Ile Ramu dla RamDisku

Mam 8 GB ale zastanawiam się nad kupnem 2x4 GB, firmy narazie nie znam, ale chodzi mi o to ile jest sensownie ustawić RamDisk najpierw dla 8 GB Ramu, a w przyszłości dla 16 GB Ramu. Zamierzam używać do starszych gier i do robienia filmików.

Ja mam 16GB RAM i jak najbardziej ma sens, a w szczególności w przypadku jak masz SSD, (mniej operacji zapisu).

Pod Linux np. mam profil przeglądarki (PSD) w /tmpfs (ramdisk) i kompiluje tam.
Obróbka wideo (tymczasowy plik w tmpfs) itp. itd.
Taka ilość RAM też w przypadku VM’ek jest przydatna.

Dla 16 GB ile dałeś Ramu

RamDisk bije na głowę dyski SSD, ale w końcu też się będę musial zainsteresować dyskami SSD, bo narazie mam HDD, które wydajnością zbliżone jest do dysku przenośnego USB 3.0.- przeprowadzałem testy.

Zależy w jakich zastosowaniach. Próbowałeś kiedyś instalować system na ramdysku?

Należałoby sprecyzować nie tyle zastosowania co rodzaj systemu. W przypadku linuksa można zrobić taki myk, że zainstalujesz system na dysku, utworzysz ramdysk i jako jedną z opcji w GRUBie ustawisz bootowanie do RAMu.
Jeśli możesz wcisnąć na sztywno całą partycję / do pamięci i pozostanie jeszcze ciut wolnego RAMu do pracy to masz rakietę nawet na starych kościach DDR2.

Rakieta, rakietą ale jest też aspekt ekonomiczny. RAM jest, tak na oko, około 20 razy droższy niż SSD (1GB dysku SSD to ok 2 zł a 1GB RAM to ok 40 zł).

Oczywiście, że Ramdysk per GB jest droższy w stosunku do SSD. Nikt jednak nie każe Ci kupować ilości RAMu równej wielkości co nośnik SSD. Zresztą ten aspekt ekonomiczny jest trochę pogmatwany, bo np. RAMu ilością zapisów nie zajedziesz.

Masz słuszność, pełna zgoda z mojej strony. Z jedną uwagą -> ograniczeniem jest maksymalna wielkość pamięci jaką dana konfiguracja sprzętowa może obsłużyć.

Systemu nie będę stawiać, interesuje mnie tylko ile dać Ramu dla konkretnej posiadanej ilości Ramu.

Sam sobie oszacuj. Zobacz ile bierze system wraz z softem w scenariuszu ramożernym, dolicz do tego margines błędu 10 - 15 % i z wolnej reszty zrób Ramdysk.

Trochę nierozumiem. System wraz z softem zajmuje mi 340 GB wolnej przestrzeni pozostaje 195 GB, na RAM Dysk. Nie wiem czy dobrze rozumuje? Teraz przy przeglądaniu internetu Ram zajmuje 45% , zarezerwowane 55 MB

Program RamDisk w wersji, ktora mnie interesuje pozwala na utworzenie 24 GB RamDisku.

Z Twoich obliczeń wynika, że mogę zrobić RamDysk 8 GB. Dzięki za podpowiedź.

Nie zrozumiałeś. Patrzysz na to ile RAMu maksymalnie bierze system wraz z uruchomionym oprogramowaniem. Ramdysk należy utworzyć w obrębie pozostałej wolnej pamięci RAM (takiej, której nie wykorzystujesz). Inaczej ta zabawa nie ma sensu, bo zamiast wzrostu komfortu użytkowania nastąpi jego utrata (rzeźba po dysku plikiem wymiany).

Gdybym ja na konfiguracji 8 GB miał zamiar zrobić Ramdysk to miałby on jakieś 2 GB, bo 5 GB RAM z kawałkiem jest mi potrzebne do pracy.

1 polubienie

Ja całkowicie to pomieszalem, bo obliczenia robiłem dla pamięci 16 GB i wolnej pamięci 55%, którą odczytałem z programu. Z tym że ja mam 8 GB.
A przy Ramie 16 GB i wykorzystaniu 45% wyszło mi 8 GB na RamDysk. Mam nadzieje, że to wytłumaczyłem dobrze.