Ile jest właściwie rdzeni? Sprzeczne informacje

Witajcie.

Mam laptopa jak w podpisie. Procesor w nim zamontowany to Core i5 480M, który - o ile mi wiadomo - dysponuje technologiami Hyper Threading oraz Turbo Boost. I tu pojawia się pytanie. Sprawdzając w HWiNFO64 (screen) pokazuje jak widać dwie sprzeczne informacje, a systemowy Menedżer zadań pokazuje również dwa rdzenie/wątki. Sterowniki do Turbo Boost mam zainstalowane, usługa niby jest, a i tak średnio to wygląda. Może mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć, od czego to zależy?

Z włączonym HT powinny być widoczne 4 rdzenie.

A niby skąd Hyper Threading ma wziąć te dodatkowe, fizyczne rdzenie?

Jest jasno pokazane na screenie: 2 rdzenie i 4 wątki (każdy rdzeń ma 2 wątki dzięki HT).

Wszystko jest OK.

Hyper Threading - http://pl.wikipedia.org/wiki/Hyper-Threading

Turbo Boost - http://pl.wikipedia.org/wiki/Intel_Turbo_Boost

Według mnie to wszystko jest jak najbardziej OK

Fajnie ale on się pyta o I5.

@autor 2 rdzenie 4 wątki.

Tak, ja to wiem, już sobie o tym czytałem. Ale ni cholery nigdzie tych dwóch dodatkowych, czy to przez HT czy przez TB, nie widzę. O to mi się rozchodzi :smiley: Tylko ta jedna wzmianka w HWiNFO64. Chodzi mi np. o to, żebym w Menedżerze zadań widział w zakładce Wydajność te 4 wątki. Procesory z HT (Intel Pentium 4 np. mojej dziewczyny) pokazują to w tej zakładce. Poza tym, na screenie widać takie coś: # of Processors Cores - 2 ; # of Logical Processors - 2, co ja odczytuję, że są 2 rdzenie i dwa wątki, a nie, PO 2 wątki do rdzenia (co powinno mieć miejsce - tak na chłopski rozum).

Sam Sobie utrudniasz pracę z komputerem. Skoro coś jest obsługiwane, włączone i jeszcze działa to za mało dla Ciebie.

Skoro:

to logiczne jest, że: 1 procesor dwurdzeniowy ma 4 wątki, czyli po dwa wątki na każdy rdzeń.

Polecam sprawdzenie programem CPU-Z :smiley:

gargamel.pce , korzystałeś kiedyś z procesora obsługującego wątki logiczne?

Jest dokładnie tak jak napisałem, przy 2-rdzeniowym procesorze z włączonym HT powinny być widoczne 4 rdzenie. To, że 2 z nich są logiczne, to inna sprawa.

nibiru@nibiru-R580:~$ cat /proc/cpuinfo 

processor	: 0

vendor_id	: GenuineIntel

cpu family	: 6

model : 37

model name	: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 430 @ 2.27GHz

stepping	: 2

microcode	: 0x9

cpu MHz : 1199.000

cache size	: 3072 KB

physical id	: 0

siblings	: 4

core id : 0

cpu cores	: 2

apicid : 0

initial apicid	: 0

fpu : yes

fpu_exception	: yes

cpuid level	: 11

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm ida arat dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid

bogomips	: 4521.81

clflush size	: 64

cache_alignment	: 64

address sizes	: 36 bits physical, 48 bits virtual

power management:


processor	: 1

vendor_id	: GenuineIntel

cpu family	: 6

model : 37

model name	: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 430 @ 2.27GHz

stepping	: 2

microcode	: 0x9

cpu MHz : 1199.000

cache size	: 3072 KB

physical id	: 0

siblings	: 4

core id : 2

cpu cores	: 2

apicid : 4

initial apicid	: 4

fpu : yes

fpu_exception	: yes

cpuid level	: 11

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm ida arat dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid

bogomips	: 4521.90

clflush size	: 64

cache_alignment	: 64

address sizes	: 36 bits physical, 48 bits virtual

power management:


processor	: 2

vendor_id	: GenuineIntel

cpu family	: 6

model : 37

model name	: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 430 @ 2.27GHz

stepping	: 2

microcode	: 0x9

cpu MHz : 1199.000

cache size	: 3072 KB

physical id	: 0

siblings	: 4

core id : 0

cpu cores	: 2

apicid : 1

initial apicid	: 1

fpu : yes

fpu_exception	: yes

cpuid level	: 11

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm ida arat dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid

bogomips	: 4521.89

clflush size	: 64

cache_alignment	: 64

address sizes	: 36 bits physical, 48 bits virtual

power management:


processor	: 3

vendor_id	: GenuineIntel

cpu family	: 6

model : 37

model name	: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 430 @ 2.27GHz

stepping	: 2

microcode	: 0x9

cpu MHz : 1199.000

cache size	: 3072 KB

physical id	: 0

siblings	: 4

core id : 2

cpu cores	: 2

apicid : 5

initial apicid	: 5

fpu : yes

fpu_exception	: yes

cpuid level	: 11

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm ida arat dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid

bogomips	: 4521.90

clflush size	: 64

cache_alignment	: 64

address sizes	: 36 bits physical, 48 bits virtual

power management:

Tak samo w Windows.

Najlepiej sprawdzić w Menedżerze Urządzeń:

zrzutekranuz20120826171.png

Nie rozumiem dlaczego mnie poprawiasz.