Ile ludzi pracujących nie płaci podatków ?

(sexy69bis) #1

Albo inaczej, ile ludzi obecnie zarabia poniżej 6600 zł rocznie?
Nijak nie mogę tego znaleźć w Googlach.

(Pharun) #2

I nie znajdziesz - takie zarobki to mają tylko osoby które pracują sezonowo (2x3300zł, ewentualnie 3x2200zł). Albo na jakieś jednorazowe fuszki. Nie da się w tym kraju zarabiać tak mało (wychodzi 550zł miesięcznie). No chyba że gdzieś na kawałek etatu tylko jesteś ale są to tak małe ilości pracujących że nie wiem czy gdziekolwiek znajdziesz statystykę. Moja żona na studiach pracowała w KFC na kawałek etatu i powinnabyła zarabiać oficjalnie ok 400zł, ale i tak zarabiała więcej ze względu na “dobrowolne” nadgodziny.

(Bogdan_G) #3

Masz rację. Nie widać statystyk zarabiających do 6600zł.
Raczej 550 zł brutto miesięcznie, to się nie zarabia, najwyżej mowa o głodowych zasiłkach.

(lordjahu) #4

Chińczycy nie podają takich danych publicznie.

(Seba228215) #5

Na pewno podatków nie płacą plebsy, które nazywają się politycy. xD

(lordjahu) #6

Albo słownikowi analfabeci.
Jakby nie płacili to by ich szybciej US dopadło.

(sexy69bis) #7

To na tym, zyska kilka procent ludzi.
A przy tak małej sumie to zysku co w pysku i po co ten cały szum w mediach?.
A czy podniesienie rent i emerytur o jakiś procent jest w porządku.
Czy nie powinno się podnieść o taką samą sumę wszystkim rencistom i emerytom.
Mówi się, że na dużą kupę to i diabeł “na…a”. I tak jest z rentami. Masz więcej, to dostaniesz więcej.
Takie jest “PRAWO”, a gdzie jest “SPRAWIEDLIWOŚĆ”?

(Seba228215) #8

Od razu napiszę. Jeżeli “analfabeci” było skierowane w moim kierunku, a nie ogólnie. Napisałem tak celowo na luzie. Nie, że się bym obraził, bo na co dzień piszę poprawnie językowo. Ale taki nietypowy komentarz tylko na potrzeby tego wątku. xD

A swoją drogą. Dla wrażliwych na język, post poprawiony.

(kowgli) #9

Rozumiem, że wątek dotyczy podniesienia kwoty wolnej od podatku?

Jeśli tak, to nie do końca masz rację. Nie jest to takie proste - https://www.e-pity.pl/kwota-wolna-od-podatku-2017-kalkulator/
Generalnie zyskają (maks parę stów rocznie) wszyscy zarabiający poniżej 11k brutto. Do 85.528 zapłacą tyle samo co wcześniej. Powyżej stracą (parę stów rocznie, więc bez znaczenia).
Ostatnia grupa jest oczywiście symboliczna, bo każdy rozsądny człowiek zarabiający powyżej ok. 8-10k miesięcznie, przechodzi na działalność i podatek liniowy 19%.

(sexy69bis) #10

W takim razie, o ile się pomyliłem? Dla mnie te kilka to najwyżej 3% pracujących(płacących podatki).

(kowgli) #11

Nie wiem. Ale myślę, że do 11k zarabia sporo więcej osób niż do 6,6k. Szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę wspólne rozliczanie małżonków. To już 22k. Osób będących w małżeństwie, gdzie pracuje tylko jedna osoba i zarabia blisko minimalnej krajowej (przynajmniej na papierze) myślę jest trochę więcej niż 3%.

A burza w mediach jest … bo na tym polegają media mainstreamowe. Musi być sensacja, bo inaczej nie ma newsa. 2. Dziennikarze najczęściej nie mają większego pojęcia o czym piszą, to większości humaniści. Kierują się emocjami i “chłopskim rozumem”, a nie twardą wiedzą. Jak ktoś się faktycznie zna na finansach, to nie pisze w mainstreamowej gazecie, ani nie występuje w TV :slight_smile: Jakbyś poczytał nieco bardziej fachową prasę, będzie to pewnie zupełnie inaczej przedstawiane. Nie wspominając o opracowaniach typowo naukowych.

(roobal) #12

Nawet gdyby podali, to przecież na Google to nie trafi, bo mają własny Internet :wink:

(lordjahu) #13

Dota 2 internet :slight_smile: