Ile amper ma wentylator 250mm?

Witam

Zamierzam kupić obudowę z wentylatorem 250mm i do tego panel sterujący prędkością wentylatorów ale niestety nigdzie nie znalazłem informacji na temat tego ile amper ma taki wentylator. Pytanie jest o tyle istotne że wybrany przeze mnie panel obsługuje wentylatory do 0,5A/wentylator. Jeśli ktoś posiada obudowę z takim wentylatorem byłbym wdzięczny za sprawdzenie i podanie parametrów takiego wentylatora.

W bardzo prosty sposób możesz obliczyć ile amperów odpowiada twojemu wentylatorowi.

Wystarczy, że podzielisz ilość Watów zużywanej przez niego energii przez wartość zasilającego go napięcia.

Odpowiednie oznaczenia powinieneś znaleźć na spodzie wentylatora, na nalepce.

Przykład:

jeśli masz wentylator o takich parametrach 3W 12V,

to natężenie prądu w amperach wynosi: 3 / 12 = 0,25 Ampera

Innymi słowami: musisz ilość Watów podzielić przez ilość Voltów.

Pozdrawiam.

Dziękuję za bardzo precyzyjne wyjaśnienie ale jest jeden problem :slight_smile: Ja jeszcze nie mam tej obudowy i nie mogę sprawdzić oznaczeń, a w sieci nigdzie nie znalazłem danych na temat tego typu wentylatora. Nawet na elektroda.pl niec nie wspominają.

Wszystkie wentylatory w komputerach zasilane są napięciem 12 Voltów. Jeśli dopuszczale obciążenie przypadające na jeden wentylator na panelu sterującym wynosi 0,5 Ampera, to oznacza, że możesz podłączać wentylatory o poborze mocy 6 Watów. To bardzo dużo i zapewniam Cię, że śmiało możesz podłączać nawet wielkie, prądożerne kolumbryny. Przeciętny 8-centymetrowy wentylator 12 Voltowy zużywa 3 Waty energii, a Ty możez podłączać aż 6 Watowe wentylatory. Wniosek z tego, że nie musisz się niczym przejmować, bo panel sterujący na pewno wytrzyma.

Powodzenia.

Musze przyznać że trochę mnie to uspokoiło :slight_smile: Dzięki :slight_smile: