Ile zajmuje Vista

Ile zajmuje miejsca na dysku Windows Vista RC1 5600, lub Pre RC1. Mam partycje 10GB i chciałbym zainstalowac na niej Viste. Czy to bedzie wogule mozliwe na partyci 10GB mysle ze programów nie bede na niej instalował.

http://vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=97

40 GB dysk twardy, z czego 15 GB wolne dla systemu Windows

:o :?

Naprawdę nie wiem, o co tyle szumu w tej właśnie kwestii. 15 GB to raczej na wyrost podana wielkość, z uwzględnieniem pliku stronicowania, pliku hibernacji, jakichś innych plików dodatkowych itp. itd.

40 GB to rozmiar orientacyjny, po prostu taka wskazówka - masz dysk mniejszy niż 40 GB, to będzie ci się pracowało średnio wygodnie. Z drugiej strony, wszystkie nowe komputery mają dziś dyski trzy albo cztery razy większe niż te 40, więc nie widzę tu żadnego problemu. Tym bardziej, że większość moich znajomych nawet w starych komputerach (powiedzmy sprzed 2-3 lat, bo starsze i tak nie uciągną Visty) albo mają dyski >80 GB albo w międzyczasie kupili już nowe.

Wydaje mi się, że osobom które najbardziej narzekają na dysk twardy w wymaganiach sprzętowych tak naprawdę nie chodzi o wyrażenie obawy pt. “duże wymagania”, a raczej krytykanctwo. Cel - narzekać na co się da… :?

Publiczna Vista spada jak grom z nieba i myślisz że każdy odrazu poleci do sklepu po nowy dysk po to tylko żeby zainstalować Viste tylko z ciekawości,aby się przekonać co to za twór i jak wygląda nie wydaje Ci się że nie każdego stać na takie zabawy?? ,poprostu pytają

bo mają już gotowe partycje na dyskach na których już pracują inne sytemy ,i zapewne mało kto będzie ryzykował utrate danych po to aby zmienić wielkość partycjii czy nawet format i przygotowanie od nowa dysku pod Viste , która to w licznych zapewne przypadkach po kilku godzinach i tak jest usówana.

W 100%. Ja mam Viste na 8gb i po odpowiednich zabiegach jest jeszcze giga wolny

@Zbych1: Nigdzie nie napisałem, że mają lecieć do sklepów tylko po to, by zainstalować Vistę. Tylko tak samo jak można powiedzieć “mam mały/stary dysk, dlaczego Vista tyle zajmuje???” można by rzec: “mam PII, dlaczego na nim nie odpalę Visty???”. Po prostu pewnych rzeczy (upływu czasu) się nie przeskoczy, niestety… Weź pod uwagę, że od premiery Windows XP minęło niecałe 5 lat, a w chwili premiery będzie ponad 5.

A co do rozmiaru Visty po instalacji, właśnie dziś zainstalowałem na dwóch komputerach RC1 5600 - zajmuje na obu 8 GB, bez żadnych zabiegów. Obserwuję więc tendencję spadkową… :slight_smile:

@Docent dokładnie, na poczatku wiele ludzi bedzie narzekało, ze duzo zajmuje za za wysokie wymagania itp. ale coż… taka kolej rzeczy.

Gdy wchodzil XP ludzie mieli celerony 533 lub max durona 800MHz i 64-128MB ramu i myśle ze wtedy to były wyzsze wymagania w stosunku do owczesnych kompow niz teraz przy Viscie. Przeciez nie kazdy musi zaraz zmieniac kompa pod Viste. Na XP mozna bedzie jeszcze dlugo działac :slight_smile:

Ja na Viste ustawiłem partycje 20 GB i zaczyna mi sie na niej pomału ciasno robić.

A nie sądzicie że nawet te 8 GB to trochę za dużo jak na goły system? A gdzie mejsce na programy użytkowe?

Bawie się różnymi systemami i żaden, nawet z całą masą oprogramowania nie zajmuje tyle miejsca.

Powiedzcie mi teraz, co takiego ma ta Vista że aż tyle miejsca zabiera? (oprócz wodotrysków i kilku usprawnień)

To że system zajumuje aż 8Gb to jeszcze nic , ale pozostałe programy czy nawet sterowniki są znacznie większę po zainstalowaniu jak w XP , samo “przywracanie systemu” w wciągu 3 dni urzywania Visty zajmowało więcej miejsca na dysku jak cały system i wszystko łącznie zajmowało prawie 20Gb , więc do konfortowej pracy z Vistą to dysk 40GB będzie wystarczający , 20Gb to tak jedynie do testów Visty.

Dlatego właśnie, jeśli usługi takie jak przywracanie systemu Ci się nie podobają albo nie chcesz, aby zajmowały miejsce - możesz albo skonfigurować je tak, aby nie wymagały aż tak dużo MB (ograniczyć nieco ich działanie) albo po prostu wyłączyć. Nie można mieć ciastka i je zjeść :wink:

areh wszytko idzie do przodu jest udoskonalane, Vista jest tak duza dlatego ze MS ma juz taki burdel w rejestrze ze nie opłaca im sue tego pisac od nowa tylko poprawiaja to co jest… spokojnie do czasu wydania oficjalki, wymagania spadna, tak jak to było w przypadku XP na pcozatku tez wszytcy paplali jak odparzeni ze za duze wymagania ze to ze tamto! Opanujcie sie ludzie… Jak juz pisałem technologia idzie do przodu… jak masz starego rzęcha to naormalne ze w doom 3 czy HL2 niezagrasz… tak samo jest z systemami… teraz komputery standardowe zestawy maja od 60-80 GB w góre więc mi niemówicie ze ktos będzie załował sobie tych 10 czy nawet 20 GB na system :smiley: litości…

W artykułach piszą że Vista potrzebuje 6 giga, ale po jej zainstalowaniu (u kolegi) okazało się że zajmuje 10 Giga, więc moim skromnym zdaniem potrzeba by chyba na Vistę około 26 giga.

twoje skormne zdanie jest przxesadzone

10 Gb to max z programami u mnie zajeła

A partycje zorbiłem 20

Zdecydowanie za duzo … :lol:

Ach, jakiez to zabawne. Panowie z MS

chcieli zapewne, aby ich system wygladal

bardziej “profesjonalnie” i sprawial

wrazenie rozbudowanego, stad takie

“gabaryty” …

w rzeczywistosci zas upchneli w nim

tone zbednego syfu i chyba dodali

pliki stronicowania :lol: … mwahaha …

PORAZKA!

Ja bym popróbował ale mam słabiuśkiego kompa, a z tego co słyszałem to pamięci raam zżera 1 GB i coś koło tego procka, mój znajomy ma kompa z 512 MB RAAM to nic nie da rady na nim porobić bo się ciął co sekunde, no i ten ogrom co zajmuje na dysku to mam też za mały, a szkoda bo chciałbym bliżej poznać

U mnie Vista śmiga na całego,

mam 502mb ramu z czego średnio 250mb wolnego

Pentium 1,6ghz ,

viste mam postawioną na partycji 5,8GB.

dodam ze wiekszosc niepotrzebnych rzeczy usunalem.

a plik stronicowy jest wielki ;]

Osobny dysk 40GB i jedziemy :>

Po instalacji Vista zajmowała ok. 6GB, po zainstalowaniu softu 7GB :stuck_out_tongue:

Aero włączone, 512RAM z czego zżera ok. 250 :o)