Ilosć pamięci RAM

Dlaczego w mój komputer pisze, że mam 896MB ramu, a w każdym programie do sprawdzania konfiguracji komputera jak np. Everest pisze, że mam 2x po 512MB? Ale w zakładce “ogólnej” też 896MB?

A ile masz faktycznie. Tak jak pisze everest???

Tak. Mam 2 kości po 512MB.

nie masz czasem zintegrowanej karty graficznej? to by się zgadzało, 896 + 128 = 1024.

Chodzi o tak zwany Shadow Ram - zintegrowana karta bierze dla siebie ustawioną w biosie częśc pamięci

A po co jej to? Jak ją zwieksze to będzie lepiej chodziła? :smiley:

Teoretycznie powinna. Praktycznie nie :wink:

Karta graficzna bierze sobie tyle ramu ile aktualnie potrzebuje i to wszystko. A na zintegrowanej i tak niewiele wyciśniesz :slight_smile:

A bierze aby mogła działać ;]

zaintegrowane karty nie mają własnej pamięci (przeważnie) i dlatego zabierają część ramu. obawiam się, że 128mb to maks jaki możesz jej ustawić.

Nie mam zamiaru, kupie sobie jakąś ładną :slight_smile:

Dzięki za wyjaśnienie co i jak, ja bym nie wpadł, że mi to karta bierze…

jeżeli nie używasz jej do gier to śmiało możesz przydzielić jej 64mb. w windowsie i programach (chyba, że graficznych) nie zobaczysz z tego powodu różnicy.

Albo jeszcze mniej. Nawet 16 powinna straczyć. A jesli to karta z edycji Turbo Force, czy odpowiednika ATI (może mi kto przypomnieć jaka nazwe nosiła ta technologia w wypadku ATI?) w ogóle wyłacz pobieranie pamięci z RAMu. No chyba że grasz w gry… ale 128 max - nie więcej (więcej starty niż zysku).