Ilość możliwych podsieci - jak obliczyć?

Witam!

Liczbę podsieci oblicza się w taki sam sposób. W tym przypadku bierzesz pod uwagę część bitów na sieć. Jeśli masz maskę o długości 24-bitów, to na część hosta masz 8-bitów. Masz sieć, np. 100.0.0.0/24 i teraz potrzebujesz, np. 4 podsieci. Musisz wtedy pożyczyć 2 bity z części hosta.

2^2 = 4

24 + 2 = 26

Liczenie podsieci szczegółowo wyjaśniłem w tym temacie http://forum.dobreprogramy.pl/podzial-sieci-podsiec-jak-wyliczyc-t470408.html

Czyli mam np. 192.168.10.0 /24 i chce obliczyć maksymalną ilość podsieci jakie mogę stworzyć.

Mam te 8 bitów na hosta i ile mogę maksymalnie tych bitów zabrać z części hosta?

 

A jak się robi gdy w masce mam /27 , /16 albo /8 ? 

Niby podziału na klasy nie ma,ale jakoś to trzeba określić ile w danym adresie jest części sieciowej a ile hosta.

Teoretycznie maksymalnie 6 bitów. Teoretycznie, bo w łączach punktowych (PPP) możesz mieć sieci z jednym adresem, tj 192.168.10.1/32, bo w tych sieciach nie ma rozgłoszeń, więc adres rozgłoszeniowy nie jest potrzebny. Taką adresację stosuje się, np. w Neostradzie, gdzie właśnie jest połączenie punktowe (PPP). Większość urządzeń sieciowych akceptuje, tzw. podsieci zerowe, więc nie ma już tego podziału, że dwie podsieci się odrzuca.

 

Tak samo, tu nic się nie zmienia.

 

Po to jest właśnie maska. Długość maski mówi Ci, która część adresu to bity sieci, a która to bity hosta.

Czyli, przy każdym przykładzie, żeby obliczyć maksymalną ilość podsieci to muszę zostawić minimum 2 bity na hosta, tak?

To np. przy masce 255.0.0.0 mamy 8 bitów sieci i 24 bity hosta, czyli mogę wykorzystać maksymlanie z tego przykładu 22 bity do obilczenia ilośći podsieci? Dobrze rozumuje?

I podstawiam do wzoru 2^22=4194304 podsieci?

 

Proszę o korektę i wyporwadzenie z błędu jeśli takowe popełniam.

 

W ogóle jak ja obliczam teraz ilość podsieci to można zrobić z tego sieci? Czy po prostu niektórzy mówią na pdosieci sieci? Bo spotkałem się z czymś takim. W zadaniu oblicz maksymalną ilość sieci jakie można stoworzyć i przykłady takie jak u mnie.

Źle zrozumiałeś. Na część hosta zostawiasz 2 bity, czyli maska ma długość 30 bitów. W takiej podsieci możesz hostom przypisać tylko 2 adresy, bo dwa to adres sieci i rozgłoszenia.

Na sieć przypada 8 bitów, dla hostów zostają 24bity. Ponieważ masz maskę 8-bitową, to jeden oktekt określa całą sieć, tak więc w tej sieci możesz mieć 2^24 = 16777216 - 2 = 16777214 hostów i to jest jedna sieć/podsieć. Dopiero gdybyś chciał ją podzielić na mniejsze sieć, to pożyczasz bity z części hosta i na tej podstawie obliczasz ilość możliwych podsieci. Pożyczasz, np. 1 bit, więc możesz z tego utworzyć dwie podsieci.

10.0.0.0/9

10.128.0.0/9

Tak naprawdę podsieci to są sieci. Używa się dwóch określeń - nadsieci i podsieci, jednak to wszystko są sieci, a nazywa się je tak, aby rozróżnić. Nadsieć to sieć z maksą krótszą, niż domyślna, np. 192.168.0.0/16 albo 192.168.0.0/8 i wykorzystuje się to głównie w agregacji sieci na routerach, aby tablice routingu były jak najmniejsze, aby nie zajmowały zbyt dużo pamięci i czasu procesora przy przetwarzaniu pakietów, do tego dochodzą jeszcze protokoły routingu dynamicznego, ale to już zupełnie inny temat. Natomiast podsieci, to sieć podzielona na mniejsze sieci. Jak pisałem, tych określeń używa się raczej w celu odróżnienia tych rzeczy.

 

 

Czyli dalej tego nie rozumiem…

Ok w klasie C wiem jak zrobić, bo jeden oktet przeznaczony jest na host, to maksymlanie moge pożyczyć 6 bitów.

Ale w inny klasach już  w końcu nie wiem…

Na mój rozum jak mam klase B czyli 2 oktety sieci i 2 oktety host, to wg.mojego rozumowania mogę pożyczyć z części hostowej maksymalnie 14 bitów (2 zostawaimy na sieci i zrogłoszeniowy).

To 2^16-2 = 65534 podsieci mogę stworzyć?

To dobrze rozumiesz, ale nadal nie rozumiesz podziału na podsieci.

Pod uwagę bierzesz tylko bity, które bierzesz z części hosta, a nie bity z części sieciowej. Ty zakładasz, że bierzesz dwa bity i liczysz to jako 16 bitów. Pożyczasz tylko 2 bity, więc masz 4 podsieci, bo 2^2 = 4. Tak poza tym wzór, który podajesz służy do obliczania liczby hostów, nie podsieci.

Prosty przykład. Masz do dyspozycji taki blok adresów 172.16.0.0/16 i chcesz z tego utworzyć dla przykładu 4 podsieci. Musisz wziąć 2 bity z części hosta. Tak więc masz maskę 18-bitową i liczysz to tak.

  1. Liczba podsieci 2^2 = 4;

  2. Liczba hostów w każdej podsieci 32 - 18 = 14; 2^14 - 2 = 16382;

  3. Długość maski 16 + 2 = 18.

Otrzymujesz podsieci.

172.16.0.0/18

172.16.64.0/18

172.16.128.0/18

172.16.192.0/18

Twój błąd polega na tym, że dodajesz bity i bierzesz pod uwagę długość maski, a Ty masz brać pod uwagę tylko te bity, które pożyczasz. Na tym polega Twój błąd w liczeniu no i zrozumieniu tego zagadnienia.

Jak zrozumiesz ten wzór, to myślę, że stanie się to dla Ciebie jasne.

  1. Obliczanie podsieci - 2^n, gdzie n to liczba pożyczonych bitów (tylko te które pożyczasz, żadne inne. Obecnie nie odrzuca się sieci zerowych, bo urządzenia sieciowe je tolerują);

  2. Obliczanie liczby hostów - 2^n - 2 - gdzie n to liczba pożyczonych bitów (tutaj masz -2, ponieważ musisz odjąć dwa adresy, które są adresem sieci i adresem rozgłoszeniowym).

Jeśli nadal nie rozumiesz, to widocznie ja nie potrafię Ci tego jakoś przystępnie wytłumaczyć :wink:

Ok, tutaj się pomyliłem bo przecież zdanie wyżej napisałem poprawnie.

Miało być 2^14=16384 dobrze? Bo wziąłem te bity z części hosta i zostawiłem 2 bity bo chce obliczyć maksymalną ilość tych podsieci.

 

To może teraz tak, klasa A. 1 oktet sieć i 3 oktety host.

Więc 2^22=4194304 podsieci?

 

Jeżeli to jest źle to ja już nie wiem bo przecież biorę bity z części hosta.

Tak.

 

Teraz jest dobrze.

Wielkie dzięki za rozjaśnienie.

 

Pozdrawiam!

 

Temat do zamknięcia.