Ile przeznaczyć GB na partycję systemową pod Windows 7?

No ile?

50 GB (bez gier i większej ilości “dużych” programów), ja mam 42 GB (i trochę zainstalowanych programów) i przeważnie ok 8GB wolnego miejsca.

ssn

16%?

Tyle ile potrzebujesz :stuck_out_tongue:

Minimalne wymagania dla Windows 7 to 16 GB wolnego miejsca dla 32-bitowego Windows 7 i 20 GB dla 64-bitowego.

Ja dla systemu Windows 7 w wersji 64 bitowej przeznaczyłem 60GB, z czego wykorzystuję mniej niż połowę.

16% wolnego, czyli na granicy sensowności. Poniżej 15% zaczyna się fragmentacja plików (brak wolnych ciągłych przestrzeni), defragmentacja trwa cholernie długo, nie daje dobrych rezultatów a czasem nawet nie daje się uruchomić.

Ja mam 100 GB i uważam, że to za mało.

Zależy z czego wycinasz. Jak z dysku 80 GB, to daj ze 30. Jak z 1TB, to spokojnie 200 GB możesz dać na Windę

Ja mam dysk 80 GB 35 GB na Windowsa 8 z czego 16 GB zajęte (powyłączałem zbędne funkcje takie jak hibernacja, zmniejszyłem ilość pamięci wirtualnej itp.) Dla przeciętnego użytkownika w zupełności wystarczy 50 GB

Ze 70GB. Duże programy, tymczasowo potrzebują wolnej przestrzeni dysku. Parę większych, uruchomionych aplikacji, takich jak photoscop, może mieć ciasno, bo i win7 “puchnie” dużo bardziej, niż XP. Właściwie, rozmiar można ustalić z założenia, jakim RAMem będziemy dysponowali. Wiadomo, że na 2GB RAM nie pójdzie photoscop, ani wymagające gry, więc partycja systemowa nie musi być większa, niż propozycja wyżej.

Aby system płynnie działał potrzebuje 30% wolnej przestrzeni dyskowej na parycji.

50 GB jest najlepszą opcją :slight_smile:

Nie ma potrzeby przekraczać 100 GB. Przed instalacją przeprowadź pełne formatowanie dysku. Ujawnią się ewentualne uszkodzone sektory (będzie ew. komunikat o niemożliwości…). :slight_smile:

Jaki masz dysk, ile ?

Masz na nim jeszcze inne systemy ?

Niedawno instalowałem obok Windows XP dodatkowo na innej partycji Windows 7 i podzieliłem tak dyski:

dd21_dyski.jpg

qq894_dyski-2.jpg

Dysk C - system Windows 7.

Dysk D - system Windows XP.

Dysk E - dokumenty, muzyka, filmy, gry, zdjęcia oraz inne bajery…

Masz lepszy/większy dysk bez innego systemu to moim zdaniem powinno wystarczyć śmiało 50-60 GB.

Na bit. 32 potrzebujesz mniej, na bit. 64 potrzebujesz więcej.

Na jeden i drugi powinno wystarczyć 50-60 GB. tak jak koledzy p/w piszą :slight_smile:

Zmniejszasz przydział na punkty przywracania systemu ,ustawiamy dobrze plik stronicowania, foldery muzyki i video trzymasz na innym dysku. Wykonujesz defragmantację podczas bootowania np szybkim i darmowym Puran Defrag. Potencjale pliki które mogą się pofragmentować to punkty przywracania, a one mogą se być pofragmentowane bo w niczym to nie przeszkadza i nie da się tego uniknąć = 50GB (60GB) na system i podstawowe programy powinno być git.

Wszystko to o czym piszesz powyżej w dniu dzisiejszym nie ma miejsca.

Ja jak miałem tylko raid 0 z kilu hdd to wystarczało mi 37GB na system.

ja mam 97,5 gb z tego względu dla bezpieczenstwa, system z czasem puchnie lepiej miec więcej jak mniej:)

Ja mam 50GB, AQQ, FF i ledwie kilka GB wolnego. Nie wiem na co on to przeznacza…

Martin8731 , plik stronicowania+punkty przywracania systemu.

(nie będę się produkował i podawał instrukcji co i jak bo nadgorliwy pewien ktoś może uznać to za offtopa… :expressionless: o ile Twój i mój nie poleci do kosza…)

Nie rozumiem was przecież na dysku c: trzyma się tylko system + mały plik wymiany + tylko najpotrzebniejsze programy np.: firefox,Office… Temp-a przerzuca się na inna partycję, przywracanie systemu, hibernację, Wstępne ładowanie do pamięci, ReadyBoot, Ochrona systemu się wyłącza. I system nie ma prawa przekroczyć 25GB z dysku c:

RMK_99 kwestia gustu z tym przerzucaniem Tempa i innymi cudami.

Ja temp mam na partycji systemowej, przywracanie systemu włączone, hibernacja włączona (nie wyobrażam sobie aby ją wyłączyć posiadając laptopa), ochrona systemu włączona, do tego kilka najpotrzebniejszych programów i z 60GB na partycji wykorzystuję mniej niż połowę.

Wcześniej nie napisałem. Dysk ma pojemności łącznie 320 GB. Na system (“c”) przeznaczyłem 80 GB. Trzech użytkowników. System ma dwa lata. Na “c” aktualnie mam ok. 20 GB wolnego miejsca. Na razie wystarcza. :?