Ilość bad sectorów przy której jest jeszcze sens naprawiać dysk


(Albatraoz) #1

Witam

w programie mhdd, pokazało już ponad 350 bad sectorów (UNC), skanuję dalej, czytałem w komentarzu na portalu dobrychprogramów, że nawet jak dysk jest w złym stanie (duża ilość BS) to jeszcze można próbować go reperować.

Zainstalowałem windowsa na tym dysku, wszystko się ładuje, już jest na wykończeniu ale nie chce mi się inwestować w nowy dysk do starego laptopa.

Jest sens naprawiać dysk z tak dużą ilością błędów?

 

 

PS..

I drugie pytanie

Chodzi mi tylko o jedną rzecz, czasem chciałbym obejrzeć jeszcze na tym lapku materiał multimedialny - (film z youtube)

Wpadłem na taki pomysł - na pierwszy pendrive pobieram film, a na drugim tworzę bootowalny system (obojętnie czy win czy linux) z wbudowanym odtwarzaczem filmowym, jak uruchomię system pendriva - to dysk laptopowy nie ma tu nic do rzeczy? dobrze rozumiem?

odtworzę film z pominięciem dysku w laptopie - da się tak?

 

pozdrawiam


(ADR1991) #2
  1. Możesz spróbować, ale obserwuj czy pojawiają się nowe. Tylko nie trzymaj na nim ważnych danych

  2. tak


(Albatraoz) #3
  1. 23 godziny do końca skanowania, 920 bad sectorów  jak na razie:) - chyba nie ma sensu, reperowanie tego trwałoby pewnie nie dniami a tygodniami… (od pół godziny wywala cały czas bad sectory :D) 1019 w momencie edycji tego posta.

 

  1. dzięki

(Drobok) #4

Mam jeszcze 80GB samsunga którego w niecałe 48h nie zdążyło całego przeskanować. Jeśli system nie wstaje wystarczy naprawić pierwsze 3sektory. Ew pierwszych 20-30GB w razie gdy system wywal się podczas działania.

 

Realokowanie nie działa na dłuższą metę, ale gdy utworzysz partycję poza fizycznymi badsectorami dysk będzie działał - nawet lata. Tylko jak kolega wyżej napisał nie znasz dnia ani godziny więc ważne dane w chmurę albo inny nośnik.


(Albatraoz) #5

@drobok - dałeś mi teraz nieźle do myślenia, dysk który właśnie skanuję jest to dysk hitachi 250 GB w starym laptopie, tak na dobrą sprawę wystarczyły by mi 2 GB z tych 250 (a nawet 1 Gb - też można jeszcze dużo systemów zainstalować), wertuję google z hasłem “utworzenie partycji poza fizycznymi badsectorami” - jakoś z kiepskim skutkiem, jestem niezaawansowany, po programie mhdd który przed chwilą wypaliłem, poruszam się wg. youtubowej instrukcji, dam radę utworzyć taką partycję poza badsectorami? 

Jest to gdzieś opisane w przejrzysty sposób? 

pozdrawiam


(Drobok) #6

Partycję w każdym programie możesz przesuwać względem pustego miejsca. wystarczy rozpocząć za lub skończyć przed miejscem na którym jest bad sector (cały czas mówimy o fizycznych badsectorach, więc warto zrobić sobie zapas).

 

MHDD powinien wypisywać miejsca w których w/w badsector jest ulokowany z tego co pamiętam.


(Albatraoz) #7

W tabelce czas do końca pojawiły się gwiazdki [**:**:**], czyli ponad 24h by to trwało, przy 2500 bad sectorach wyłączyłem wczoraj skanowanie,  nie ma sensu ani scan, ani naprawa.

dzięki