Ilość pamięci RAM w stosunku do procesora

Cześć,

mam nie lada problem, otóż chciałbym zakupić dodatkową pamięć RAM do swojego laptopa, ale nie wiem czy rządana wielkość będzie współgrała z procesorem. Otóż w specyfikacji procesora (Intel Core i3 430M) rozmiar maksymalnej obsługiwanej pamięci RAM wynosi 8Gb, a chciałbym dołożyć trochę więcej. Wziąłem również pod lupę płytę główną, z tego co wynika z zapisków programu Everest Ultimate Edition, płyta obsługuje do 8Gb pamięci w module. Na płycie głównej mam dwa sloty na kości pamięci RAM. Czy to oznacza, że płyta może obsłużyć maksymalnie 16Gb? I czy procesor mógłby sobie z tym poradzić mimo przedstawionej specyfikacji?

Pozdrawiam

 

post-193284-0-41354600-1420927138_thumb.

Everest to nie “lupa” tylko przestarzały program, który nie zawsze pokazuje prawdę (jak wiele innych tego typu programów)

 

Sprawdź jaką maksymalną ilość pamięci podaje producent laptopa i tego się trzymaj.

 

PS. Nie “Gb” tylko “GB”  bo 1GB to około 8 Gb czyli jak widzisz te jednostki nie są równe.

Ciekawe czemu tylu internautów lubi się tak czepiać literówek i słów? Słowo “lupa” użyłem w znaczeniu frazeologicznym, poza tym, głównie chodzi mi o to, czy procek poradzi sobie z większą ilością RAM’u niż jest w specyfikacji. Na stronie producenta nie ma informacji o maksymalnej pojemności dla tego laptopa, a program Everest na pewno nie przestali rozwijać przed rokiem 2011, laptopa kupiłem w 2010 i jestem pewny, że Everest czyta prawidłowe dane.

Chciałbym dostać sensowną odpowiedź, czy ktoś to sprawdzał, albo czy ktoś wie z czym to się je.

 

P.S. Wiem, że 1GB to 8Gb, czyli 1073741824 bajtów to dokładnie 8589934592 bitów.

GigaByte i Gigabit :slight_smile: Szukasz po prostu ile lapek obsługuje… jak pisze, że 4GB a masz 2 sloty to obsłuży 8 w 2 kościach po 4 maks… Chyba, że jest napisane że obsłuży 2x2GB

Nie ma takiej możliwości

Skoro Intel podał, że 8GB, to żaden producent płyty głównej cudownie i magicznie tego nie zmieni.

http://ark.intel.com/pl/products/43537/Intel-Core-i5-430M-Processor-3M-Cache-2_26-GHz

 

Pewne to jest, że Kopernik…

 

A co do Everesta i podobnych programów - one nie czytają z procesora, bo procesor nie wysyła tego typu informacji, tylko program ma swoją bazę danych (nie zawsze precyzyjną) z której pobiera specyfikację podzespołów na podstawie ich identyfikatora.

No nie do końca może wystarczyć 8 do wszystkiego, ale czasem więcej też się przydaje, póki co 8 wystarczy jak na tego lapka, w razie to kupię coś lepszego w przyszłości :wink:

 

I dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło Cedar, “obsłuży max 8, nie więcej”, dzięki za wytężenie mózgów i pozdrawiam :smiley:

Nie pisz bzdur.

Jak jest napisane, że obsłuży np. 4GB to tylko 4GB a nie 2 x 4GB

 

 

Kontroler pamięci znajduje się w procesorze i to jego specyfikacja limituje maksymalne parametry płyty głównej - mniej przez jakieś “oszczędności” producenta płyty może być, więcej nie da rady.

Tak jak już zostało powiedziane i potwierdzam. To procesor ma kontroler pamięci i gdy jest podane tyle to nie przekroczysz tej bariery.