Ile powinno być miejsca wolnego na partcji C

Witam.Mam takie pytanie ile powinno być wolnego miejsca na partycji C gdy ma rozmiar 10 gb.Ja mam wolne 2gb.

Zależy,co tam masz,sam Windows chyba z 7 GB zajmuje,domyślnie masz SP2,nowe aktualizacje,sterowniki,punkty przywracania,dodatkowe programy,nawet te podstawowe mogą brać z 4 GB,gdy uruchamiasz plik setup.exe musi być on rozpakowany do C:\Program Files trafia program,a do C:\Windows\System biblioteki

Zainteresuj się programem odkurzacz,on czyści śmieci z systemu

To masz absolutne minimum. Moim zdaniem powinienes zwolnic jeszcze kilkaset megabajtów.

Problem może się pojawić, gdy będziesz chciał zainstalować jakiś zajmujący bardzo wiele miejsca miejsca program. Komputer może stwiersdzić, że ma za mało miejsca i instalacja się nie powiedzie. I to mimo tego, że będziesz instalował na partycji innej, niż C. Jak sądzę, chodzi tu o pliki tymczasowe, które instalator zawsze umieszcza na dysku C. podczas instalacji.

Vista to może i zajmuje 7GB. XP sam w sobie zajmuje 1-1,5 GB. w miare aktualizacji zwiększa się rozmiar ale nie do 7GB…

co do programów to nie ma przymusu instalowania do folderu Program Files! :twisted:

tylko niektóre wymagają instalacji ogólnie na partycji systemowej, reszte można spokojnie instalować na innej partycji

nie wprowadzaj więc ludzi w błąd

10 GB na partycje systemową w przypadku XP to tak nie za wiele.

wszystko zalezy co masz zainstalowane i gdzie, jak często czyścisz np katalogi Temp i Temporary Internet Files, czy masz wyłączoną hibernacje itp

mam sam windows aktualizacje itp…

kacper1344 , zależy także jak “duży” masz dysk. Zostawienie większego zapasu nie zaszkodzi. Trudno jednoznacznie napisać, że ma być tyle i tyle miejsca. Moim skromnym zdaniem powinno być około 13 - 15 GB.

Na Windows XP 13GB na Viste 40GB…

10 giga starczy na c

To zależy co ma się na tej partycji oprócz systemu. Ja np. mam partycję C - 7GB. Zajęte 3,5 GB, wolne 3,5 GB. Folder moje dokumenty czy pamięć wirtualna przeniesiona na inna partycję, wyłączone przywracanie systemu. Programy staram się instalować też na innych partycjach tym nie mniej folder Program Files na dysku C zajmuje 670 MB. Co jakiś czas czyszczę foldery plików tymczasowych.

Daj minimum 15 GB na XP. Sam sobie zrobiłem 10 GB i po dwóch latach system zaczyna się dusić. :frowning: Lepiej mieć zapas, niż kombinować co chwilę z czyszczeniem.

Mireczek zawsze można później pozmieniać rozmiar partycji np GParted zamiast czyścić ze “śmieci” partycje :stuck_out_tongue:

Nie zawsze można zmienić, bo to dysk 80 GB zapchany do granic możliwości.

Ale dzisiaj będę miał 320 GB. Skopiuje partycje i je powiększę. :slight_smile:

Zawsze można go conieco “odchudzić” :mrgreen: (w wypadku XP):

Optymalizacja i odchudzanie Windowsa XP

P.S. Dla XP 10GB wystarcza mi w zupełności (programy w większości instaluję na innej partycji).

To zależy, po co chce się chce mieć małą partycję z systemem. Jeśli tylko dla oszczędności miejsca to masz rację. Ja chcę mieć jak najmniejszą partycję systemową, bo tworzę jej skompresowaną kopię (1,4GB) przy pomocy programu Norton Ghost 2003. Dzięki tem mogę w każdej chwili w ciągu 20 sekund miec wgrany system jak nowy, jeżeli np. nastąpią jakieś uszkodzenia czy inne nieporządane efekty. Nie potrzebne mi są żadne programy antywirusowe czy inne zapory które też są nieraz kłopotliwe w użyciu, można się o tym przekonać, czytając na forum różne komentarze na ten temat. Oczywiście nagrana kopia musi być czysta jak przysłowiowa"łza". Takiej pewności nie daje systemowe przywracanie systemu, bo tworzone kopie mogą być z różnymi robakami, trojanami, wirusami itp. Nawet najbardzej dbający o system muszą co jakiś czas instalować go na nowo, bo po pewnym czasie rejestr się rozrasta, a komuter zaczyna “mulić”. Ja instalowałe system tylko raz i mogę go używać wiele lat bez ponownej instalacji, co jest szczególnie uciążliwe gdy ma się do zainstalowania jeszcze wiele programów.