Ile czasu poświęcić na zapamiętywanie języka/utrwalanie i pytanie dotyczące nauki

Nie wiem co autor stwierdzenia miał na myśli. Faktem jest, że bardzo często dość szybko w tej branży przychodzi wypalenie zawodowe. Plusem jest to, że można zmienić nieco ścieżkę rozwoju i zostać np architektem systemów co jest dobrym kierunkiem rozwoju po developerze. Ale można być architektem bez zostania developerem. Dodatkowo trzeba ciągle się uczyć, nigdy nie nauczysz się dość co wielu demotywuje albo zniechęca w dłuższej perspektywie.

Początki są trudne, czy potem jest lżej? Wątpię, raczej się do tego przyzwyczajasz i już nie zwracasz uwagi, że w tym miesiącu poznajesz kolejną bibliotekę o której istnieniu przed godziną nawet nie wiedziałeś.
Często też, trzeba poznać podstawy kilku frameworków/bibliotek po to by wybrać ten który bardziej nadaje się do danego projektu. Więc jest to trochę takie uczenie się po nic czasami, ale konieczne do podjęcia dobrej i świadomej decyzji.

Jedyne co później jest łatwe to może wynika z tego, że wiele rzeczy jest do siebie podobnych i jeśli masz solidne podstawie, wiele rzeczy przyswoisz szybko i łatwo przez uczenie się różnic i analogi do czegoś co już znasz. Może z tego wynika później łatwość. Nie wiem. To są pytania na które bardzo trudno odpowiedzieć bo naprawdę to są mocno indywidualne sprawy.

1 polubienie

Właśnie raczej coś takiego autor stwierdzenia miał na myśli no chyba… ale bardzo możliwe, że mówił on o tym. Nie pamiętam też tego dokładnie, bo oglądałem to parę miesięcy temu. O ile mogę jeszcze Cie o coś spytać to czy faktem jest to, że idzie się takiego programowania nauczyć całkowicie za darmo w internecie? Czy raczej już niektóre rzeczy wymagają płacy?
2. Czy CSS+HTML, JavaScript oraz PHP wystarczą? Czy może doszkolić się jeszcze w czymś innym jakiś C++? Wiem wiem im więcej języków znam tym lepiej, ale czy ma sens uczenie się jeszcze do tego C++? Jeżeli to kolejna bardzo indywidualna kwestia to po prostu napisz, ale chciałbym oznajmić, że ja jestem człowiekiem upartym i zawsze staram się bronić swego do końca.

Bzdura. Im więcej paradygmatów programowania znasz tym lepsza jest Twoja kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Fakt wraz z kolejnym paradygmatem uczysz się kolejnego języka, ale jeśli nauczysz się 4 języków typu C#, PHP, Java, C++ to niewiele wiedzy więcej zdobędziesz. A jak do np C# dołożysz F# lub do Javy - Scala to co innego.

Programowanie to podstawowa wiedza i ta jest dostępna za darmo w sieci. Jak znasz angielski to już w ogóle bajka. Jedyny minus takiej wiedzy jest to, że jest ona mocno porozrzucana po internecie i trzeba często składać informacje do kupy z kilku źródeł. Nie zawsze jest też przystępnie wytłumaczona. Dlatego czasami warto kupić jakiś płatny kurs albo dobrą książkę, gdzie wiedza jest usystematyzowana i w miarę kompletna.
Gdybym zaczynał uczyć się od zera i coś sobie samemu polecić to raczej poleciłbym zacząć od dobrego płatnego kursu z usystematyzowanymi podstawami, a dopiero po nim przejść do materiałów darmowych. Bo żeby w pełni wykorzystać darmowe materiały musisz wiedzieć co Ci jest potrzebne, a na początku z tym jest bardzo trudno. Niestety gdy ja zaczynałem nie było dobrych płatnych materiałów.

Aha plusem płatnych źródeł jest też to, że często lepiej tłumaczą zagadnienie.

Więc mniej więcej wygląda to tak:

Darmowe:
(+) są za darmo
(-) wiedzę trzeba “zebrać do kupy” samemu
(-) często niekompletnie wytłumaczone zagadnienia
(-) często kiepsko tłumaczone

Płatne
(+) dobrze wytłumaczone
(+) kompletna wiedza z dziedziny jaką porusza kurs
(+) nie trzeba zbierać wiedzy z różnych stron internetu
(-) płatne
(-) nie zawsze wystarczy jeden kurs
(-) zdarzają się gorsze kursy
(+/-) zazwyczaj są do 100zł, na początek pewnie w okolicach 70zł

N razie naucz się jednego i nie martw się na przyszłość bo nie warto. Tracisz tylko czas na zastanawianie się nad czymś co teraz jest nie istotne i może nie będzie nigdy przydatne jeśli za rok stwierdzisz że to nie dla Ciebie. Poznaj HTML i CSS, zrób jakąś statyczną stronę internetową. Dodaj jakieś interakcje w JS, wygeneruj trochę tekstu w PHP i dopiero w tedy zastanawiaj się co dalej.

PS. PHP nie jest jakiś super, ale ma niski próg wejścia. Znam go, sporo w nim robiłem, nie przepadam za nim, jak mam możliwość wybieram co innego. Mimo wszystko warto poznać jego podstawy, bo często się przydaje - dużo stron jest w nim napisanych.

EDIT:
Jeszcze wpadł mi do głowy taki przykład. Ja programuję już od 8 lat, trochę jestem wypalony, mam sporą wiedzę z wielu obszarów. Mimo to w tym roku kupiłem sobie szkolenie za ponad 1k z własnych pieniędzy bo uważam, że mam w tym akurat obszarze braki i chcę się w nim rozwijać. Koszt tego szkolenia jest śmiesznie niski jak na wiedzę jaką w nim przekazują i kto ją przekazuje. Ale to zupełnie inny temat. Nie czekałem też na to, że pracodawca mi zapłaci za to szkolenie bo sprzedaż trwała tylko tydzień i nie zdążyłoby się przeprocesować to podanie w firmie. Jakbym otrzymał zgodę to by było po sprzedaży, więc nawet się nie zastanawiałem czy kupować to za własne pieniądze.

1 polubienie

Raczej znam dość dobrze, tylko że u mnie z angielskim jest tak, że lepiej go potrafię gdy go czytam a nie słucham jak ktoś coś mówi w tym języku, co prawda jak rozmawiam z kimś innym po angielsku to inaczej to wygląda, ale jak oglądałem jakiś kurs po angielsku to sporo słówek nie potrafiłem zrozumieć, bo po prostu nie wiedziałem co było wypowiedziane, raczej to się zalicza do braków z wymowy angielskiego. Jak czytałem kiedyś w AutoHotKey instrukcję jak zrobić skrypt to 3/4 może nawet więcej zrozumiałem, więc raczej mam braki w wymowie a z angielskim jest dobrze, co prawda nie jestem jakiś bardzo dobry z tego języka, bo uczę się go dopiero 4 rok w szkole na poziomie podstawowym, chociaż chwaląc się trochę to nie pamiętam żeby nauczyciel mnie czymś zaskoczył na lekcji czego bym nie wiedział, zazwyczaj u mnie to wyglądało tak, że nie uczyłem się i dostawałem ze wszystkiego 4/5 czasami się 3, ale w szkole to kompletnie inaczej wygląda niż w realiach bo mam w rodzinie sporo osób choćby z UK i rozmawiałem z nimi o tym, sam komunikując się choćby w grach z ludźmi w międzynarodowym języku jestem w stanie zauważyć, że szkoła nie uczy angielskiego jak powinna. Może to wszystko zabrzmieć jak głupota, ale takie są moje odczucia i doświadczenia.

@Fizyda Znasz i możesz polecić jakieś płatne kursy?

Wyślę Ci na priv bo nie lubię robić reklamy.
Dla innych info takie, że jak chodzi o naukę programowania to nie ma sensu bawić się w płatne kursy, na początek wystarczą takie darmowe. Dopiero potem jak chcesz się rozwijać w konkretnym kierunku/technologi to warto rozważyć płatny kurs tematyczny, np kurs HTML i CSS, kurs JS albo kurs PHP. Im węższa dziedzina tym bardziej szczegółowy powinien być kurs, a to jest plusem.

1 polubienie