Ilość danych przesyłanych (Skype, strony)


(jaru_r) #1

Witam,

chciałbym założyć dziewczynie, która mieszka w innym mieście, internet z Plusa, czyli iPlusa. Waham się między abonamentem za 60 i za 110zł. Wiadomo, że po po przekroczeniu odpowiednio 1GB i 4GB ściągniętych i wysłanych danych prędkość spadnie prawie do zera.

Chciałbym się spytać, jaka jest średnia ilość przesyłanych danych przez Skype w trakcie normalnej rozmowy a jaka przy rozmowie video, bo chcę przekalkulować, którą opcję abonamentu wybrać i czy nawet te 4GB nie będzie za mało do normalnego przeglądania stron i powiedzmy 2-3 godzin dziennie rozmów przez Skype.

(Dodam, że nie wchodzi w grę inne połączenie internetowe, bo tamtejsza kablówka to zdziercy, a wi-fi nie ma tam akurat widoczności.)

Z góry wielkie dzięki za pomoc!


(Srebrny Wilk) #2

Nie ma jednej wartości okreslającej przesył danych przez Skype. Zależenie od prędkości połączenia Skype negocjuje z drugą storną najlepszą możliwą, to znaczy, że użyje, tyle, ile ma dostepne (w pewnych granicach), a odbije się to na jakości (lepszej, lub gorszej).

Dodatkowo zapotrzebowanie na pasmo (tym samym na przesył pakietów) zwiększa się, gdy jest włączona funkcja Skype video.

4GB powinno wystarczyć.

1GB, to zbyt mało, nie tylko Skype będzie używany (aktualizacje windows, programów ochronnych, poczta, przeglądanie stron, być może YouTube).

Znajmoy, który bardzo oszczędnie używa Ineternetu, w tym Skype (tylko głos) z pakietu 4GB wyczerpuje ok. 2-3GB miesięcznie.


(jarekm26) #3

napewno nie ma tam żadnej radiówki ? a iPlus to nie ździercy ? przeciesz ta cała ich oferta jest śmiechu warta...

jeśli chodzi o skaypa to przesył danych jest na poziomie średnio przych/wych 10kb/8kb/s... podczas rozmowy


(jaru_r) #4

SrebrnyWilk , jeśli chodzi o aktualizacje Windowsa, to będą wyłączone (planuję dokonywać ich co jakiś czas u mnie na stałym łączu), więc może uda się zmieścić w 4GB

jarekm26 , radiówka jest, ale z mieszkania nie ma widoczności anteny, a sygnał odbity jest zniekształcony, zarządca budynku nie godzi się na postawienie anteny na dachu, bo twierdzi, że skoro w budynku jest kablówka, to lokatorzy mogą korzystać tylko z niej, Neostrada i Net24 też odpadają, bo jeżeli nie korzysta się z telefonu stacjonarnego, to trzeba im płacić za utrzymanie linii telefonicznej, pozostaje iPlus, bo akurat mają tam pełne pokrycie terenu w standardzie HSDPA, ewentualnie Era, która w abonamencie za 120zł ma limit 5GB przesłanych danych, ale prędkości na tamtym terenie są w granicach GPRS, czasem EDGE.


(Srebrny Wilk) #5

Własnie tak napisałem, że 4GB jest optymalne.

1GB, to zdecydowanie za mało.