Ile RAMu do netbooka?

Witajcie.

Chciałbym was moi drodzy zapytać ile RAMu jest w stanie udźwignąć netbook Samsung N150? Fabrycznie ma 1GB DDR2 PC6400, ale chciałbym mu trochę więcej zapodać i nie wiem, czy kupić kostkę 2GB, czy 4GB i czy na przykład mógłbym z wyższym taktowaniem?

Dzięki i pozdrawiam.

Max 2 GB. Nie ma co wkładać szybkich pamięci bo i tak nie zostaną wykorzystane, a ich taktowanie zostanie obniżone.

Czyli 2GB to max, no i kartę pamięci 4GB i ReadyBoost i zacznie smikać jakoś lepiej. A tak przy okazji, mogę liczyć na spory skok wydajnośći, czy nie bardzo|

Raczej nie bardzo (więcej ramu nie zwiększy wydajności).

Bardziej mi chodziło o to, czy będzie to bardziej płynnie działać, czy nie? Źle sformułowałem pytanie za pierwszym razem. W sumie to ma tylko służyć jako pomoc naukowa na studiach dla dziewczyny i nie musi być wydajne, ale mogłoby trochę lepiej chodzić.

I tylko pamięć produkcji Samsunga bo inne nie działają prawidłowo. Skoku wydajności nie będzie ale programy będą pracowały wydajniej bo dysk nie będzie “mielił”. Po włączeniu ReadyBoost nie odczuwa się żadnego wzrostu wydajności. Ale sam sprzęcik sprawuje się bardo dobrze w tej dziedzinie do której został przeznaczony. Mój działa od roku bez żadnej przerwy. Jedynie uległ skróceni czas pracy na baterii. System to Windows Starter.

Jaki system operacyjny.

A te info o tylko pamięciach marki Samsung to masz sprawdzone? Akurat pamięci Samsunga są dwa razy droższe od wszystkich innych na Amazonie.

Sprawdzone.

Według mnie warto kupić markową kość DDR2 2 GB (SODIMM) i wymienić posiadaną 1 GB na tę większą (a swoją dać komuś w prezencie lub sprzedać) - taka pamięć jest tania i trochę przyspieszy pracę w Windows. Ja mam od ponad 3 lat netbooka Asus EeePC 1000HE, w którym zrobiłem podobnie - z tym, że ja kupiłem kość Kingstona 2 GB i nie było żadnych problemów - ale może Samsung ma inaczej? Warto sprawdzić pożyczając od znajomego (z jego notebooka) jakąś kość SODIMM DDR2 na kilka minut.

Jeśli masz więcej kasy i chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć działanie systemu i programów, to zastanów się nad wymianą posiadanego dysku twardego 160 GB (5400 obr./min.) na większy i szybszy (7200 obr./min.) lub na dysk SSD. Ja mam wymieniony dysk na model Seagate 500 GB (7200 obr./min.).

Jeśli chodzi o kartę pamięci SD, to nie sądze, żeby znacząco przyspieszyła ona start systemu (tzw. Turbo/Ready Boost) - bo szybkość odczytu z karty jest mniejsza niż z dysku twardego, ale ponieważ jest to tania i prosta metoda, to sam możesz to sprawdzić.

W sumie już nic więcej nie możesz zrobić by przyspieszyć pracę Windows (poza tuningiem software’owym).

Jeśli chciałbyś poczytać coś więcej o modernizacji mojego netbooka, to zajrzyj tutaj: http://programistrz.pl/ciekawostki/asus-eeepc/

System to Windows 7 Starter. Dysk jest SATA 250GB. Nie będę wymieniać. Ewentualnie mam jeden 320GB w zapasie. Chciałem już przekładać z inego laptopa i sprawdzić,ale nie wiem potencjalnie jakich objawów niepoprawnej pracy pamięci powinienem się spodziewać,

więcej ramu to mniej mielenia dyskiem.

1GB do Windows 7 to bardzo mało ramu, więc jak możesz to zwiększ do 2GB (będzie różnica).

Wsadziłem eksperymentalnie kostkę 2GB PC6400 z laptopa i zobaczymy. Okazało się, że Sony stosuje RAMy Samsunga do VAIO, więc próbuję. I jeszcze tego ReadyBoosta zapuszczę jutro, pewnie karta pamięci przyjdzie.

Dzięki za rady. Miłego wieczorku.