Ile pamięci operacyjnej obsługuje system Win XP?

Ile max pamięci operacyjnej (w tym RAM ale nie tylko) może obsługiwać 32-bitowy system Windows XP Professional SP 3 , a ile przeciętnie zużywa bez dodatku PAE ? Podobno ok. 4 GB w rzeczywistości trochę mniej. Jak i gdzie albo czym to można sprawdzić na kompie ? No i co mogę zrobić żeby jakoś lepiej i efektywniej wykorzystywać całą pamięć komputera w tym także pamięć pliku wymiany ? Ja mam 512 MB RAM-u.

Możesz dokupić więcej ramu i to w zasadzie tyle w temacie. 512MB to za mało żeby efektywnie pracowały nowoczesne aplikacje i jest to wartość typowa raczej dla obecnych telefonów komórkowych niż dla komputera.

System Windows XP 32 bitowy może obsługiwać około 3,25GB pamięci operacyjnej. Aktualne użycie pamięci Możesz sprawdzić pod ALT+CTRL+DEL osobno dla każdego procesu. A to ile aktualnie jest dostępne dla systemu, możesz sprawdzić w panelu sterowania w “System”

Teoretycznie do 4GB, w praktyce do 2GB aplikacje, reszta (1,25GB) system operacyjny. Niektóre płyty główne mogą mieć problem z obsługą więcej niż 2GB RAMu.

Myślę, że 1GB w zupełności by wystarczył, jeśli niektóre programy (jak antywirusy) nie zamulą. Przy 512MB może być ciasno dla przeglądarek internetowych.

Windows XP 32-bitowy , do 3 GB.

Uściślając. Siedzę akurat na windows XP-32 SP3 niezbyt zadbanym zresztą, system rozpoznaje 3,24GB z 4 GB RAM z czego sam rezyduje na około 800MB przy kilku włączonych aplikacjach typu notatnik, Firefox Menedżer zadań, Comodo itp.

Spoko, spoko przy 512 MB jeszcze całkiem nieźle sobie radzi, ale faktem jest zaczyna powodować coraz więcej trudności powodowanych dynamicznie zmieniającymi się technologiami i wymaganiami w otoczeniu i trzeba będzie pomyśleć o zmianie tego stanu rzeczy.

Rozumiem, że masz na myśli wymianę modułu pamięci z 512 na np. 1 lub nawet 2GB, a o ile by takie cacko mniej więcej odchudziło mój portfel ?

Ogólnie to dzięki za tę garść informacji. Stanowią odpowiedź na moje pytanie ale :

Powiedziałeś, że większość z tego tortu przypada na jakieś aplikacje, ale czy nie jest tak że to plik stronicowania jednak zabiera większą część pamięci a dopiero później karta graf., aplikacje itd. ?

Plik stronicowania znajduje się na dysku twardym a nie w pamięci RAM. Jeśli posiadasz więcej pamięci np 3GB możesz ten plik z powodzeniem wyłączyć. System ustala sobie jego wielkość samowolnie, można to korygować w panelu sterowania -> system -> zaawansowane -> wydajność -> ustawienia-> zaawansowane -> zmień. Przy 512MB w trakcie normalnej pracy nie zaleca się wyłączania pliku stronicowania.

system wix xp w wersji 32 bitowej maxsymalnie jest w stanie obsłużyć 3,25 gb ramu

Istotnie dzięki za sprostowanie. Skoro już o tym mowa jaki najlepszy rozmiar pliku wymiany zastosować, jakąś wartość czy kontrolowany przez system i czy rozmiar stały czy zmienny ?

Czy prawdą jest, że internetowe śmieci gromadzące się na HDD i powodujące jego nadmierne zużycie i wydajność przyczyniają się do wywalania komunikatów przez system o zbyt małej ilości pamięci wirtualnej ?

A co z defragmentacją dysku czy pliku wymiany ?

Myślę, że w Twoim przypadku ustawienie pliku wymiany na sztywno na 2048MB będzie wystarczające ale nie jestem ekspertem od pliku wymiany :slight_smile: i może ktoś jeszcze się wypowie w tej kwestii. Przeważnie pracuję bez niego, nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu na pracę komputera. Jedynie w razie awarii (blue screen trzeba go włączyć żeby system miał gdzie zapisać informacje na temat błędów) W przypadku defragmentacji można ten plik wyłączyć całkiem, podobnie można postąpić z hibernacją wyłączyć, defragmentować dysk i włączyć ponownie.

I tak i nie :slight_smile: Jeśli zawczasu ustawisz wielkość pliku wymiany na odpowiednią ilość np 2048MB czy 3000MB czy jaka Ci tam przyjdzie do głowy, to system zarezerwuje dokładnie tyle miejsca na dysku dla swoich potrzeb i nie będzie można nic w tym miejscu zainstalować. Sytuacja o której piszesz nastąpi w przypadku kiedy plik wymiany jest regulowany przez system. Ty zainstalujesz mnóstwo programów i zapełnisz cały dysk, uruchomisz jakieś aplikacje i system będzie chciał powiększyć plik stronicowania bowiem zabraknie mu pamięci RAM i w tym momencie wyskoczy komunikat.

jeżeli ma się dużo ramu, można pliki wymiany przenieść do pamięci ram…znacznie przyśpieszy to pracę systemu, równie pewnym sposobem na przyśpieszenie jest przeniesienie pliku wymiany na inny fizyczny dysk (nie partycję) lub też dysk wirtualny (jak się ma co najmniej 4gb) twz.vram

jak to poczynić poczytaj w google…najpewnieszy jest jednak,jak się nie ma wprawy “kontrolowany przez system”

to co nazywasz "śmieci internetowe"powoduje spowalnianie systemu (dokładnie wyszukiwanie danych) lecz nie powodują zużycia dysku hdd,

wolniejsze wyszukiwanie danych powoduje spadek wydajności dysku

pamięć ram nigdy nie jest zajęta w całości…w systemie xp komunikat “zbyt mała ilość pamięci wirtualnej” pojawi się po wypełnieniu ramu danymi w 80%…wtedy system zaczyna dane zapisywać na dysku hdd i znacznie zwolni…ilość wykorzystywanej pamięci przez system można,modując rejestr systemowy zwiększyć bezpiecznie do ok.95%

obecnie, jak podaje ms zalecana ilość ramu dla systemów 32 bit to 1 gb i 2 gb dla 64 bit-jednak moje doświadczenie nakazuje podnieść te wartości dwukrotnie

defragmentacja to proces zapisywania plików jednego programu w różnych miejscach na dysku (to duży skrót myślowy) i twz.defragmentowanie dysku przyśpieszy wyszukiwanie plików i tym samym uruchomienie czy też płynniejsza prace programu

defragmentacja pliku wymiany niewiele wniesie…właściwie nic

W internecie można znaleźć informację że niektóre programy aplikacje używają pliki wymiany pomimo wystarczającej pamięci fizycznej. I wyłączenie poże powodować niestabilność tych apliacji w konsekwencji zawieszenie i zostaje reset. Czyli można spróbować wyłączyć oczywiście mając odpowiednią ilość pamięci i efekt będzie zależny od używanych programów czy potrzebują mieć włączone pliki wymiany. Jak używasz takich programów co nie potrzebują plików wymiany to użytkownicy potwierdzają że system chodzi lepiej. Albo zostaje tak jak pisał dakum67 , przenieść na inny dysk fizyczny jesli się posiada.

Ja nie twierdziłem, że plik stronicowania znajduje się w pamięci RAM bo to oczywiste, że na dysku twardym tylko o tym, że plik wymiany wykorzystuje pamięć RAM co w pewnych, krytycznych momentach skutkuje komunikatem o braku w danym momencie pam. wirtualnej (pisał o tym dakum67 ). Zazwyczaj świadczy to o małej ilości RAMu, aplikacjach wykorzystujących duże ilości pamięci alokowanej. Rozwiązaniem jest chyba jednak najlepiej zwiększenie RAMu do 1 góra 2 GB.

Ja mam plik stronicowania ustawiony na rozmiar regulowany przez system a więc nie wiem czy jest to rozmiar stały czy zmienny. Bo właściwie tylko przy stałym defragmentacja dysku lub samego pliku wymiany ma tu jakiś sens.

Co do samego rozmiaru jaki najefektywniejszy czy gdybym np. ustawił na min 768 MB, max 1536 MB i nie defragmentować bo to tylko będzie prowokowało system do jakichś nieoczekiwanych reakcji, czy też na rozmiar kontrolowany przez system i raz na jakiś czas zdefragmentować nie wiem cały dysk, poszczególne partycje czy również plik stronicowania ?

Co do przenosin na inny dysk fizyczny czy wirtualny to o jaki dysk w tym przypadku chodzi czy może o zewnętrzny dysk twardy i czy pamięć wirtualna będzie w ogóle dostępna poza dyskiem macierzystym tak na peryferiach (tutaj mam pewne wątpliwości) ? W tej chwili nie posiadam zewnętrznego dysku twardego.

Ja pisałem o wyłączeniu pliku wymiany i hibernacji na czas defragmentacji a nie o jego defragmentacji :slight_smile: do defragmentacji danych zgromadzonych na dysku polecam defraggler Wypróbowany i stabilny. Dodatkowo używam jeszcze darmowych narzędzi do kompaktowania rejestru. I nigdy nie miałem żadnych problemów z tego powodu. Defragmentacja jest potrzebna ale to jest kosmetyka, niewiele pomoże podobnie jak przenoszenie pliku wymiany, przy tak małej ilości pamięci operacyjnej jaką dysponujesz. Dopiero po dokupieniu pamięci odczujesz realną różnicę w działaniu systemu pisałem o tym w pierwszym poście.