Ile RAM maksymalnie obsługuje Vista

(Adik17188) #1

Witam! Mam zamiar kupić nowy, "mocny" komputer i chciałbym się dowiedzieć ile pamięci RAM mogę wcisnąć maksymalnie do komputera, zamierzam korzystać z visty oczywiście.

(Persifall) #2

http://www.centrumxp.pl/Sprzet/1258,1,A ... emowa.aspx

(PWmeess) #3

Teoretycznie wersja 32 bit (najczęściej instalowana) obsługuje 4 GB - choć w praktycznie mimo zainstalowania tych 4 GB często pokazuje że ma 3 GB

Można obejść ten problem postępując zgodnie z tym: (przepraszam że po angielsku)

Enable support for 4GB of RAM (or more) in Vista 32-bit

Nie testowałem tego bo mam tylko 2 giga :slight_smile:

A i pamiętaj: to że system 32bit będzie wyświetlał że masz nawet więcej niż 4 giga ramu nie jest równoznaczne z tym że ten ram obsłuży.

Więc jeśli chcesz z tego ramu korzystać zainstaluj Vistę 64bit (Nie będzie wtedy problemów z pamięcią - ale na pewno pojawią się inne :slight_smile: )

Pozdro!

(Łukasz14) #4

adik17188 , wersja 32 bitowa ok. 3 GB, a wersja 64 Bitowa tyle na ile pozwoli płyta główna :slight_smile:

(eyeti) #5

A problemy będą takie że nie wszystkie programy i sterowniki są przeznaczone na wersję 64 bitową

(san_chez) #6

Może dla uściślenia. Vista 64bit obsłuży ponad 4GB RAM-u, Vista 32bit od 3 GB do 3,5 GB, w zależności od płyty głównej. U mnie Vista 32bit obsługuje 3,5 GB z zainstalowanych 4 GB.

Przytoczona wyżej porada, żeby zmusić Vistę 32bit do obsługi powyżej 4GB RAM jest nieprawdą. To jest fizycznie niemożliwe. Zresztą wystarczy poczytać choćby to forum: http://vistarewired.com/2007/03/29/how- ... dows-vista

(somekind) #7

Ilość obsługiwanej pamięci w Vista x64:

Home Basic - 8GB

Home Premium - 16GB

Business, Ultimate, Enterprise - powyżej 128GB

Na dzisiaj i tak nie wkładałbym więcej niż 4GB. No chyba, że gry tyle ciągną (ale nie gram, to się nie znam :wink:)

Co może nie działać? Jaki program?

Pytam, bo jedyny który mi nie działał to Microsoft VirtualPC, ale jest także jego 64bitowa wersja, więc nie było problemu.

(xomo_pl) #8

programów nie działających na 64bitowcach jest wiele, sterowników też jest znacznie mniej, ogółem pisząc 32bit jest bardziej popularne, stery, oprogramowanie bardzo łatwo znależć, na x64jest gorzej znacznie.

(somekind) #9

Poproszę o konkretne nazwy. Bo u mnie działa prawie wszystko, a to co nie działa ma 64bitowe odpowiedniki. Zatem?

(FadeMind) #10

Wybaczcie panowie ale się z Wami nie zgodzę.Posiadam 64bitową wersję Vista Ultimate i działają mi WSZYSTKIE aplikacje nawet z architektury x86 (32bit), Mogę zapewnić że na komputerze z 2 rdzeniowym procesorem i minimum 2 GB RAM poczujecie różnicę w wydajności. Oczywiście w czasie instalacji systemu należy pamiętać o tym by wcześniej pobrać sterowniki np. do modemu.

Jeżeli sterowniki są dla x64 Visty ale nie mają WHQL odsyłam do viewtopic.php?f=22&t=214453#p1667524 gdzie opisałem procedurę odblokowania instalacji niepodpisanych sterowników. Jeżeli chodzi o gry, to jest z nimi różnie... ogólnie odsyłam do http://www.cafepc.pl/52,7565,Mierzymy_w ... _bit-7.htm

:slight_smile:

Na x64 należy mieć odpowiednią wersję aplikacji narzędziowych takich jak Yamicsoft Vista Manager, Firewalla i antywirusa (choć np. Kaspersky ma tylko jeden instalator do wersji x64/x86, a z kolei NOD32 ma już 2 osobne instalatory dla odpowiedniej wersji systemu operacyjnego). Po za tym należy poszukać x64 wersji kodeków (polecam K-Lite Codec Pack).

Zapomniałem dodać, że jeżeli program jest pisany z myślą o x86 to istnieje możliwość instalacji tego programu na x64, tyle że w folderze *C:\Program Files (x86)*

zatem na dzień dzisiejszy działa wszystko na x64 :slight_smile:

a jeżeli ktoś chce wydajny PC to tylko z 4 GB RAM DDR2 i x64 Vista Ultimate :lol:

(somekind) #11

Tylko nie wiem w czym ze mną się nie zgadzasz do tej pory :slight_smile:

Dodam od siebie, że Avast 8 też ma jedną instalkę.

U mnie bez problemu działa wersja x86.

Co za różnica w jakim katalogu się instaluje program? :roll:

Ja bym raczej optował za Windows Server 2008.

(Łukasz14) #12

somekind , ale lepiej kupić system do zastosowań domowych, a nie serverowych. Później trzeba kombinować z nim....

(somekind) #13

No w sumie racja - zależy kto do czego stosuje komputer.

(Łukasz14) #14

somekind , jakby chciał serwer to by sobie wykupił jakis dedykowany, albo sam by postawił :stuck_out_tongue: