Ile Win 10 używa RAM?

Witam
Ile ram zajmuje win 10 w miarę na czysto? I ile procesów włączonych?
Dla przykładu mój win 8.1 na lapku po włączeniu ma 55 procesy i system + antywirus + intel/nvidia + hosty zajmują 1,3 gb ram. Jak to wygląda w win 10? Czy jest różnica między laptopem a komputerem pc?

Podobnie, na czysto przy 8 GB" W10 zajmie ok 1,5 GB. Na lapku pewnie więcej, gdyż producent doda swoje śmieci.

ja uznaję tak, 4GB RAM + SSD jest OK, HDD musi mieć minimum 6GB.

Na kompie z 2GB ramu wykorzystuje 1GB, na kompie z 32GB bierze sobie ponad 3GB.

1 polubienie

110-120 procesów, około 2GB RAM, po dłuższej pracy potrafi dojść do 3GB.

Przy mniejszej ilości pamięci RAM system zajmie trochę mniej ale odbije się to negatywnie na jego responsywności.

U mnie w miarę na czysto 16 GB alokuje sobie system, ale od czegoś ten RAM jest.

Jak z kasą, nie masz to oszczędzasz.
Obecnie mam 16GB, sporadycznie przekraczam 10.
Wcześniej miałem 32 i zastanawiałem się po co mi tyle.

Wymagania to 1GB dla 32 bit i 2GB dla 64 bit.Przy tak małej ilości pamięci system będzie działał,ale będzie eksploatował dysk.Sam system zajmie mało,tylko teraz weż sobie samą przeglądarkę www i inne programy.Nonstop będzie brak ramu.Zależy jeszcze co robisz,są zastosowania gdzie 10 GB ram to nie jest dużo.Jak montujesz filmy,czy obrabiasz grafikę.Nowe gry to min 8 GB ram,zalecane 16 GB.Laptop i stacjonarka mają trochę inne części.Tzw laptop ma wersje mobile procesora i karty graficznej.Postawione na oszczędzanie energii.

Jaki to ma związek z użyciem ramu?

Zależy od ilości pamięci RAM fizycznie zamontowanej w komputerze/laptopie.
Przy RAM 8 GB system Win10 “na luzie” używa ok. 25% RAM, przy 4 GB RAM ok. 33%.

Tutaj takie oficjalne wymagania dla Win10:
https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/wymagania-systemu-windows-10-6d4e9a79-66bf-7950-467c-795cf0386715)

Wiem to ma pośrednio związek z wydajnością systemu.A i karta graficzna może nie mięć swojego ramu,zależy jaki laptop i wtedy kilka MB też może brać.

U mnie przy 8GB brał jakieś 2.4GB zaraz po uruchomieniu…

To zależy…
U mnie przy 2GB RAMu na x64 sam Windows potrafi zajmować 600 MB.
Oczywiście sporo pewnie jest w swapie.

Ok, dzięki

Tak jak koledzy wyżej pisali. Czym masz więcej pamięci, tym chętniej z niej korzysta system, co jest dla użytkownika korzystne, bo nie doczytuje informacji z dysku, tylko ma je “pod ręką”
U mnie wygląda to tak przy włączonym forum i 3 klientach gier (gog, steam, epic).