Ikony "wyłącz" i "uśpij" na pulpicie

Wiem jak zrobić skrót, ale nie jestem pewny co wpisać. Pytam, bo nie mam jak sprawdzić teraz, a później mi się to przyda.

Odnośnie wyłączania znalazłem to:
shutdown.exe /s /t

a uśpienia to:
rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState

Czy są one prawidłowe? Czy wyłączanie komputera w ten sposób będzie różnić się czymś w stosunku do standardowego wyłączania z menu startu?

prawidłowe to “shutdown /s t 1” - zmienna t definiuje czas w sekundach od podania komendy, kiedy zacznie wyłączać się komputer.

Uśpienie chyba wymaga, aby była wyłączona hibernacja w systemie, ale przetestuj. W skryptach warto podawać pełną ścieżkę, np.:
%windir%\System32\rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState

Cały artykuł na ten temat dla czterech skrótów jest tutaj, ale po angielsku: https://winaero.com/blog/create-shutdown-restart-hibernate-and-sleep-shortcuts-in-windows-10/

Znalazłem chwilę i sprawdziłem.
Uśpienie działało.
Ale
shutdown.exe /s /t
ani
shutdown /s t 1
już nie.
Posprawdzałem różne komendy w internecie i ta działa:
shutdown.exe /s /t 01

Czy wyłączanie w ten sposób komputera jest całkowicie bezpieczne?

shutdown /s /t 0
Jest to pełne, bezpieczne wyłączenie komputera. Właśnie sprawdziłem, działa bez zarzutu! Ikona “Zamknij” jest na Pulpicie.
Natomiast ze skrótem do “Uśpij” nie jest już taka prosta sprawa. Odsyłam do linku, który podałem wyżej.

Sprawdziłem shutdown.exe /s /t 01 i shutdown /s /t 0. Działają tak samo. To na końcu to chyba czas w sekundach po jakim system ma się zamknąć, chociaz mam wrażenie, że w pierwszym przypadku też trwa to poniżej sekundy.

A na uśpienie działa dobrze to: rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState

I tak nie korzystam z hibernacji i mam ją wyłączoną.
Wpisując rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState i tak początek ścieżki dodaje się automatycznie

Napisałem to w pierwszej odpowiedzi :wink:

Już nie pamiętam czy zapomniałem czy nie zauważyłem. Tak to jest jak robi się 10 rzeczy naraz.

Dzięki za pomoc.

1 polubienie