Ilość realokowanych sektorów

Witam

Ostatnio zakupiłem dysk od znajomego. 1 TB. Dysk był nowy, przetesotwałem go w programie HDTune oraz CrystalDiskInfo i w jednym był on “czysty” (m.in. brak bad sectorów) a w drugim licznik czasu pracy oraz włączeń był zerowy.

Dysk sprawował się dobrze. Do czasu. Mineło około 55 godzin pracy i pojawił się żółty znacznik “uwaga” oraz żółte kółeczko przy “Ilości realokowanych sektorów”.

Czytałem na różnych serwisach iż jest to początek końca dysku. Zastanawia mnie jedynie fakt co spowodowało, iż dysk nagle, bez przyczyny zaczął się psuć ? bo chyba inaczej tego nazwać nie można…

 

Dla przykładu podaję drugi screen z moim innym dyskiem, który pracuje już od 20 tysięcy godzin i raczej żadnych oznak śmierci nie przejawia ^^

 

BiCVRK.jpg TnA8gw.jpg

Wrzuć screeny z najnowszego HD Tune, opcja health (cały smart) tego dysku.

HD Tune: ST31000333AS Health

Jak masz gwarancję serwis - dysk uszkodzony.

 

Pozycja 05,C4.

 

Wklej smart poniżej pozycji C5

Zrób mu jeszcze scanowanie powierzchni (funkcja F4) w MHDD i wrzuć zdjęcie po całym przebiegu.

 

 

http://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

Nieraz korzystałem z MHDD, wiem jak się skanuje czy remapuje (robiłem to nawet ostatnio z moim dyskiem zewnętrznym). Lecz teraz gdy próbuję włączyć MHDD przez pendrive (tak jak zawsze) pojawia się komunikat "usuń dysk lub inny nośnik zresetuj

naciskając klawisz"

Edit

Pomogło ponowne wgranie MHDD. Zdjęcie po skanowaniu wrzucę za kilka godzin

Edit 2

Za szybko jednak entuzjazm się skończył… teraz tego dysku MHDD nie widzi… post-152921-14087855293935_thumb.jpg

Ten pokazany to systemowy 400 GB, 1 TB niewidoczny

Podepnij na czas testu w miejsce dysku systemowego ten i start.

https://imagizer.imageshack.us/v2/1126x845q90/742/75p4ul.jpg

___________________________________________________________________________________________

Proszę zapoznać się z regulaminem, a szczególnie z fragmentem dotyczącym maksymalnych rozmiarów grafik wklejanych do posta.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Daj jeszcze odczyt smart z MHDD.

 

Może trzeba mu zrobić erase w MHDD i jeszcze raz scan powierzchni, bo może znikną te wolne sektory?

Wolne sektory ? Mnie zastanawia tylko dlaczego nowy dysk na starcie na problem, którego być nie powinno. Realokowane sektory pojawiają się chyba jak dysk jest stary/uszkodzony. A ten został przeze mnie wyjęty z PC i od “źrebaka” używany.

Postaram się na noc bądź jutro zrobić erase i remap w MHDD ale czy to coś da ?

Jak już po paru godzinach pojawiły się bady. To jak na dzisiejsze czasy jakiej jakości są teraz dyski. Nie dziw się takiemu przypadkowi. Smart wykazuje na problemy podsystemu mechanicznego który może być źródłem pojawiania się badów. Nawet problem z komunikacją się pojawił.  Dysk i tak chyba kwalifikuje się na wymianę. Ewentualnie monitorować czy będą pojawiać się nowe wolne sektory i bady.

A więc zrobiłe mwszystko od A do Z. Przeskanowałem, użyłem komendy erase, potem remap, potem znowu skan. I praktycznie bez zmian…  zdjęcia po kolei wrzucone

 

 

 

SMART

 

[PRE]HDD: WDC WD5000AAKS-00V1A0; FW: 05.01D05; SN: WD-WMAWF0908566