Ile miejsca na dysku potrzeba by zainstalować Ubuntu 13?

Witajcie,

nie , a gdzie pliki tymczasowe i przywracanie systemu ?  

To ile tak mniej więcej było by potrzeba, żeby działał stabilnie?

Pamiętam jak bawiłem się Debianem i Mintem to brałem średnio po 20-25 GB.

 

Specem od linuxa nie jestem ale zawsze warto zadbać o miejsce aby póżniej niepotrzebnie nie bawić się w partycjonowanie którego powodem jest brak miejsca.

10G z powodzeniem wystarczy na system i wiele przydatnych programów. Ja mam partycję o rozmiarze 9G z czego zajęte jest 4,5G. Dane takie jak filmy, muzyka i zdjęcia trzymaj na partycji windowsowej - będą dostępne dla Ubuntu i Windows.

minium 15gb na / system

około 2gb na swap

no i home ile fabryka dała;D

Linux to nie Windows, nie ma w nim czegoś takiego jak “przywracanie systemu”, co najwyżej mogą być kopie zapasowe stworzone przez innych producentów oprogramowania.

Ale APT/dpkg kiepsko zajmuje się zależnościami i cache’uje starsze wersje pakietów. Po dłuższym czasie bez ręcznego wywoływania czyszczenia jednego i drugiego może uzbierać się parę giga.

Wystarczy 10 GB. Popieram @Ubuuser`a. Na spróbowanie Ubuntu to jest w zupełności wystarczające, bo:

system zajmie Ci ok. 5GB,

nie musisz zaraz wszystkiego pakować na jego partycję, skoro masz jeszcze windę,

Linux to nie Windows, więc się nie rozrasta do niebotycznych rozmiarów,

a od czasu do czasu można ręcznie przeczyścić system (bezproblemowo).

Co do swapa, to jak masz więcej niż 2GB RAMu, to Swap ci nie jest do niczego potrzebny, chyba, że będziesz chciał hibernacje, wtedy potrzebujesz takiego swapa, ile pojemności ma twój RAM. Ja sam miałem Ubuntu, teraz Debiana na partycji 10GB i nie cała połowa jest zajmowana. Więc 10GB spokojnie starczy na system + parę potrzebnych programów, ewentualnie jakiś gier.

Tak, spokojnie 10 GB wystarczy na system.

 

Ile razy to jeszcze powtórzycie?

 

Proszę o usunięcie dubletów i zamknięcie wątku.

Z powodu Ottowiska jakie powstaje w tym temacie (ciągłe dublowanie tych samych informacji, 10GB starczy). Kłódka. Jeżeli Autor chce coś dodać to proszę o kontakt na PW, temat zostanie chwilowo otwarty.