Ile pamięci wirtualnej dla 3gb ramu

witam mam windows xp sp3 32 bity dokupiłem ostatnio 2 gb rami i mam pytanie ile ustawić pamięci wirtualnej dla 3 gb ramu ??

zalezy co robisz jak np. autocad, photoshop to ustaw ze 2-3 gb :stuck_out_tongue:

a jak jakies tam gierki internet itp to ze 512 styka :smiley:

ja mam 2 gb i na viście mam 2048 a na xp mam 128 swapa i nie mam problemów :smiley:

1GB.

Windows 32-bit zaadresuje do 4GB pamięci operacyjnej. Ale zarówno RAM, jak i pamięć wirtualną, traktuje jak jedną. Więc jeśli plik będzie większy, to i tak nie skorzysta z nadmiaru.

Jeśli komputer ma fizycznie 4GB, to i tak system nie skorzysta z więcej niż 3…3,5GB, a resztę na pliku wymiany.

MaRa , Skąd się urwałeś z tymi "informacjami? Zródło poproszę. Zgoda, system 32 bit widzi ograniczoną ilość pamięci ale co to ma wspólnego z pamięcią wirtualną? Zainstaluj sobie 3 GB pamięci, ustaw wirtualną na “Rozmiar kontrolowany przez system” i przekonasz się ile zostanie ustawione z automatu. Zapewniam Cię, że będzie to więcej niż 1 GB…

Herbie , ustaw tak jak Kaczorinax napisał.

Plik może być większy, bo jego maksymalny rozmiar jest ograniczony systemem plików na dysku, ale system 32-bitowy nie zaadresuje więcej niż 4GB. Każda komórka pamięci ma swój adres, a te adresy mają 32 bity, więc jest ich 4096MB. Więcej nie da rady, bo kod programu też jest ograniczony do szerokości 32 bitów.

Czemu systemy 32-bitowe wykorzystują do 3,5GB RAMu, skoro na komputerze jest jej fizycznie więcej? Może w XP był błąd, ale czemu powtórzyli go w Viście? Pokazuje 4GB, ale obsłuży 3,5GB. Z kolei dawniej 32-bitowy linuks obsłużył do 1GB fizycznej pamięci, plus kolejne 3GB pliku wymiany.

Gdyby dało się, to co za problem podzielić RAM na 4GB bloki i system obsłużyłby ich większą ilość, nie byłoby potrzeby wprowadzania systemów 64-bitowych. Bo jedyną zaletą 64-bitowych systemów jest obsługa znacznie większej ilości RAMu, szybkością działania się nie różnią.

Jak to jest, to chyba tylko eksperyment może stwierdzić. Trzeba by wyczerpać przestrzeń 4GB i zobaczyć, czy dalsze dane trzyma w pamięci wirtualnej.

mam teraz dane 1536 mb zmniejszyć na 512 ??

Tak :stuck_out_tongue:

Zależy jakich programów używamy na systemie 64-bitowym czy 32-bitowych czy 64-bitowych, te drugie będą lepiej działać.