Ile RAMu udzwignie ten sprzet?

Witam, zastanawiam się nad dokupieniem trochę RAM’u do mojego starego, poczciwego PCta (mała ilość fps’ów w grze i ogólne zamulenie kompa) i dlatego mam do was, drodzy forumowicze, następujace pytania:

 

  1. Czy dokupienie w ogóle ma sens ?

  2. Jesli tak, to na ile gb ramu mogę sobię pozwolić

  3. Czy tylko pamięć ram jest tutaj winna ?

 

Przedstawiam parametry swojego staruszka.

 

Procesor - Dwa razy x Intel Core 2 CPU 6300  @1.86Ghz

Karta Graficzna - ATI Radeon HD 4800 Series

Płyta główna - ASRock P45R2000 ( http://www.asrock.com/mb/Intel/P45R2000/index.de.asp )

Zasilacz - Cooler Master G550M ATX G550M 550W

 

Obecnie mam 1.50 GB ramu

 

Postanowilem dokupić ram (nie wiem czy słusznie) gdyż, tak jak już wspomniałem PC ogólnie wolno chodzi, dwa filmiki na youtube włączane na raz i już się tnie, mała ilość fpsów w grach itp

 

Liczę na waszą pomoc, opinie i sugestie :slight_smile:

pawlica, na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

To ile RAM obsłuży płyta sprawdzisz w instrukcji do niej. Ograniczeniem może też być system operacyjny.

  1. Tak jeżeli chcesz jeszcze korzystać z tego komputera.

  2. Więcej niż 4GB nie ma sensu

  3. Zależy o jakich grach mówimy bo przy tym sprzęcie w nic nowego nie pograsz. Sprawdź smart dysku lub wrzuć screen z zakładki Health z HDTune.

8GB ale pamięci albo DDR2 albo DDR3

Post poprawiony, dziękuje moderatorowi za przeniesienie do właściwego działu ! <3

Więc… jeżeli masz XP 32-bit, to nawet 4 GB to za dużo, bo po prostu system tego nie obsłuży.

Jak sprawdzić czy mam właśnie XP 32-bit ?

Masz 32-bity. Jakbyś miał 64, to byś o tym wiedział.

Yhym… taka, krótka piłka :stuck_out_tongue:

 

Czyli co… mówisz, że nie ma dla mnie żadnej nadziei ?

W sensie? Gdzie coś takiego napisałem? Nawet nie bardzo wiem o jakiej nadziei piszesz. Możesz to rozbudować do max. 3-3.5 GB. Jeżeli zmienisz system na 64-bitowy, to do 8GB.

Yhym, może to głupie pytanie… czyli musze przeinstallowac system ? Czy jak ? Jak zmienic z 32 na 64 bit ?

Kupić wersję 64-bitową Windowsa lub ściągnąć jakąś 64-o bitową wersje Linuksa i zainstalować. Nie da się z systemu 32-u bitowego zrobić 64.

W pierwszej kolejności pochyl się nad zakupem nowego dysku, bo stan obecnego nie wróży nic dobrego. Jeśli chcesz dokupić pamięci - to tylko i wyłącznie DDR3 (jednocześnie pamiętając że nie możesz mieszać obecnie jak mniemam używanych DDR2 i DDR3). To znaczy że możesz kupić albo 1 lub 2 x 2 GB lub 2 x 4 GB. Drugi przypadek ma sens jeśli kupisz sobie 64 bitowy system, ale niestety - w tym układzie twój procesor zacznie być hamulcowym.

Moim zdaniem więc, zacznij zbierać na nowsza platformę. Jeśli chcesz obecną “zajeździć” - to inwestuj tylko w DDR3 - jest szansa że wykorzystasz je w następnym komputerze.

Dysku ? Chodzi o dysk twardy , tak ? Co z nim jest nie tak ?

 

I tak jak napisałeś wyżej Veers, można to tak nazwać, że chce go “zajeżdzić” do końca, ale z drugiej strony też, nie potrzebuje zbytnio żadnych, nowych super sprzętów, w sensie nie gram w żadne nowe gierki…

Spójrz na zrzut ekranu który sam podałeś…

Dysk ma już relokowane sektory czyli nic dobrego to nie wróży. Przy tym sprzęcie 4GB ramu wystarczy nie ma sensu nie myślę nawet o systemie 32bitowym ale o sens inwestycji w tą platformę. Fakt, że DDR3 będą jeszcze długo w obiegu ale jak chcesz ja nie widzę takiej potrzeby. Procek masz słaby, grafika też szału nie robi tak naprawdę nie wiadomo czy to HD4890 czy HD4830. Zbieraj lepiej kasę na nowego kompa.

Szczerze ? Nie dostrzegam tam nic “złego”… sorry, nie znam sie na tym…

Angielskiego w zakresie podstawowym też nie znasz? Słowo “warning” nic Ci nie mówi?

Zaznaczone kolorem linie nie dają Ci nic do myślenia?

Kasa na nowego kompa jest XD Problem nie leży po stronie finansowej, jesli o to chodzi. Po prostu, ten PC co teraz mam, w zupełności mi wystarcza (znaczy, nie do końca… bo gdyby wszystko bylo okej, to bym nie zakładawal owego tematu, prawda? :P)

Więc lepiej kup nowego kompa za 1300zł złożysz coś w miarę do pogrania w mniej wymagające gierki niż ładować kasę w tego staruszka. Jak nie chcesz kupować nowego kompa to musisz niestety myśleć o wymianie dysku plus dokupienie ramu.