Ile kosztuje nas komp?

WItam…

bardzo ciekawi mnie to ile tak naprawde pradu ciagnie przecietny komputer z zasilaczem 300W??

Moze ktoś umie to obliczyc?

pozdrawiam :slight_smile: :mrgreen: :slight_smile:

Zalezy co na nim robisz i co masz do niego podpięte. 8)

1 dzień ok. 2 zł ale te wyliczenia nie są dokładne :stuck_out_tongue:

“Bardzo prosto” to można obliczyc stawka * zużycie prądu * czas pracy = poniesiony koszt :), a jak zmierzyć pobór mocy otóż,

jak chcesz w miarę dokładnie to obliczyć to są conajmniej trzy sposoby

  1. Wyłączasz wszystko w domu i patrzysz jak kręci się licznik (raczej mało wygodne i dokładne)

  2. Po prostu podłączasz amperomierz szeregowo i robisz pomiar pobieranego prądu, następnie P=U*I*cosfi. I-wartość prądu, U=230 V, cosfi możemy przyjąć 1 przy założeniu że odbiornik jest czysto rezystancyjny w rzeczywistości tak nie jest no ale cóż kto ma sprzęt w domu żeby go wyznaczyć :))

  3. Najdokładniejsze ale trzeba mieć wolny licznik energii w domu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: po prostu go podłączamy i spisujemy wskazanie :slight_smile:

Z Prostszych sposobów: wyłączamy wszystkie urządzenia elektryczne w domu, spisujemy wskazanie licznika, włączamy kompa, po 10 min sprawdzamy znowu. Wiedząc, ile komp “naciągnie” przez 10 min., możemy obliczyć, ile bedzie nas kosztował przez miesiąc :slight_smile:

Na pewno mniej,policz przez 31 dni wyjdzie 62 zł. za prąd płacimy co 2 miesiące czyli za samego kompa płacisz 124 zł. o wiele za dużo,nawet gdyby mniej 1 zł. dziennie to i tak wyjdzie za dużo.

@Trebron no ale 10 min to za krótko :slight_smile: musisz w końcu uwzględnić różną pracę. Gdy grasz, kopiujesz, gdy kręci napęd CD itd itd :slight_smile: aby urealnićwyniki trzeba poświęcić troszeczkę czasu no i wyłączenie wszystkiego w domu to powyciąganie wtyczek z gniazdek ponieważ np TV w trybie czuwania pobiera ok 7W inne urządzeńia podobnie więc dlatego napisałem że to niezbyt wygodny sposób :slight_smile:

O Znalazłem właśnie instrukcję obsługi monitora on coprawda pewnie będzie chodził z kompem ale chodzi mi o uświadomienie że urządzenia elektryczne pobierają prąd nawet wtedy kiedy myślimy że są wyłączone.

Tryb normalnej pracy <=73 W

Czuwanie/zawieszenie <=15 W

Wyłączony<= 5 W

a co będzie jak lodówka przestanie działać i jedzonko się zepsuje? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :twisted: :twisted: głodówka?

ale on tyle ciagnie na godzine tak? :slight_smile: :smiley: :mrgreen:

Nie to jest jego moc, gdyż pobór energii wyrażamy w KWh a nie w W.

Hmm…Kalendarz XP ma taką opcje :smiley: jak chcesz to zainstaluj i zobacz :PPP i powiedz jak z wynikami :stuck_out_tongue:

U mnie wyszło że za około 154 godziny miesięcznie(co daje średnią 6h i 10min. dziennie) zapłace 8,60 zł. :lol:

dziennie?

cece : Jakoś nie chce mi się wierzyć, gdzieśw necie znalazłem licznik na stronie dostawcy energii wyszło mi coś koło 2 zł nie pamiętam dokładnie ile… no a może to było razem z urządzeniami elektrycznymi w domu ? nie pamiętam :stuck_out_tongue:

Widzę, że nie tylko wierzyć Ci się nie chce…

Obliczmy przy 2 zł na dzień…

2x30dni=60

60x2miesiące(bo co tyle płacimy rachunki z prąd)=120

To u mnie wychodzi w domu, że za sam komp płace? Coś mi tu nie pasi. Dziennie musi być to w granicach poniżej 1 zł :slight_smile:

Pozdrawiam :smiley:

napisaliście 2 strony samych głupot jak nie wiecie mogli byście daraować sobie…

To może raczysz oświecić tych co napisali owe głupoty, bo jak na razie jesteś gołosłowny. 8)

http://www.zetsa.pl/index.php?id=200

Nom faktycznie, już wiem że było te 2 zł… tyle że to było na miesiąc a nie na dzień :stuck_out_tongue:

A dokładniej: 2.5218 zł przy 6h pracy na dzień przez miesiąc