iGPU Intel vs GPU NVIDIA

Witam

Zastanawia mnie fakt jakości obecnej zintegrowanej grafiki Intela w porównania do starego GeForca…

Dysponuję kartą graficzną Asus GeForce 210 1GB DDR3 64bit (EN210 SILENT/DI/1GD3/V2(LP)) i procesorem Intel Pentium G3220. Karta została mi z poprzedniego zestawu. I teraz pytanie… Co lepsze? Samemu mi ciężko ocenić. Za małe mam doświadczenie. Dodam, że używam Linuxa, czyli tutaj kwestia sterowników dochodzi.

Jak sytuacja wygląda według was? Lepszą wydajność będę miał na GPU czy iGPU?

O wydajności w grach zapomnij na obu układach.  Do tego jeszcze Linux.

 

HD Graphics jest trochę szybszy, ale nie ma własnej pamięci.

Posiadam 4GB RAMu, czyli teoretycznie lepiej pozostać na Nvidi?

Ta grafika ma się nijak do procesora. Sam procesor z iGPU jest moim zdaniem mocniejszy od tego czegoś.

Sterowniki Nvidia nie sprawiają problemów pod Linuxem. Oszczędzisz też RAM.

 

Ja bym pozostał przy zewnętrznej karcie.

Tym bardziej, że czasem korzystam z podłączenia pod HDMI. Płyta główna obecnie tego mi nie zapewnia.

Jest jeszcze kwestia zintegrowanego procesora graficznego na G3320…

Nie mogłem się doszukać jego dokładnego modelu, znalazłem jedynie wzmiankę, że w Pentiumach są gorsze iGPU z tych HD Graphics, ale dalej zero na temat dokładnego modelu.

Dzięki wielkie za pomoc!

IGPU w G3220 nazywa się po prostu HD Graphics. W droższych seriach “i” Intel montuje wydajniejsze HD 4400/4600.

 

http://ark.intel.com/pl/products/77773/Intel-Pentium-Processor-G3220-3M-Cache-3_00-GHz

Przy tych układach na wydajność bym nie patrzył, każdy sobie poradzi wyświetlaniem pulpitu, filmiku na yt, ale ważny argument to oszczędność ramu przy grafice nVidii, więcej pamięci operacyjnej będzie miał do dyspozycji system i programy.