Ile wart jest firewall na routerze?

Ile, tak na prawdę, wart jest firewall na routerze? A dokładniej w jakim stopniu zabezpiecza on system przed różnego rodzaju atakami.

Sytuacja, u mnie wygląda tak:

  • router TP-LINK TD-W8901G

  • Windows XP SP3 (wyłączona systemowa zapora) + wszystkie update

  • aktualne pozostałe oprogramowanie (tzn. np. JAVA, Firefox i in.)

  • antywirus to Avira Personal Antivirus

Pytam tu (w dziale NA LUZIE ) ponieważ temat wynika bardziej z ciekawości niż z potrzeby. Wiem doskonale iż zaleca (ale tylko zaleca się =; ) posiadanie personal firewall’a tj. np. Outpost Firewall PRO - Personal Firewall , ale ja w obecnej sytuacji na ataki nie narzekam, okresowe skanowanie systemu skanerami on-line wykazuję iż u mnie czysto. Więc po co mi kolejny program w autostarcie czy jakieś śmieszne pytania o dopuszczanie programów?

Firewall’e na Routerach moim zdaniem są bardzo pożyteczne. W ustawieniach swojego Routera a dokładniej jego firewall’a powinieneś mieć możliwość wyboru przed jakimi atakami ma Cie chronić. Dodatkowo raczej masz możliwość zablokowania określonego ruchu na dane porty.

Możesz włączyć zaprę systemową i to powinno wystarczyć. Chyba że chcesz wiedzieć o wszystkim co się dzieje w systemie to zainstaluj inną software’ową zaporę.

Sam miałem Router i byłem bardzo z niego zadowolony tylko niestety już mi padł. A jeśli chodzi o Avirę to dokonałeś moim zdaniem bardzo dobrego wyboru. Ja też jej używam. :slight_smile: