Ilość ramu pod xp na najnowsze gry?

(Emel26) #1

Posiadam 2 GB ram ddr2 800mhz i chcialbym sie dowiedziec czy jest to jak nrazie wystarczajaca ilosc ramu. bo niekotre gry maja wymagania 2 gb ram ale np jak sa odpalone jakies programy ktore musza chodzic i wogole sytem chodzi to juz pewnie nie mam calych 2 gb ram do gry??czy jest sens dokupic +1 gb ram??cos to pomoze?

(Mskitek) #2

Zawsze jest sens mieć więcej pamięci (Zawsze to przyspiesza system, tylko trzeba pamiętać do ile system obsługuje ramu), ale podaj dla pewności całą konfigurację.

(Emel26) #3

E7400 2.8ghz

geforce 9600 gt

ep 43 gigabyte

-- Dodane 29.07.2009 (Śr) 18:27 --

ramy mam w dualu 2x1gb mogl bym dokupic teaz +1 gb czy nie mozna tak??

(Marcinkozikowski15) #4

Można tak dokupić ;]

(Adalbert) #5

"Zawsze jest sens mieć więcej pamięci (Zawsze to przyspiesza system, tylko trzeba pamiętać do ile system obsługuje ramu)"

Co za bzdury... Jeżeli system wykorzystuje 1,5GB w szczycie (czyli nie przerzuca pamięci na dysk) to czy się ma 2GB, czy 4GB czy 16GB to zupełnie NIC nie zmieni w szybkości systemu (a jedynie zwiększy się czas podczas włączania komputera w momencie zliczania pamięci, i w przypadku hibernacji zwiększy miejsce zajmowane na dysku i wydłuży ten proces).

emel23, odpal te swoje programy działające w tle i wymagającą gierkę, pograj trochę, później wyjdź, Ctrl+Alt+Del, zakładka Wydajność, Pamięć zadeklarowana i podaj wartość z Szczytu.

(Emel26) #6

pamiec zdeklarowana 1266888

(Adalbert) #7

To szczyt?

Czyli widzisz, że nie potrzebujesz dodatkowej pamięci (niecałe 1,3GB na 2GB jakie masz), bo kompletnie nic nie zmieniłaby w wydajności (prócz mankamentów o których pisałem).

(Mskitek) #8

Eh... Ty zawsze wyciągasz mylne wnioski z tego co piszę :smiley:

Przecież mając więcej pamięci, a włączając gierkę i programy będzie miał zawsze podobny wynik. Więc miałem na myśli to, że jeśli włączy takich programów czasami więcej to może mu nie starczyć, a mając więcej pamięci zawsze zostaje rezerwa. Mi np. nie starcza 2GB RAM'u dlatego posiadam program, który co jakiś czyści te pamięć. Może trochę się pomyliłem, bo w systemie prędkości to raczej nie zmieni (chociaż jakby miał dużo programów na start systemu to mając mniej pamięci więcej by zamulało...). Kiedyś miałem komputer (na DDR1) i dodanie do 512 MB drugiej kości 1 GB dało mi bardzo dużo w "szybkości".

(Adalbert) #9

U mnie też był skok z 256MB na 512MB w XP podczas zwyczajnej pracy, ale uogólnianie tego do obecnej sytuacji gdzie są 2GB to przesada.

A wyciągam te wnioski z tego, co piszesz. :slight_smile: Ale ok, rozumiem teraz o co Ci chodziło.

(Marcinkozikowski15) #10

Hmm to ciekawe ... Ja posiadam 1 gb pamięci a mój sztytwynosi 1552480 KB przy odpaonej przeglądarce antywirze i winampie . A przeliczając 1552480 KB to około 1,5 Gb jak to możliwe ?

(Emilmlo) #11

0,5Gb to z pliku wymiany.

(Emel26) #12

jednak gdy wlaczylem inna gre w szczycie mialem 2444480 KB mam 2gb ramu a to jest wtedy 2.4gb jak to mozeliwe?? a limit mam 4033420 kb

(Adalbert) #13

Jak system potrzebuje zaadresować więcej pamięci niż ma się RAMu, to część danych z kostek przerzuca na dysk - w wyniku czego trzeba wykonać tą czynność, a odczyt danych z dysku jest dużo wolniejszy niż kostek.

marcino1104, jak napisał Scorpio, to plik wymiany znajdujący się na dysku trzyma to, co nie zmieściło się w RAMie. Jeżeli system, przeglądarka, antywir i winamp zajmują Ci 1,5GB, to poszukaj co zawala Ci miejsce, bo to za dużo.

emel23, to samo co wyżej i w takim razie po kupnie dodatkowej kostki pamięci możesz odczuć różnicę. Na Twoim miejscu (jeżeli np. planujesz w za jakiś czas przerzucić się na jakiś tak zwany system 64bitowy) kupiłbym identyczne (takie jakie masz) kostki 2x1GB.