Ile ramu do Windows 7 ultimate 64-bit?

(Michal Jesionek) #1

Witam mam pytanie chce zainstalować sobie Windows 7 Ultimate 64-bit ale nie wiem czy nie mam za mało ramu mam 2gb ramu a podobno potrzeba 4gb czy musze dokupic ram??

(Soren) #2

2GB starczy ale jeśli chodzi o architekturę to na x64 decydowałbym się tylko w przypadku gdy mam w perspektywie chęć dokupienia większej ilości pamięci.

Jeśli nie zamierzasz dokupować ramu postaw raczej na x32.

(Michal Jesionek) #3

no ale podobno na x64 chodza lepiej gry a ramu nie chce dokupywac wiec mam dylemat

(Soren) #4

system 64 bitowy ma trochę większe zapotrzebowanie na pamięć. Gry może i by chodziły wydajniej gdyby były natywnie napisane pod x64 (zdecydowana większość jest x32).

Raczej nie masz się co przejmować takimi “mitami”.

(GioWDS) #5

Raczej od gry zależy czy lepiej chodzi na 64b niz na 32b - czasami można wręcz odnieść odwrotny efekt od zamierzonego.

(Michal Jesionek) #6

ok to raczej zainstaluje sobie 32-bit thx za pomoc temat do zamkniecia

(JARObb) #7

pirat!

(Soren) #8

bo…? :shock:

(Kamil2993) #9

Jak możesz bezpodstawnie osądzac ludzi ? :x

(silvver) #10

Ale gra napisana pod architekturę 32bitową wykorzysta maksymalnie 50% procesora w systemie 64bit, to wtedy windows i programy w tle mają do dyspozycji pozostałe 50% mocy procesora, co może zaowocować tym, że gra nie będzie czasami zwalniała (przy 32bitowym systemie ta gra wykorzystywała by wtedy maksymalnie 99-100% procesora, to jak w tym czasie jakiś proces systemowy zechce “coś zrobić” to gra może trochę zwolnić). Przy 64bitowym systemie i 32bitowej grze można też grać w oknie bardziej komfortowo, z tego powodu co napisałem wyżej.

Jak się mylę to mnie poprawcie :slight_smile:

BTW aplikacje 32bitowe są emulowane w systemie 64bitowym, testy wydajności gier na 32bit pod win7 x86 i x86-64 wskazują zazwyczaj różnicę 1-2fps zatem nie jest to specjalnym problemem (kilka benchmarków o tym przeglądałem, na benchmark.pl też robili takie testy). Niby crysis miał mieć wsparcie na 64bitowej architektury, ale u mnie chodził praktycznie rzecz biorąc tak samo.

A co do tematu, to moim zdaniem win7 przy 2GB ramu jest dobrym wyborem, wtedy jeżeli planujesz niedługo dokupić dodatkowe 2GB ramu. No chyba, że kompresujesz/konwertujesz/projektujesz w 3d, wtedy większość tych programów (no może softu na x86-64 do konwersji nie ma aż tak dużo:P) ma dostępną wersję 64bitową, która jest po prostu szybsza od 32bitowej.

(system) #11

W systemie x86 na jedną aplikację przypada max 2 GB Ramu… tego ograniczenia nie ma w x64 …

(MaRa) #12

2GB RAMu to “rozsądne minimum” dla systemu 64-bitowego. Ale sens stosowania takiego systemu jet powyżej 3-4 GB.

(marcingp54) #13

co? ja smigam na Windows 7 x32 a mam 1 Gb Ramu i dobrze wszystko działa.

(Zulowski) #14

Mógłbyś wyjaśnić, skąd to wytrzasnąłeś?

(silvver) #15

no cóż, wystarczy włączyć na win7 x86-64 jakiś 32bitowy program do konwertowania wideo, będzie on używać do 50% CPU, natomiast jakbyś go uruchomił na komputerze z 32bitowym systemem operacyjnym będzie wykorzystać do 100% CPU. Dla przykładu, folding@home w wersji 32bit na OSie 64bitowym zabierze tylko max 50% CPU, ponieważ 32bitowy program posiada instrukcje 32bitowe (a procesor obsługuje 64bitowe instrukcje, i sam OS jest w 64bit), więc reszta procesora jest “wolna”, co też owocuje tym, że folding nie zamula całkowicie komputera, i da się inne rzeczy robić.

program 32bitowy używa 32bitowych instrukcji, a 64bitowy używa 64bitowych, czyli instalując 32bitowy OS na procesorze wspierającym x86-64 ograniczamy go tylko do 32bitowych instrukcji, podczas gdy spokojnie w czasie jednego cyklu zegara mógłby wykonać instrukcję dwa razy dłuższą (czyli 64bitową zamiast 32bit)

Jak się mylę to niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu, ale od czasu wersji RC używam win7 w wersji 64bit i takie mam spostrzeżenia.

(GioWDS) #16

@silvver

O ile pamiętam, 32b program może używać obu rdzeni, chodzi tutaj konkretnie o wątki - temat rzeka - przykład?

Need for Speed uruchomiony na 32b systemie potrafi czasami dostać kopa - dosłownie, prawie wszystko dzieje się kilka razy szybciej ;p

64b daje natomiast powiększony rejestr pamięci ;p

(Maciek Burczyn) #17

Mam 2x2 GB od Kingstone’a DDR2 i WIn 7 x64… po uruchomieniu zżera mi 35% RAMu :wink: Im więcej - tym lepiej. A w zasadzie im lepsza kostka, tym lepiej…