Ile "życia" ma jeszcze mój dysk


(RikoDEV) #1

Zamieszczam screen z HDTune zakładka Health

Dysk nie pracuje równo, czasami słychać sekundowe przyśpieszenie.


(Bogdan_G) #2

Zrób jeszcze pełny error scan - zobaczymy.


(JNJN) #3

A dysk to?

Trzeba mu zrobić zerowanie i remap w MHDD i wrzucić tu zdjęcia po zerowaniu z funkcji F8 i po remapie F4.

Zerowanie usunie wszystko z dysku.

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html


(Bogdan_G) #4

Nigdy błędy nie znikają z dysków mimo zerowania i remapowania. To system nauczy się omijać uszkodzone sektory. Potem i tak będą się mnożyć błędy zapisu na tym dysku, bo system nie jest doskonały, czyli tak dobry, ile w nim dziur (chodzi o rozmieszczenie systemu na sektorach dysku).
Błędy logiczne na sektorach tak naprawdę nie są naprawiane, tylko leczy się przez omijanie.

Ale to głupi health. (05) ma OK.(C8) też jest OK.
Czasem można usunąć część dysku z uszkodzonymi sektorami. Tak zrobiłem trzy i pół roku temu i staruszek rześki - od tych trzech i pół roku ani jednego błędu na partycjach - chodzi o spójność plików i errory dyskowe. Dysk prawie 40 000 godzin przepracował i pewnie będzie bił rekordy.


(JNJN) #5

Bo zawsze są, tylko firmware dysku potrafi dane sektory w ograniczonym stopniu zastąpić z puli zapasowej lub wyłączyć i ukryć.

Parametry C5 i C6 są różne od zera i z reguły jest problem plus jak to dysk inny jak Seagate parametr 01 i C8 ma być zero, jak jest inaczej zaczyna się problem z powierzchnią itd. I smart nie jest tylko wyznacznikiem sprawności dysku, ale daje podstawy do jego oceny.


(hirem) #6

Jak dane czy pliki systemowe, są na niestabilnych sektorach, mogą się dziać różne złe objawy np. zawieszenia, nierówna niestabilna praca itp.

Akurat błędy logiczne powinny dać się naprawić przez zerowanie i na tym polega między innymi ta operacja aby te logiczne zniknęły. Natomiast uszkodzenia powierzchni fizyczne, są nienaprawialne. I zostaje je wyłączyć z użycia przez remap ,bądź ominąć na poziomie partycjonowania czy zmniejszyć dysk np. w MHDD przez odpowiednią komendę, jak uszkodzenia powierzchni są na końcu dysku i opłaci się taką operację zrobić jak uszkodzenia nie są rozsiane po całej powierzchni dysku. Jeśli chodzi o znikanie błędów czy nie, to zależy od parametrów np. 01 ,C7, może jeszcze by się znalazło, one nie znikają tylko ważne aby dalej nie rosły. C5 ,C6 są ruchome i błędy mogą znikać czy rosnąć. 05 ma tylko dwie opcje, ustabilizować się i wartość ta sama przez nieznany nam czas albo rosnąć.


(RikoDEV) #7

Czyli rozumiem że muszę wyczyścić dysk w 100% i zainstalować od 0 windowsa?

Dysk to WDC WD3200AAKX-00ERMA0
W przyszłości mam zamiar kupić nowy dysk SSD lub HDD jednak wolałbym jeszcze przez 1-2 lata używać tego dysku.

Program pokazuje że 1 sektor jest niestabilny. Odchodząc od tematu też macie problem z zainstalowaniem najnowszych aktualizacji zabezpieczeń w win 10? 0x80246007


(JNJN) #8

Zrób to, wrzuć zdjęcia i zobaczymy czy się nadaje na system?


(hirem) #9

Nie instaluj systemu bez rozeznania stanu dysku. Wykaz ze smart co do jednego niestabilnego sektora, do dosyć dużej wartości błędów odczytu. Może wynikać, jak rzeczywiście jest jeden niestabilny sektor, że ten stan jest dłuższy czas i tych błędów się uzbierało. Albo w rzeczywistości jest więcej niestabilnych sektorów, czy dodatkowo sektorów z dłuższym odczytem, jeszcze nie jako bady ale mające wpływ na działanie. Czyli jak już poprzednik zasugerował, przeskanuj MHDD i jakie pokaże wyniki, czy potwierdzi jeden niestabilny sektor jak wykazuje smart, czy wykaże gorszy stan. Wykaz przy C6, może podpowiadać że może być bad sektor fizyczny albo po zerowaniu bad zniknie ale może znowu się pojawić i sektor będzie kłopotliwy. Wtedy zostaje remap, z tym że zdarza się że ta operacja nie chce danego sektora wyłączyć / zamienić, to jest tylko możliwy scenariusz a jak będzie w praktyce na danym przykładzie egzemplarzu to się okaże. Jak na razie na tym etapie ważne są wyniki skanu MHDD. Wyniki samego smartu i objawy, dały podstawę do głębszej analizy stanu dysku.


(Domker) #10

Sztucznie przedłużyć życie dysku można też lokując system na drugiej partycji dysku.
Pewne sektory są przez Windows (m. in. plik wymiany) bardziej używane niż inne.
Z resztą widać podczas defragmentacji, które miejsca są najbardziej zdefragmentowane, newralgiczne w kontekście zużycia dysku.


(RikoDEV) #11

Na te chwilę HD Tune nie widzi błędów, wcześniej pokazywał jeden niestabilny sektor. Dziwi mnie jednak dlaczego po jakimś czasie niestabilny sektor znikł.


(JNJN) #12

Bo trzeba użyć najnowszej wersji HD Tune Pro 5.60, a nie ,emeryta,.

Dalej są w C5 i C6.

Plus 01 i C8.


(RikoDEV) #13

HD Tune Pro wygasł, reinstalacja nie resetuje czasu triala. Więc wybacz wole używać darmowego emeryta.


(JNJN) #14

CrystalDiskInfo lub najnowsza Aida64, zakładka magazyn i smart.