam się, że oddaje się je oczywiście w CMYKU, prawda?

Do tego, czy jest jakiś efektywniejszy sposób na wysyłanie podglądu pracy niż w JPG? Chodzi oczywiście o to, aby nie wysyłać gotowej pracy w wektorach, którą można po prostu “zakosić”, jak i o to żeby podgląd był dobrej jakości i wyraźny.

Jeśli ktoś zna inne, ważne lub mniej, szczegóły dotyczące wysyłania prac wektorowych, proszę o podzielenie się. :wink:

W wypadku wektorów nie ma to znaczenia czy obszar roboczy będzie miał 50x50mm czy 200x200mm.

Oczywiście CMYK, ale w wypadku logotypu trzeba też określić nie tylko rozbarwienia CMYK, ale też RGB a często i Pantone, HKS czy wg próbnika Oracle na przykład bo w różny sposób to logo będzie prezentowane i na czym.

Trzeba też uwzględnić 2 jeszcze wersje - w skali szarości i tylko 2 czarnym i białym.

Naturalnie logotyp musi być w wersji wektorowej, wysyłać możesz jpg w małej rozdzielczości, możesz się pokusić o jakiś znak wodny.

Musisz je jeszcze przygotować w ten sposób aby móc potem stworzyć ew tzw księgę znaku (oczywiście za dodatkową opłatą) Określić pola ochronne, bezpieczne użycie, prawidłowe i nieprawidłowe umieszczenie, kolory, proporcje, czcionki itd.

Ja polecam używać format PNG ponieważ jest lepsza jakość w PNG niż w JPEG. tO TAKA rada ode mnie;)

Najlepiej w rozmiarze 1:1, są też różne formaty grafik wektorowych. Jedni używają Corel Draw i format CDR inni np. ja Inkscape i format SVG. Jak przygotujesz tak będzie.

Jak jest kilka kolorów np. 3, 4 to można użyć GIFa

Mam jeszcze jedno pytanie.

Jakie czynności powinienem wykonać wysyłając gotową pracę (logo) oprócz wysyłania pliku wektorowego?

Wspomniano o określaniu rozbarwień RGB, itp? O czym dokładnie mowa? Czy chodzi po prostu o wysłanie tego samego pliku w rożnych paletach kolorów?

Czy o czymś zapominam? :slight_smile:

Dziękuje za pomoc tym bardziej doświadczonym, naprawdę pomagacie.

Chodzi o to, by dobrać kolory tak, aby wyglądały identycznie na stronie www jak i na ulotce. Wiadomo, że każdy monitor ma trochę inne ustawienia kolorów więc robi się to na skalibrowanym monitorze. A podawanie rozbarwień wygląda mniej więcej tak - mamy żółto niebiesko szare. Opis koloru np żółty, rozbarwienie CMYK, RGB, PANTONE, HKS, itd. To jeszcze nie księga znaków. Księga znaków to dokładny opis jak takie logo zrobić od początku, proporcje itd. :slight_smile:

Księga znaku powinna zawierać tzw “siatkę”, która ułatwia wykonanie logo mając pod ręką tylko papier, ołówek i nożyce a także pozwala na drukowanie większych wersji (np. na samolotach).

Pod tym adresem znajdziesz PDF’a – “Wytyczne dotyczące oznaczania projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”

http://www.efs.gov.pl/zpfe/strony/dokumenty.aspx

Znajdziesz w nim przykład elementów, które powinna zawierać księga znaku (rozpisane kolory, logo na siatce modułowej, regulacje eksponowania znaku itp.).

Pozdrawiam