Ile wolnego miejsca na partycji z systemem?

(Mlody993) #1

Witam,

ile Vista tak mniej więcej potrzebuje wolnego miejsca na partycji? Aktualnie mam 6 GB wolnego na partycji gdzie jest system. Na drugiej mam 177GB wolnego. Dysk mam 250gb.

(Krusty) #2

Poszukaj na forum było już tego.Ja miałem coś koło 35 GB.Plus aktualizacje same bez programów zjadło ponad 20 GB.

(Mlody993) #3

Pod jakim hasłem to szukać i czy w tym dziale?

(Rmk) #4

Vista powinna mieć minimum 15GB wolnego miejsca po instalacji systemu + wgraniu łat i itp.. czyli system-ówke powinieneś mieć minimum 40GB. Ja mam 62GB z czego aktualnie wolne mam 33GB ale są ludzie co maja nawet po 90GB na system-ówce. Ogólnie jest zasada im więcej wolnego miejsca na dysku tym lepiej pracuje system i dysk pracuje z maksymalna wydajnością, a jak masz mało miejsca to system się muli i dysk działa wolno.

(Mlody993) #5

Czyli jak na C mam 32 gb około, instalka systemu, kilka programów (gg, skype, antywir itp.) i mam 6gb wolnego to mało? Myślę, żeby dodać z 20gb na partycję systemową.

Tylko czy da radę to zrobić? Jakim programem?

(Rmk) #6

To zależy czy masz OS 32bitowy czy 64bitowy ? 6GB wolnego to za mało zwłaszcza że niedługo pojawi się Finalny SP2 dla Vista.

(Mlody993) #7

Mam 64 bitowy system. Chociaż system nie "muli" to wydaje mi się że właśnie 6gb to mało.

Tak więc jest jakiś program?

-- Dodane 09.04.2009 (Cz) 18:53 --

GParted może być??

(Piotrkijak) #8

Tak, można coś takiego zrobić programem gparted albo programem partition magic. Oba programy posiadają właśnie możliwość zmniejszenia jednej partycji i przedzielenia miejsca drugiej... Jednak przed zabiegiej zrób defragmentację partycji, gdyż bez tego zabiegu istnieje możliwość, że przytniesz jakieś pliki i będzie problem...

(Mlody993) #9

Partition Magic nie obsługuje VISTY x64 i prawdopodobnie ogólnie VISTY.

(Rmk) #10

Nowa wersja PM obsługuje Vistę starsza nie. A nie prościej powiększyć system-ówkę za pomocą zarządzanie dyskami z Narzędzi administracyjnych Visty ? tylko pamiętaj że musisz usunąć partycję D: następnie powiększyć C: i z powrotem utworzyć D: . Tak czy siak musisz skopiować gdzieś dane z D:

(Piotrkijak) #11

Lepiej jest to zrobić programem gparted, gdyż można bez kasowania partycji pomniejszyć ją i wolne miejsce przydzielić do drugiej...

(Mlody993) #12

Takie coś mi nie odpowiada, bo na D mam około ponad 20gb zajęte więc nie miałbym gdzie kopiować. Byłoby to bardzo czasochłonne. :] Już sobie poradziłem.