Ile partycji swap?

Ile należy mieć parycji swap ??

Wiem że w przypadku dystrybucji bazujących na debianie (chyba) wystarzcy jeden swap . Np dla ubuntu, linux minta i debiana jedna partycja swap.

Jak to jest w przypadku innych dystrybucji ? np łącząć ubuntu z fedorą oraz centos-em ??

Jedna albo wcale. Przy rezygnacji z partycji swap pozostaje swap w pliku albo całkowita rezygnacja, kiedy masz wystarczającą ilość pamięci i nie boisz się że ją zapełnisz.

a co jeśli automatyczne partycjonowanie ustawiło mi nową partycje? Dla qubes przydzieło mi 8gb swap a centos sobie wymyślił 4gb. Zostawić czy jak ? Czy usunąć tą prozycje dla centosa ?

Pytanie tylko czy później ten centos wykryję tę partycje od Qubes czy jest ona jakoś “ukryta”?

//sorry ale ten qubes jakiś niezle zabepieczony jest i nieogarniam ;-

Jeśli nie zamierzasz korzystać z hibernacji, swap jest zbędny.

Możesz mieć jedną partycję swap dla wszystkich systemów (jeśli konieczna, j.w.), ale musi być siłą rzeczy wpisana w /etc/fstab każdego z systemów.

Może być konieczne przebudowanie obrazów jądra dla każdej z dystrybucji:

  • dla debianowatych:
update-initramfs -u -k all
  • dla redhatowatych:
dracut -fv /boot/initramfs-"$(uname -r)".img "$(uname -r)"

Potem w każdej z dystrybucji:

update-grub

LUB

update-grub2
1 polubienie

Nawet przy małej ilości RAM (np. 4GB)?

linux zarządza pamięcią inaczej niż windows i jeśli nie ma potrzeby (mało ram) nie korzysta ze swap’u więc jeśli nie wykorzystujesz dużo pamięci to raczej się nie przyda.

ok dzięki a czy jest jakaś różnica w której kolejnoście instaluje os ?

lepiej najpierw debianowe ?

Nie ma róznicy. Po prostu najlepiej utworzyć ręcznie wszystkie partycje najpierw dla wszystkich linuksów, które chcesz instalować. Utwórz wtedy jeden swap. On zostanie przez instalator wykryty, nie zaznaczaj, żeby instalator go “formatował”, bo zmieni się UUID.

1 polubienie

Ja przy 2GB zrezygnowałem ze swapa.

1 polubienie

Ale może ktoś obrabia banery w raw? Może ktoś filmy renderuje? Może ktoś serwey sprzedaje? Nie znasz ludzkich potrzeb :stuck_out_tongue:

Wystarczy przeglądać strony w Chrome :wink:

o ile do debiana to raczej nie problem (praktycznie wystarczy jedna partycja / dla każdego to z redhatami mam już problem i nie wiem jak te partycje tam przydzielać dlatego ustawiałem z automatu…

Wcale nie potrzebujesz SWAP chyba, że masz archaiczny sprzęt. Polecam jeśli już SWAP w pliku zrobić.