Ilość ramu pod xp na najnowsze gry?

Posiadam 2 GB ram ddr2 800mhz i chcialbym sie dowiedziec czy jest to jak nrazie wystarczajaca ilosc ramu. bo niekotre gry maja wymagania 2 gb ram ale np jak sa odpalone jakies programy ktore musza chodzic i wogole sytem chodzi to juz pewnie nie mam calych 2 gb ram do gry??czy jest sens dokupic +1 gb ram??cos to pomoze?

Zawsze jest sens mieć więcej pamięci (Zawsze to przyspiesza system, tylko trzeba pamiętać do ile system obsługuje ramu), ale podaj dla pewności całą konfigurację.

E7400 2.8ghz

geforce 9600 gt

ep 43 gigabyte

Dodane 29.07.2009 (Śr) 18:27

ramy mam w dualu 2x1gb mogl bym dokupic teaz +1 gb czy nie mozna tak??

Można tak dokupić ;]

“Zawsze jest sens mieć więcej pamięci (Zawsze to przyspiesza system, tylko trzeba pamiętać do ile system obsługuje ramu)”

Co za bzdury… Jeżeli system wykorzystuje 1,5GB w szczycie (czyli nie przerzuca pamięci na dysk) to czy się ma 2GB, czy 4GB czy 16GB to zupełnie NIC nie zmieni w szybkości systemu (a jedynie zwiększy się czas podczas włączania komputera w momencie zliczania pamięci, i w przypadku hibernacji zwiększy miejsce zajmowane na dysku i wydłuży ten proces).

emel23, odpal te swoje programy działające w tle i wymagającą gierkę, pograj trochę, później wyjdź, Ctrl+Alt+Del, zakładka Wydajność, Pamięć zadeklarowana i podaj wartość z Szczytu.

pamiec zdeklarowana 1266888

To szczyt?

Czyli widzisz, że nie potrzebujesz dodatkowej pamięci (niecałe 1,3GB na 2GB jakie masz), bo kompletnie nic nie zmieniłaby w wydajności (prócz mankamentów o których pisałem).

Eh… Ty zawsze wyciągasz mylne wnioski z tego co piszę :smiley:

Przecież mając więcej pamięci, a włączając gierkę i programy będzie miał zawsze podobny wynik. Więc miałem na myśli to, że jeśli włączy takich programów czasami więcej to może mu nie starczyć, a mając więcej pamięci zawsze zostaje rezerwa. Mi np. nie starcza 2GB RAM’u dlatego posiadam program, który co jakiś czyści te pamięć. Może trochę się pomyliłem, bo w systemie prędkości to raczej nie zmieni (chociaż jakby miał dużo programów na start systemu to mając mniej pamięci więcej by zamulało…). Kiedyś miałem komputer (na DDR1) i dodanie do 512 MB drugiej kości 1 GB dało mi bardzo dużo w “szybkości”.

U mnie też był skok z 256MB na 512MB w XP podczas zwyczajnej pracy, ale uogólnianie tego do obecnej sytuacji gdzie są 2GB to przesada.

A wyciągam te wnioski z tego, co piszesz. :slight_smile: Ale ok, rozumiem teraz o co Ci chodziło.

Hmm to ciekawe … Ja posiadam 1 gb pamięci a mój sztytwynosi 1552480 KB przy odpaonej przeglądarce antywirze i winampie . A przeliczając 1552480 KB to około 1,5 Gb jak to możliwe ?

0,5Gb to z pliku wymiany.

jednak gdy wlaczylem inna gre w szczycie mialem 2444480 KB mam 2gb ramu a to jest wtedy 2.4gb jak to mozeliwe?? a limit mam 4033420 kb

Jak system potrzebuje zaadresować więcej pamięci niż ma się RAMu, to część danych z kostek przerzuca na dysk - w wyniku czego trzeba wykonać tą czynność, a odczyt danych z dysku jest dużo wolniejszy niż kostek.

marcino1104, jak napisał Scorpio, to plik wymiany znajdujący się na dysku trzyma to, co nie zmieściło się w RAMie. Jeżeli system, przeglądarka, antywir i winamp zajmują Ci 1,5GB, to poszukaj co zawala Ci miejsce, bo to za dużo.

emel23, to samo co wyżej i w takim razie po kupnie dodatkowej kostki pamięci możesz odczuć różnicę. Na Twoim miejscu (jeżeli np. planujesz w za jakiś czas przerzucić się na jakiś tak zwany system 64bitowy) kupiłbym identyczne (takie jakie masz) kostki 2x1GB.